Sreda,
5. 8. 2020,
7.49

Osveženo pred

4 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,14

3

Natisni članek

Natisni članek

odkritje znanstvenik znanost spermiji

Sreda, 5. 8. 2020, 7.49

4 leta, 3 mesece

Znanstveniki ovrgli 300 let staro domnevo o spermijih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,14

3

Spermiji | Znanstveniki so odkrili, da človeški spermiji plavajo podobno kot vidre, ne kot jegulje, kot so dolgo domnevali. | Foto Getty Images

Znanstveniki so odkrili, da človeški spermiji plavajo podobno kot vidre, ne kot jegulje, kot so dolgo domnevali.

Foto: Getty Images

Človeški spermiji plavajo podobno kot vidre, v novi študiji trdijo raziskovalci, ki so na podlagi modernih 3D-mikroskopov ovrgli več kot 300 let staro domnevo, da semenčice plavajo s pomočjo repka, ki se giblje levo in desno. Odkritje so avtorji univerz v Bristolu in Ciudadu de Mexicu predstavili v reviji Science Advances.

Nizozemec Antoni van Leeuwenhoek je že v 17. stoletju z navadnim mikroskopom opazoval gibanje spermijev v semenski tekočini in postavil tezo, da se gibljejo podobno kot jegulje, poroča STA.

Z univerze v Bristolu pa so sporočili, da gre zgolj za optično iluzijo. Britanski strokovnjaki trdijo, da spermij za gibanje po tekočini uporablja le eno stran repa. Da ne bi plavali v krogu, se podobno kot vidre vrtijo, da ohranijo smer.

Strokovnjaki bodo v prihodnosti lahko prepoznali nezdrave spermije

Klasični mikroskop daje vtis, da se repki semenčic premikajo simetrično z ene na drugo stran, je zapisal vodja študije in strokovnjak za področje plodnostne matematike Hermes Gadelha. "Spermiji so se prilagodili in svoje enosmerno plavalno gibanje izenačili tako, da se v vodi vrtijo. Gibanje je podobno delovanju odpirača za vinsko steklenico, torej podobno kot pri vidrah," pravi Gadelha.

Ta dodaja, da so spermiji rešili eno od matematičnih ugank v mikroskopskem merilu. Simetrijo so ustvarili iz asimetrije. Študija pa ima tudi uporabno funkcijo. Strokovnjaki trdijo, da bo v prihodnje na podlagi gibanja repkov mogoče prepoznati zdrave in nezdrave spermije, poroča STA.