Torek, 3. 3. 2015, 12.39
7 let, 9 mesecev
Davek na nepremičnine večje vrednosti je bil neustaven
Za lani se tega davka ni več odmerilo, saj je ustavno sodišče medtem razveljavilo zakon o davku na nepremičnine.
Davčna uprava je ta davek v polovici leta 2012 in letu 2013 odmerila na podlagi zakona za uravnoteženje javnih financ. Določbe, ki so urejale to področje, so nato prenesli v zakon o davku na nepremičnine, ki pa ga je ustavno sodišče marca lani razveljavilo. S tem se je ponovno vzpostavilo prejšnje stanje obdavčitve nepremičnin z izjemo davka na nepremično premoženje večje vrednosti, ki se ga za lani ni več pobiralo.
Ustavno sodišče je o ustavnosti omenjenih določb zakona za uravnoteženje javnih financ presojalo na zahtevo upravnega sodišča. Kot je ugotovilo, sta bila člen zakona za uravnoteženje javnih financ, ki je določal davčno osnovo za odmero omenjenega davka, in del člena, ki je določal davčno osnovo za odmero davka v letu 2012, v neskladju z ustavo, so danes sporočili s sodišča.
Kot so navedli na ustavnem sodišču, jim je upravno sodišče sporočilo, da je bilo do začetka lanskega oktobra odprtih 68 upravnih sporov zaradi odmere davka na nepremično premoženje večje vrednosti. Ob tem so navedli, da se to število povečuje, saj vsak mesec prejmejo v reševanje še vsaj od pet do deset novih zadev.
Leta 2012 je davčna uprava omenjeni davek obračunala lastnikom nepremičnin v skupni vrednosti nad enim milijonom evrov, 1. januarja 2013 pa je bila ta meja znižana na 500 tisoč evrov.