Jan Tomše

Četrtek,
4. 7. 2013,
20.57

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

nepremičnine nepremičnine

Četrtek, 4. 7. 2013, 20.57

7 let, 11 mesecev

Kaj potrebuje trg nepremičnin, da bi spet zaživel

Jan Tomše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dokler je prihodnost Slovenije nejasna in ljudje nimajo zaupanja ter ne dobijo znamenja, da smo na pravi poti, tudi trg nepremičnin ne more zaživeti, pravi nekdanji menedžer Peter Kraljič.

"Nepremičninski trg bo oživel z rastjo našega gospodarstva, ko bodo ljudje spet dobili zaupanje in znamenje, da smo na pravi poti. Ljudje trenutno ne kupujejo, ker se bojijo prihodnosti. Ta je za Slovenijo zelo nejasna, saj je država v globoki krizi že četrto leto in prebivalci to čutijo. Dokler ne vidijo izhoda, tega, da se stvari spreminjajo, dokler brezposelnost narašča in država nima rasti, nepremičnin ne bodo kupovali. Gre za stvar zaupanja."

Tako na vprašanje, kje so vzroki za mrtvilo na trgu nepremičnin, odgovarja Peter Kraljič, upokojeni direktor in partner mednarodnega svetovalnega podjetja McKinsey & Company.

Od leta 2008 je na slovenskem nepremičninskem trgu prometa manj kot prej. Primer stanovanjskih objektov: po podatkih statističnega urada jih je bilo leta 2007 prodanih več kot deset tisoč, leto pozneje je število prodaj upadlo na sedem tisoč, medtem ko so državni statistiki v letu 2009 našteli 5.700 prodaj. Leta 2011 je lastnika zamenjalo dobrih 6.800 stanovanjskih objektov, lani dobrih 6.300.

Kateri bi bili torej ukrepi, ki bi prinesli oživitev trga nepremičnin pri nas? Po mnenju Kraljiča mora država najprej izpeljati potrebne reforme; te, ki jih zdaj izvaja vlada, so sicer pravilne, a jih na izvedbo čaka še cela vrsta, pravi upokojeni menedžer.

"Država mora skrbeti predvsem za rast gospodarstva in podpiranje našega izvoza, kolikor je le mogoče, pa tudi za pospeševanje domače porabe. Vendar sam menim, da ta ne bo začela rasti, dokler ljudje ne bodo dobili zaupanja," razmišlja Kraljič, ki, kot pravi, letos in prihodnje leto velikega izboljšanja v Sloveniji še ne pričakuje.

"Ne vem, ali bo davek na nepremičnine imel kakšen vpliv. Davek bo gotovo prizadel nekatere ljudi, morda se bo tudi kaj spremenilo. Mogoče bodo nekateri začeli prodajati, ampak vprašanje je, kdo bo kupoval. Tu gre vendar za vprašanje ponudbe in povpraševanja," je prepričan nekdanji direktor mednarodnega svetovalnega podjetja.