Sreda,
15. 10. 2014,
10.31

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

gospodarstvo Slovenija

Sreda, 15. 10. 2014, 10.31

7 let, 10 mesecev

Če imate 61 tisoč evrov premoženja, ste med desetimi odstotki najbogatejših na svetu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Finančni velikan Credit Suisse je objavil novo poročilo o razdelitvi svetovnega bogastva. Medtem ko najbogatejši odstotek krepi svoj položaj, smo Slovenci pogosto del vrhnjih desetih odstotkov.

Največja neenakost do zdaj Poročilo Global Wealth Report 2014 je zgovorno in na neki način brutalno. Svetovno bogastvo je kljub neugodnim gospodarskim razmeram v preteklem letu naraslo za osem odstotkov na 207 bilijonov evrov kar je predvsem posledica rasti v ZDA in deloma v Evropi. Skoraj polovico, natančneje 48 odstotkov, te nepredstavljive vsote si lasti oz. jo upravlja najbogatejši odstotek prebivalstva. Neenakost še nikoli ni bila večja.

Vse je relativno Medtem ko si povprečni človek omenjenih vsot sploh ne more predstavljati, lahko neenakost postavimo v kontekst. Obči konsenz – tako glede na gospodarske kazalce kot tudi mnenje javnosti – je, da gospodarski položaj v Sloveniji ni bisern. A vseeno se bržkone ne zavedamo povsem, kje smo v svetovni vrednostni verigi. Po podatkih omenjenega poročila je človek, čigar premoženje (vključno z bivališčem) je vredno 2.887 evrov, že član najbogatejše polovice Zemljanov.

Veliko Slovencev v zgornjih desetih odstotkih Če to premoženje šteje slabih 61 tisoč evrov, pa je ta posameznik že med najbogatejšimi prebivalci planeta. Po podatkih, ki jih je pred časom objavilo podjetje Allianz, je bil povprečen Slovenec leta 2012 "vreden" 36.990 evrov (združena vrednost finančnih naložb in nepremičnin). Realno je torej dobršen del Slovencev v samem vrhu svetovne piramide bogastva.

Najbogatejši v ZDA in na Kitajskem V vrhnji odstotek najbogatejših so prodrli posamezniki, katerih premoženje je ocenjeno na več kot 631 tisoč evrov. Tudi teh ni malo oz. jih je vse več. Največ milijonarjev je še vedno v ZDA, a njihovo število najhitreje raste na Kitajskem, katerih delež v svetovni milijonarski druščini šteje že tri odstotke. Hkrati ima Kitajska – z izjemo ZDA in Japonske – več ljudi v vrhnjih desetih odstotkih kot katerakoli druga država na svetu.

Poročilo ponuja surovo realno sliko in hkrati ogledalo za vse, ki se redno pritožujejo glede stanja v državi. Morda relativizacija, a večina sveta živi s precej precej manj kot mi.