Sreda, 25. 1. 2017, 15.32
7 let, 1 mesec
TOP 20: Največje tehnološke polomije vseh časov
Ta teden na smetišče tehnološke zgodovine odhaja 3D TV, saj sta se televizijski sliki, ki sili iz zaslona, odrekla še zadnja dva od največjih proizvajalcev televizorjev, Sony in LG. Ob tej priložnosti smo se spomnili na nekatere druge največje tehnološke polomije, ki uporabnikov kljub oglaševalskim fanfaram in v razvoj vloženim milijonom niso prepričale nikoli.
3D TV
Številni proizvajalci zabavne elektronike so po gromozanskem uspehu filma Avatar (2009) na glavo skočili v ponujanje TV-zaslonov, ki so bili zmožni prikaza tridimenzionalne slike. A 3D TV se pri kupcih ni nikoli zares uveljavil. TV-sprejemniki, ki so tehnologijo podpirali, so bili dragi, gledalec je moral nositi 3D-očala in sedeti točno pred televizorjem, kar v marsikateri dnevni sobi ni bilo mogoče, res kakovostnih vsebin, ob katerih niso bolele oči, je bilo zelo malo.
Windows Vista
Vista je bila zamenjava za operacijski sistem Windows XP, ki je bil ob izidu Viste star več kot pet let. A uporabnikov Vista ni prepričala, saj je imela visoke sistemske zahteve, zato ni delovala oziroma se je zelo zatikala na številnih računalnikih, ki so brez težav poganjali Windows XP. Vista je imela tudi težave z varnostjo in bila občasno precej neprijazna do uporabnika. Mnogi so Visto zato preskočili in počakali na naslednji res odličen Microsoftov operacijski sistem, Windows 7.
Videoigra E.T. the Extra-Terrestrial
Vesoljček E.T. uživa sloves ene najslabših videoiger vseh časov. Izšla je nekaj mesecev po istoimenskem filmu Stevena Spielberga in se poskusila okoristiti z njegovim uspehom, a ni šlo, saj je bila katastrofalna. Založnik Atari je dal šefu razvoja igre Howardu Warshavu namreč samo pet tednov in pol časa, da jo dokonča. Atari je zaradi igre skoraj obubožal, na desettisoče kopij, ki jih ni bilo mogoče prodati, je še danes na smetišču v ameriški zvezni državi Nova Mehika. Tja so jih vozili dobesedno s tovornjaki. E.T. the Extra-Terrestrial je bil eden od dejavnikov za sesutje ameriške industrije videoiger leta 1983, ko so prihodki od prodaje videoiger padli za okrog 97 odstotkov.
HTC First
Rekli so mu tudi pametni telefon za Facebook oziroma Facebook Phone. HTC First je domači zaslon zamenjal z aplikacijo Facebook. Ta je uporabniku ponujala praktično isto funkcionalnost kot aplikacija Facebook, ki jo naložiš s trgovine Google Play, le da se je ni mogel znebiti. Izredno slabe ocene telefona so ameriškega telekomunikacijskega operaterja AT&T, ki je telefon prodajal med prvimi, prisilile, da je v enem mesecu HTC First pocenil za stokrat - z 99 dolarjev na 99 centov.
Twitter Music
Neuspešen poskus družbenega omrežja Twitter, da bi uporabnike privabil s storitvijo, ki so jo že, in to precej bolj kakovostno, ponujali YouTube, Spotify, Pandora. Twitter Music se je rodil in umrl v manj kot enem letu.
Sinclair C5
Futuristični električni tricikel C5, ki ga je naredil britanski proizvajalec računalnikov Sinclar, je bil takoj po začetku prodaje praktično že obsojen na propad. Kako tudi ne bi bil, ko pa je bil slabša alternativa prav vsem načinom urbanega premikanja, vključno s hojo. Imel je zelo kratek domet, saj se je akumulator izpraznil takoj, najvišja hitrost je bila 15 kilometrov na uro, voznika pred vremenskimi razmerami ni ščitilo nič, imel je tako malo moči, da ga je ustavil že manjši nagib terena. Sinclair je izdelal 14 tisoč "koles", prodal pa jih je samo 5.000.
