Petek, 27. 5. 2011, 17.21
1 leto, 11 mesecev
Banka Slovenije zahteva novo dokapitalizacijo NLB
V Banki Slovenije zaradi zakonskih določil zadeve ne morejo komentirati, časnik Finance pa je ob sklicevanju na neimenovane vire poročal, da naj bi šlo za novo 250-milijonsko dokapitalizacijo.
Banka Slovenije: Zadeve ne moremo komentirati
Finance so tako že pred dnevi pisale, da naj bi na Banki Slovenije sledili portugalskemu zgledu in za vse slovenske banke zahtevali dvig količnika najbolj kakovostnega Core Tier 1 kapitala na devet odstotkov.
Ta količnik je bil v NLB ob koncu lanskega leta 6,5 odstotka, tako da bi po navedbah časnika dokapitalizacija znašala novih 250 milijonov evrov. Če pa bi NLB uspelo po dobri ceni prodati 57-odstotni lastniški delež v Banki Celje, pa bi banka potrebovala manj novega kapitala, najverjetneje okoli 150 milijonov evrov.
Na Banki Slovenije so odgovorili, da zaradi določil zakona o bančništvu glede obveznosti varovanja zaupnih informacij nadzorniških informacij o NLB ali katerikoli drugi banki ne morejo posredovati ali komentirati.
Banke morajo same oceniti vrsto kapitala
Ponovno so tako pojasnili, da Banka Slovenije za vse banke ocenjuje potrebno raven kapitala glede na profil tveganosti posamezne banke. Na kakšen način banka zagotavlja primerno kapitalsko ustreznost, pa je po navedbah nadzornika bančnega trga odvisno od poslovne politike in strategije posamezne banke oziroma lastnikov.
Kot še poudarjajo, mora vsaka banka v okviru procesa ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala oceniti in zagotoviti ustrezen znesek in vrsto kapitala glede na tveganja, ki jim je izpostavljena, Banka Slovenije pa mora ta proces na koncu ovrednotiti.
Jašovič je zagotovil tudi, da delajo vse v tej smeri, da banka ne bi potrebovala dodatne dokapitalizacije in bi z lastnimi ukrepi zagotovila kapitalsko trdnost.
S tem se je povečal lastniški delež države v banki, po drugi strani pa se je zmanjšal delež druge največje lastnice - belgijske KBC. V okviru dokapitalizacije je namreč vplačala manj kot pet milijonov evrov.
Javnost ne podpira državnega sodelovanja v dokapitalizaciji
Državno sodelovanje v dokapitalizaciji je pri javnosti naletelo na močan odpor, še posebej zaradi dejstva, ker je banka lani v luči visokih oblikovanih rezervacij in slabitev zaradi slabšanja posojilnega portfelja poslovala z visoko izgubo.
Banka je namreč kot največja slovenska banka vpletena v večino trenutnih problematičnih zgodb slovenskega gospodarstva, v medijih pa se pojavljajo očitki o klientelističnih povezavah in slabih poslovnih določitvah v preteklosti.