Petek, 8. 1. 2016, 15.28
7 let, 9 mesecev
Bo zadolženi trgovec Tuš prestrukturiran v zadrugo?
Elaborat bi lahko po besedah ministra Zdravka Počivalška služil za morebitno odločitev o takšnem prestrukturiranju trgovca.
Sicer gre šele za študijo, ali je takšna odločitev sploh smiselna, naslednji korak pa je priprava ekonomskega elaborata izvedbe preureditve trgovca. "Če bo ekonomsko vzdržna, sem globoko prepričan, da jo bodo banke izbrale. Gre za to, ali se bodo odločile, da vzamejo vrabca v roki, ali pa jih bomo z načrtom, ki ga bomo pripravili, prepričali, da bodo s časovnim zamikom dobile dosti več," je še pojasnil minister.
Prvi temelji na obstoječem stanju prestrukturiranja, ki temelji na bančnem sporazumu, v drugem so preverili možnost stečaja ali prodaje, v tretjem pa so se usmerili v možnost poslovanja Tuša kot zadruge.
"Ocenjujemo, vsaj kar zadeva strokovno podlago, da je to dovolj močna perspektiva. Da je mogoče znotraj teh okvirov nadaljevati procese analiz in hkrati tudi iskanja razvojnih možnostih, ki bi jih imeli pri prestrukturiranju te družbe," je zaključil Kovač.
Ob tem je opomnil, da so banke že pripravile podlago za reprogram posojil do konca leta 2020, ki naj bi ga konzorcij odobril do konca meseca, Tuš pa s svojo verigo trgovin omogoča preprost zagon zadruge.
Po besedah državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Tadeja Slapnika so pri analizi računali na med 150 tisoč in 200 tisoč Slovencev, ki bi se pridružili zadrugi, kar je okoli tretjina vseh članov Tušovega kluba zvestobe. Če bi se odločili za transformacijo, bi bil po začetku procesa v primeru uspešnosti zaključen najpozneje v 10 letih.