Sreda, 30. 10. 2013, 18.46
6 let, 1 mesec
Kako so slovenska podjetja dobila imena?
Od kod so dobila svoje ime, smo povprašali nekaj najbolj prepoznavnih podjetij.
Med njimi je tudi podjetje Krka. Njen ustanovitelj Boris Andrijanič se je pred skoraj 60 leti s sodelavci odločil, da farmacevtski laboratorij poimenujejo po reki, ki teče skozi Novo mesto. Ime Krka, ki označuje tako reko kot podjetje, povezuje več lastnosti – obe sta slovenski, obe zeleni. "Ime je kratko, a po drugi strani jasno zveneče v vseh jezikih sveta," so sporočili iz službe za odnose z javnostmi.
Po reki je dobilo ime tudi podjetje Sava. V imenu družbe se je prvič pojavilo decembra 1946, ko je bila njegova predhodnica preimenovana v Tovarno gumijevih izdelkov Sava. "Takratno poimenovanje družbe Sava je bilo povezano z imenom reke Save, ki teče skozi Kranj in je že tisočletja zaznamovala življenja različnih narodov." Ime povezujejo tudi s Savercno, boginjo vodnega izvira Save Dolinke. Njej so potujoči grški trgovci z napisom na antični plošči pred dvema tisočletjema izrazili spoštovanje in hvaležnost za njeno prijaznosti, ime gorenjskega podjetja pa se izgovarja podobno kot "prijazen pozdrav v francoščini in je pogosto asociacija v pogovorih s tujimi partnerji".
Sprehod po glavnem mestu vas bo zagotovo popeljal v bližino NAME. Zgodba nastajanja imena najstarejše veleblagovnice sega v leto 1945, ko je iz Beograda prišla uredba o ustanovitvi državnega trgovskega podjetja Narodni magazin. Ljubljanska podružnica se je istega leta odprla v nekdanji trgovini BATA na začetku Cankarjeve ulice, že naslednje leto pa je postala samostojna podružnica in prevzela skrajšano ime – NAMA.
Veste, kako je nastalo ime Petrol? Ime izhaja iz izrazov petrolej in petrokemija, kakor so 2. svetovni vojni označevali proizvode in nafte. Jugoslovanska vlada je maja 1945 v Beogradu izdala odločbo o ustanovitvi Državnega petrolejskega podjetja Jupopetrol s sedežem v Beogradu, ki je začelo ustanavljati podružnice po vsej državi, tudi v Sloveniji. Jugopetrol Beograd so dve leti pozneje ukinili, v Sloveniji pa ustanovili Jugopetrol Ljubljana, ki se je leta 1953 preimenoval v Trgovsko podjetje Petrol. Leta 1996 se je podjetje preoblikovalo v delniško družbo s polnim nazivom Petrol, slovenska naftna družba, d. d., Ljubljana, so sporočili iz Petrola.
Telekom Slovenije je ime dobil po zgledu drugih nacionalnih operaterjev telekomunikacij po Evropi, ki so se odločili za ime Telekom kot okrajšavo za telekomunikacije in mu dodali omembo države. "Tako smo se odločili tudi pri nas. Tako kot drugje smo izkoristili status nacionalnega operaterja in zaprosili vlado za dovoljenje, da v imenu podjetja uporabimo ime države. Dovoljenje smo dobili, zato Telekom Slovenije," so povedali.
1