Srdjan Cvjetović

Ponedeljek,
5. 2. 2018,
17.04

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,40

3

Natisni članek

Natisni članek

geografsko blokiranje Evropska unija Evropska komisija konkurenčnost Margrethe Vestager

Ponedeljek, 5. 2. 2018, 17.04

6 let, 10 mesecev

Ali bo Evropska unija naredila konec geografskemu blokiranju spletnih nakupov?

Vsi v Uniji, vsi med spletnim nakupovanjem neenakopravni

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,40

3

nakupovanje

V evropskem parlamentu danes razpravljajo o odpravi geografskega blokiranja pri spletnem nakupovanju znotraj Evropske unije. Ali se bo tokrat kaj vendarle premaknilo?

Nekaj, kar ste že dolgo iskali, ste našli v spletni trgovini prodajalca iz druge države Evropske unije. Veselo potrdite nakup, se odpravili na spletno blagajno – nato pa razočaranje: izdelka ne pošiljajo v Slovenijo.

Pravkar ste doživeli geografsko blokiranje, enega od največjih trnov v peti zagovornikom enotnega trga Evropske unije.

Od samovolje do spornih pogodbenih določil

Geografsko blokiranje oziroma onemogočanje pošiljanja v vse države članice Evropske unije, je še vedno (preveč) razširjen pojav po vsej Evropski uniji – dejstvo, ki ga vedno znova ugotavljajo tudi pri Evropski komisiji.

Geografsko blokiranje je največkrat posledica enostranskih odločitev (spletnih) prodajalcev, a tudi pogodbenih ovir, ki jih postavljajo proizvajalci. Razlogi za takšna pogodbena določila so različni, a največkrat z istim skupnim imenovalcem: maksimiranje dobička.

Dolga pot do resnično enotnega evropskega trga

Niso samo izdelki in storitve tisti, ki jih vse prepogosto radi geografsko blokirajo: države so diskriminirane tudi pri internetnem dostopu do raznih digitalnih vsebin, četudi so (vsaj formalno) vse enakopravne članice iste Evropske unije. Evropska komisija je že predlani ugotovila, da geografsko blokado do (nekaterih) drugih članic izvaja skoraj 40 odstotkov trgovcev iz EU in skoraj 70 odstotkov ponudnikov digitalnih vsebin.

Geografsko blokiranje (spletnega) nakupovanja znotraj Evropske unije je pogost pojav in resna ovira vzpostavljanju resnično enotnega evropskega trga. | Foto: Geografsko blokiranje (spletnega) nakupovanja znotraj Evropske unije je pogost pojav in resna ovira vzpostavljanju resnično enotnega evropskega trga.

Ena od temeljnih vrednot Evropske unije je prav prosti trg kot posledica prostega pretoka blaga – a je pot do uresničitve očitno še zelo dolga. Še najopaznejši so uspehi pri vzpostavljanju enotnega evropskega trga mobilnih storitev – le spomnite se na to, ko se boste brezskrbno pogovarjali prek mobilnega telefona ali (skoraj enako brezskrbno) prek njega dostopali do interneta v katerikoli državi članici Evropske unije.

Diskriminacija tudi prek višjih stroškov dostave in različne kakovosti izdelkov

Geografska blokada ni edina cokla na poti do uresničevanja resnično prostega in enakovrednega evropskega trga. Vedno glasnejša so nezadovoljstva potrošnikov (in Bruslja) tudi glede različne kakovosti in lastnosti imensko istega izdelka v različnih državah članicah – pa ne samo pri Nutelli, za katero bodo mnogi rekli, da je v Nemčiji (vsaj za zdaj) preprosto boljša.

Neenakopravnost držav članic Evropske unije pri (spletnem) nakupovanju se pogosto odraža tudi na prikrite načine – Slovenijo bomo tako skoraj vedno našli na seznamu držav z najdražjimi stroški dostave pri nakupih iz Nemčije ali Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske (in še od marsikje drugod).

Nekateri celo onemogočajo ogled spletne trgovine iz druge države

Za to največkrat ni utemeljenega razloga, ker so poštni stroški za dostavo v Slovenijo praviloma enaki kot za dostave v Italijo ali Grčijo, ki imata pri mnogo spletnih trgovcih Evropske unije bistveno nižje stroške dostave kot Slovenija (ali Slovaška, Poljska, Češka, Hrvaška …).

Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je zaskrbljena predvsem zaradi tistih primerov geografskega blokiranja, ki so posledica pogodbenih določil med dobavitelji in distributerji, saj so ta lahko v nasprotju s protimonopolnimi pravili Evropske unije. | Foto: Reuters Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je zaskrbljena predvsem zaradi tistih primerov geografskega blokiranja, ki so posledica pogodbenih določil med dobavitelji in distributerji, saj so ta lahko v nasprotju s protimonopolnimi pravili Evropske unije. Foto: Reuters

Znani so tudi primeri, ko se geografska blokada izvaja z nezmožnostjo plačila s kreditno kartico iz druge države ali z nezmožnostjo nakazila prodajalcu iz druge države, nekateri trgovci gredo celo tako daleč, da potencialnim kupcem iz drugih držav onemogočajo dostop do svoje spletne trgovine.

Največ geografskega blokiranja pri gospodinjskih aparatih

Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je zaskrbljena predvsem za tiste primere geografskega blokiranja, ki so posledica pogodbenih določil med dobavitelji in distributerji, saj so ta lahko v nasprotju s protimonopolnimi pravili Evropske unije.

Geografsko blokiranje je različno intenzivno v različnih panogah – kot ugotavlja Evropska komisija še najbolj pri prodaji gospodinjskih aparatov.

Počasi, a (upajmo) zanesljivo

Čeprav se o tej težavi na evropski ravni že dolgo govori brez nekega vidnejšega napredka, potrošnikom ostaja upanje, da bo ravno današnji začetek razpravljanja v Evropskem parlamentu na to temo predstavljal mejnik, s katerim bo ta neželena praksa, ki velikokrat prizadene prav slovenske kupce, vendarle odromala v zgodovino.