Igralna konzola Xbox 360
Microsoftov Xbox 360 velja za eno najboljših igralnih konzol vseh časov, a predvsem zaradi ponudbe iger, ne tehnične briljantnosti. Prva serija Xboxa 360 je namreč imela številne težave, na katere je uporabnika opozoril tako imenovani rdeči krog smrti. Ko so se okrog gumba za vklop konzole prižgale tri rdeče lučke, je konzola sporočala, da je nekaj hudo narobe in da potrebuje popravilo. To se je dogajalo zelo pogosto - različni viri ocenjujejo, da je ob spremljavi rdečega kroga smrti odpovedalo od 24 do kar 54 odstotkov vseh konzol prve serije Xboxa 360. Foto: Unilad
Googlova družbena omrežja
Google je svoje uporabnike večkrat poskusil prepričati, naj se pridejo družit na njegove spletne strani, a mu to nikoli ni zares uspelo. Še živeče družbeno omrežje Google+ ima okrog 15-krat manj aktivnih uporabnikov od Facebooka, praktično mrtvi oziroma že ukinjeni pa so Dodgeball, Jaiku, Orkut, Google Wave in Google Buzz.
Windows Phone
Dolgo je poskušal, a Microsoftov operacijski sistem nikoli ni mogel resneje tekmovati s platformama, ki obvladujeta trg mobilne telefonije, Androidom in Applovim iOS. Saj ne, da bi bil Windows Phone slab operacijski sistem, a njegova glavna težava je bila, da ga za svojega nikoli niso vzeli razvijalci aplikacij, ki so srce izkušnje uporabe pametnega telefona. Windows Phone (in mobilni Windows 10) ima danes manj kot dvoodstotni tržni delež.
Samsung Galaxy Note 7
Samsung je pametni telefon Galaxy Note 7 izdal 19. avgusta lani, že v enem tednu po začetku prodaje pa so se pojavile prve pritožbe uporabnikov zaradi samovžigov naprave. Ko je postalo jasno, da ne gre za nekaj osamljenih incidentov, je Samsung 2. septembra pametne telefone Galaxy Note 7 vpoklical in kupcem v nekaj tednih ponudil domnevno popravljene zamenjave. Tudi nadomestni telefoni so povzročali enake nevarne težave, zato je Samsung 10. oktobra pametni telefon nehal prodajati, uporabnike prosil, naj telefone prinesejo nazaj, in jim vrnil denar oziroma telefon zamenjal z Galaxy S7. Foto: The Verge
Google Glass
Google je razvoj svojih pametnih očal ukinil, še preden so se znašla na prodajnih policah. Saj ne, da številnih uporabnikov futuristična naprava ni zanimala, a še več se jih je balo, da bodo ljudje z očali, v katerih je skrita kamera, začeli množično vdirati v njihovo zasebnost. Vprašanje je sicer, ali bi se očala Google Glass sploh dobro prodajala, saj je Google zanje nameraval zahtevati poldrugi tisočak dolarjev.
Nintendo Virtual Boy
Eden prvih prikazovalnikov navidezne resničnosti v videoigrah za domačo rabo je bila pošast z rdeče-črnim zaslonom, na katero je bilo treba nasloniti glavo in jo umakniti vsakih 15 minut, saj je Nintendo opozarjal, da lahko v nasprotnem primeru poškoduje oči. Virtual Boy se je prodajal slabo, Nintendo pa ga je zaradi uporabnikov, ki so tožili o glavobolih, zelo hitro umaknil iz prodaje.
Amazon Fire Phone
Ameriški spletni veletrgovec Amazon je svoj prvi pametni telefon izdal julija 2014, samo eno leto pozneje pa ga nehal prodajati. Čeprav ni nikoli javno razkril prodajnih številk, so strokovnjaki ugibali, da je bil Fire Phone za Amazon velika izguba. Po nekaterih ocenah je Amazon v prvih 20 dneh prodal samo 35 tisoč Fire Phonov, v skladiščih pa jih je tri mesece po izidu imel še za več kot 70 milijonov evrov. Glavni razlog za slabo prodajo je bila po mnenju poznavalcev previsoka cena, saj je Fire Phone za ceno najboljših sodobnikov ponujal zmogljivosti eno leto starih telefonov.
