Stopnja anketne brezposelnosti je v drugem letošnjem četrtletju padla na 9,2 odstotka, število delovno aktivnih pa je naraslo za 26 tisoč, kažejo podatki statističnega urada.
V drugem četrtletju je bilo med prebivalci Slovenije 924 tisoč delovno aktivnih, kar je 26 tisoč več kot v prvem četrtletju. Največ, 206 tisoč, delovno aktivnih je bilo zaposlenih v predelovalnih dejavnostih, z vidika glavnih skupin poklicev pa je bilo med delovno aktivnimi največ strokovnjakov, in sicer 209 tisoč.
Število brezposelnih se je v primerjavi s prvim četrtletjem znižalo za štiri tisoč ali za 4,3 odstotka. Stopnja brezposelnosti se je znižala za 0,6 odstotne točke. Najvišja, 17,7-odstotna, je bila v starostni skupini 15–29 let.
Brezposelnost pod evropskim povprečjem
Po podatkih o stopnji brezposelnosti med osebami, starimi od 15 do 64 let, za prejšnje četrtletje se je Slovenija med evropsko osemindvajseterico uvrstila pod evropsko povprečje. Najnižjo stopnjo brezposelnosti so imeli takrat v Nemčiji (5,1-odstotno), najvišjo v Grčiji (26,9-odstotno), v EU pa je znašala 10,3 odstotka.
Zmanjšanje števila neaktivnih
Število neaktivnih se je v drugem četrtletju v primerjavi s prvim znižalo za 22 tisoč na 741 tisoč. Med neaktivnimi je bilo največ upokojencev – 67,7 odstotka –, za njimi so dijaki in študenti – 18,3 odstotka. Glede na spol so neaktivne ženske prevladovale, bilo jih je 424 tisoč ali 57,2 odstotka.
Sedem tisoč več delovno aktivnih
Po podatkih iz Statističnega registra delovno aktivnih prebivalcev se je število delovno aktivnih prebivalcev v drugem četrtletju v primerjavi s prejšnjim četrtletjem povečalo za sedem tisoč, število registriranih brezposelnih oseb pa znižalo za devet tisoč. Stopnja registrirane brezposelnosti se je znižala za eno odstotno točko, znašala je 12,3 odstotka.