Ponedeljek, 14. 11. 2016, 7.24
7 let, 2 meseca
Zakaj je bilo danes ponoči nenavadno svetlo? #fotozgodba
Zaradi tako imenovane Superlune. Čeprav so velik del Slovenije prekrivali oblaki, smo lahko vseeno dobro videli, da je Luna večja in svetlejša kot sicer. Zemlji se je v noči na ponedeljek namreč približala najbolj v zadnjih 68 letih. Podoben pojav bomo naslednjič lahko opazovali šele čez 18 let.
Zakaj Luna postane Superluna?
Luna kroži (orbitira) okrog Zemlje. Njena orbita je bolj kot popoln krog videti kot oval oziroma elipsa, kar pomeni, da je Luna našemu planetu včasih bližje kot sicer.
Razdalja med Zemljo in Luno zaradi eliptične orbite našega naravnega satelita vsak mesec variira med okrog 357 tisoč in 406 tisoč kilometri (merjeno od središča obeh vesoljskih teles). Najmanjši oddaljenosti Lune in Zemlje v astronomskem žargonu pravijo perigej (tudi prizemlje), največji pa apogej (tudi odzemlje).
Zelo redko se najmanjša razdalja med Zemljo in Luno še dodatno skrči. Takrat govorimo o Superluni. Premer polne Lune se ob takšnem perigeju zdi večji za do 14 odstotkov, Luna pa je tudi do 30 odstotkov svetlejša kot takrat, ko je od Zemlje oddaljena najbolj (oziroma v apogeju).
Tako blizu kot v noči na 14. november Luna ni bila že od januarja 1948. Zemlji se bo znova primerljivo približala šele 25. novembra 2034.
Superluno so v noči na ponedeljek videli po vsem svetu:
San Juan, Argentina New York, ZDA London, Velika Britanija Glastonbury, Velika Britanija Dunaj, Avstrija Baikonur, Kazahstan Kansas City, ZDA London, Velika Britanija Port-au-Prince, Haiti Washington, ZDA Na bregu reke Misuri, ZDA Hanau, Nemčija