Ana Rupar

Petek,
13. 11. 2015,
11.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

manager vodja karizma

Petek, 13. 11. 2015, 11.51

8 let, 8 mesecev

Vodje slovenskih podjetij bolj kot sodelavci zanimajo rezultati

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenski menedžerji se odlikujejo po usmerjenosti k rezultatom in prevzemanju akcije, a premalo izkoriščajo potencial svojih sodelavcev. Po karizmatičnosti pa se ženske bolj odlikujejo kot moški.

Vodje slovenskih podjetij so usmerjeni v rezultate in manj v sodelavce, je pokazala raziskava, v kateri je 1.392 ocenjevalcev ocenjevalo 18 veščin in 70 vedenj 137 slovenskih vodij.

Raziskavo o karizmatičnem vodenju v Sloveniji, ki je potekala od letošnjega junija do oktobra, je izvedlo podjetje Profiles International Slovenija v sodelovanju z revijo MQ Združenja Manager.

Rezultati pomembnejši kot sodelovanje z ekipo Za visoko karizmatične se je izkazala zgolj slaba desetina (9,2 odstotka) vodij, ki je na lestvici od ena do pet dosegla rezultat 4,25 ali več, medtem ko jih je petina dobila oceno 3,5 ali slabše.

Pri tem so bili najbolje ocenjeni glede: - doseganja rezultatov in - prevzemanja akcije. Najslabše pa so se izkazali pri: - poslušanju drugih in - prelaganju odgovornosti.

Kot pravi direktorica Profiles International Slovenija Zvezdana Lubej, so vodjem "pomembni rezultati, manj pa so osredotočeni na to, da bi te dosegli skupaj z ekipo. Če bi več delali na vodenju in manj na operativnih nalogah, bi bili tudi rezultati veliko boljši."

Ženske bolje znajo delati z ljudmi kot moški Raziskava je opozorila tudi na razliko med moškimi in ženskami, pri čemer so se ženske bolje odrezale in izkazale za bolj karizmatične.

Predvsem so se bolje odrezale na področju: - komunikacije in - vodenja ljudi.

"Menedžerke v večji meri vodijo na način, da razvijajo potenciale, pri tem pa vodijo z zgledom in v večji meri skrbijo tudi za lasten razvoj," pravi Lubejeva.

Raziskava je pokazala še, da so vodje podjetij, kjer sistematično merijo kakovost odnosa med podjetjem in zaposlenimi, bolj karizmatične, imajo bolj ustvarjalno razmišljanje, so bolj fleksibilne v nepredvidljivih situacijah in usmerjene v vseživljenjsko učenje.

Z večjo vključenostjo zaposlenih bi podjetja dosegala boljše rezultate Slovenska podjetja, ki so v primerjavi z državami srednje Evrope najmanj donosna (na sto evrov ustvarijo le 3,36 evra operativnega dobička), imajo po navedbah direktorice Združenja Manager Sonje Šmuc še veliko skritega potenciala.

Z vodenjem in odnosi do sodelavcev ter vplivom na zavzetost bi vodje lahko veliko bolj izkoriščali potencial zaposlenih ter dosegali boljše rezultate, meni Šmuceva.