Betamax
Betamax je želel biti tekmec videokasetam (VHS), a mu to nikoli ni uspelo, ker ga je njegov proizvajalec, japonski Sony, preveč omejil. Čeprav je ponujal boljšo kakovost slike od VHS, je bilo na kaseto Betamax na začetku mogoče shraniti samo 60 minut videa, kar ni bilo dovolj za celovečerni film. Sony drugim podjetjem tudi ni dovolil, da bi proizvajali predvajalnike, medtem ko je videorekorderje za kasete VHS delal praktično vsak. Sony si je velik del trga zaprl tudi s tem, ker pornografski industriji ni dovolil, da bi svoje filme razpečevala na kasetah Betamax, JVC, lastnik licence za VHS, pa glede tega ni imel pomislekov.
HD DVD
Podobno bitko kot VHS in Betamax sta v prejšnjem desetletju bila HD DVD in blu-ray. Oba sta bila medija za shranjevanje in predvajanje videa visoke ločljivosti (Full HD). HD DVD je zastopala Toshiba, blu-ray pa Sony. Krajšo je potegnil HD DVD, a ne nujno zato, ker bi bil slabši, temveč zaradi filmske industrije. Sony, lastnik filmskega studia Sony Pictures Entertainment, je svoje filme izdajal samo na medijih blu-ray, kar je pomenilo manjši trg za predvajalnike medijev HD DVD. Ko je s Sonyjem potegnil veliki Warner Bros., je bilo s HD DVD konec.
Nokia N-Gage
Križanec med mobilnim telefonom in ročno igralno konzolo je bil na papirju zmaga, v praksi pa poraz, zaradi katerega se javnost iz Nokie občasno norčuje še danes. Nokia N-Gage je bila nepraktična igralna konzola, saj je bilo treba baterijo odstraniti vsakič, ko si želel pognati drugo igro, in slab mobilni telefon. Med telefoniranjem si bil videti kot bedak, saj jo je bilo treba držati tako, da si na uho prislonil zgornji rob naprave.
Segway
Podjetje Segway je imelo s svojim istoimenskim prevoznim sredstvom, ki je znalo samo loviti ravnotežje, velike načrte. Pričakovali so, da jih bodo v 13 mesecih od predstavitve (december 2001) prodali do sto tisoč. Do leta 2007 so jih prodali 30 tisoč. Segway je bil za povprečnega uporabnika absolutno predrag, začetna cena je bila namreč 5.000 ameriških dolarjev (ob upoštevanju inflacije je to danes 6.780 dolarjev oziroma 6.300 evrov). Za nameček je s Segwayja leta 2004 padel ameriški predsednik George Bush mlajši in poskrbel za nekaj negativne publicitete.
Apple Maps
Applova navigacija je ob izidu septembra 2012 prejela precej negativnih kritik, ker je vsebovala ogromno napak. Imena številnih krajev so bila napisana narobe, mnogo krajev je bilo označenih več kilometrov stran od njihove dejanske lokacije, manjkale so interesne točke v večjih mestih, predlogi ob iskanju krajev so bili smešni (uporabnik je iskal Dunaj, pa mu je zemljevid predlagal zaselek Dunaj pri Krškem, na primer). Apple je uporabnikom takrat predlagal, naj uporabijo konkurenčne aplikacije za navigacijo. Google Maps je decembra 2012 postala najbolj priljubljena aplikacija za iPhone.
Sponka
Pomočnik pri delu s pisarniškimi programi Microsoft Office, Sponka oziroma Clippy, je s svojo nadležnostjo in vsiljivimi komentarji uporabnika pri delu bolj motil, kot pa mu pomagal. Nepriljubljen je bil tudi znotraj Microsofta, ki je pomočnika z različico Office 2007 umaknil, a se je znova vrnil v Office 2013.
BlackBerry Storm
Leta 2008 je prodaja telefonov BlackBerry s polno tipkovnico padala, večinoma so nove kupovali le še poslovni uporabniki. BlackBerry (takrat je bilo ime podjetja še RIM, Research in Motion) se je zato odločil vstopiti v tekmo z Applom, ki je bil takrat že pred izdajo svojega drugega telefona iPhone. Poraženec je bil znan že vnaprej, BlackBerry pa je zaostal za pričakovanji uporabnikov, saj je izdal res katastrofalen telefon Storm. Programska oprema je bila zastarela, delovanje počasno, povrhu vsega pa je imel telefon zelo slabo odziven zaslon. Časovni razmik med pritiskom nanj in dejansko izvedbo ukaza je bil tolikšen, da je BlackBerry v prvem letu po izidu Storma za popravila zapravil okrog pol milijarde dolarjev. Na servis je bil zaradi zaslona poslan praktično vsak od milijona prodanih telefonov Storm.