David Kos

Petek,
14. 8. 2015,
13.08

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

gospodarska rast BDP proračunski primanjkljaj

Petek, 14. 8. 2015, 13.08

7 let, 9 mesecev

Gospodarska rast v območju evra se je upočasnila

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Gospodarska rast v območju evra se je na četrtletni ravni upočasnila. Nemško gospodarstvo je sicer zabeležilo hitrejšo rast, a ta ni opravičilo pričakovanj. Španija z enim najboljših rezultatov.

Območje evra je v drugem četrtletju v primerjavi s predhodnim beležilo 0,3-odstotno gospodarsko rast. V EU je rast v enakem obdobju dosegla 0,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Na letni ravni je bila rast v območju evra 1,2-odstotna, v Uniji pa 1,6-odstotna, kažejo danes objavljeni podatki evropskega statističnega urada Eurostat.

V prvem četrtletju sta namreč tako območje evra kot EU na četrtletni ravni beležila 0,4-odstotno rast BDP. BDP je med januarjem in marcem v primerjavi z enakim obdobjem lani sicer v omenjenih območjih narasel za en oz. 1,5 odstotka.

Nemčija s hitrejšo rastjo, Italija razočarala Slabše od pričakovanj so se v drugem četrtletju odrezala predvsem tri največja gospodarska območja evra. Nemško gospodarstvo je v drugem četrtletju beležilo hitrejšo gospodarsko rast kot v prvem, a ta ni dosegla pričakovanj. Nemški BDP je v prvem četrtletju letos narasel za 0,3 odstotka, analitiki pa so pričakovali, da bo rast v drugem četrtletju 0,5-odstotna.

Francosko gospodarstvo je na četrtletni ravni stagniralo, na letni ravni je bila rast enoodstotna. Italijanska gospodarska rast pa se je na četrtletni ravni upočasnila z 0,3 na 0,2 odstotka.

Špansko gospodarstvo je v letošnjem drugem četrtletju beležilo enega najboljših rezultatov v območju evra. Španski BDP je na četrtletni ravni narasel za en odstotek, v primerjavi z enakim obdobjem lani je bila rast 3,1-odstotna.

Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, je na četrtletni ravni najvišjo rast beležila Latvija (+ 1,2 odstotka), padec pa je beležila Finska (− 0,4 odstotka). Na letni ravni je bila s 4,4-odstotno rastjo najuspešnejša Češka, najslabše pa je šlo tudi v tej primerjavi Finski, ki je beležila enoodstotno krčenje gospodarstva.

Podatki o gibanju slovenskega BDP v drugem četrtletju še niso znani, slovenski statistični urad jih bo objavil konec meseca.