Petek, 16. 9. 2016, 19.55
7 let, 1 mesec
TOP 10 razlogov, zakaj in kdaj uporabiti tale računalniški trik
TOP 10 razlogov, zakaj in kdaj uporabiti tale računalniški trik
Vsi sodobni spletni brskalniki omogočajo preklop v zasebni način, ki ne shranjuje zgodovine obiskanih spletnih strani, piškotkov, prijav v različne uporabniške račune. Kdaj je zasebni način najbolj priročen? Na to vprašanje so nam v tem pogovoru na forumu Reddit pomagali odgovoriti kar uporabniki sami.
Chrome – pritisnemo kombinacijo tipk Ctrl+Shift+N ali odpremo meni (desno zgoraj) in izberemo možnost Novo okno brez beleženja zgodovine.
Mozilla Firefox – pritisnemo kombinacijo tipk Ctrl+Shift+P ali odpremo meni (prav tako desno zgoraj) in kliknemo Novo zasebno okno.
Microsoft Edge – pritisnemo kombinacijo tipk Ctrl+Shift+P oziroma v meniju (tri pičice desno zgoraj) izberemo Novo okno InPrivate.
Zasebni način v brskalniku Chrome.
Safari – če ga uporabljate na računalniku Mac, pritisnite kombinacijo tipk Command+Shift+N, če ga še vedno uporabljate v Windowsih (podpora je bila sicer ukinjena že leta 2012), pa Ctrl+Shift+N.
Zgornji kombinaciji tipk (Ctrl+Shift+N in Ctrl+Shift+P) način za zasebno brskanje odpreta v večini sodobnih brskalnikov, tudi nekaterih manj pogosto uporabljanih, kot sta Opera ali Vivaldi.
Torej – deset glavnih razlogov za uporabo zasebnega načina v spletnih brskalnikih:
Uporaba računalnika, ki ni naš.
S tem na tujem računalniku ne moremo po nesreči pustiti svojih osebnih podatkov (uporabniških imen, gesel), če se pozabimo izpisati iz e-pošte, Facebooka ali katerega drugega računa. Drugi tudi ne morejo videti, katere spletne strani smo obiskali. Na zasebni način se je dobro spomniti predvsem takrat, ko uporabljamo računalnik na javnem mestu (v knjižnici, na primer).
Delo z več e-poštnimi naslovi istega ponudnika hkrati.
Če moramo hkrati iz tega ali onega razloga odpreti dva e-poštna predalnika Gmail, lahko uporabimo zasebni način, ki nam omogoči, da smo v enem brskalniku prijavljeni v oba. Alternativa je uporaba drugega brskalnika.
"Včasih z Googlom iščem stvari, zaradi katerih bi bil v očeh drugih uporabnikov računalnika videti idiot."
To je zapisal eden od uporabnikov foruma Reddit, ki zasebni način uporablja za preverjanje dejstev, ki jih sicer pozna, a se želi o njih še enkrat dodatno prepričati (Je Sonce zvezda ali planet? Je bil Mozart pisatelj ali skladatelj? in podobna vprašanja) ali pa samo preveriti črkovanje določenih besed.
Konkretno za YouTube – gledanje nenavadnih videoposnetkov, ne da bi YouTube pozneje predlagal podobno nenavadne druge posnetke.
Mnogo uporabnikom spleta se včasih zgodi, da zatavajo na "čudni" del YouTuba oziroma naletijo na posnetke z bizarno ali nenavadno vsebino. Če si jih ogledamo v zasebnem načinu, nam YouTube v prihodnje ne bo predlagal sorodnih posnetkov in nam na ta način nasmetil našega sicer "normalnega" profila.
Način, da zaobidemo omejitev števila internetnih člankov, ki jih lahko preberemo v določenem časovnem obdobju.
Eden od uporabnikov Reddita je omenil, da zasebni način redno uporablja za branje člankov na novičarskih spletnih straneh, kjer sicer obstaja omejitev števila brezplačnih vsebin, ki jih lahko uporabnik prebere v enem dnevu ali tednu.
Spletno nakupovanje.
"Nekoč me je zanimalo, koliko stane šotor za štiri osebe. Zdaj mi Amazon (največja spletna trgovina) vsakič, ko ga obiščem, predlaga nakup šotora." Z uporabo zasebnega načina večini spletnih trgovin, ki to počne, preprečimo, da bi spremljale naša iskanja in nakupe ter nam v prihodnje vselej postregle s podobnimi nadležnimi predlogi.
Iskanje informacij o morebitnih zdravstvenih težavah.
To je občutljiva tema. Če menite, da imate simptome določene zdravstvene težave, a s tem, dokler se ne prepričate, da je res tako, ne želite razburjati svojih bližnjih, jih na spletu iščite v zasebnem načinu, da ne bodo ostali v vaši internetni zgodovini (če računalnik poleg vas uporablja še kdo drug).
Ogibanje sledilnim piškotkom.
V zasebnem načinu se piškotki ne shranjujejo, kar pomeni, da vam spletne strani ne morejo slediti na vašem internetnem popotovanju. To sicer počnejo predvsem oglaševalci. Ste se kdaj vprašali, zakaj vam je Facebook pokazal oglas za novega clia, potem ko ste dva dni prej nekje drugje kliknili na povezavo, ki vas je popeljala na slovensko spletno podružnico Renaulta?
Razvoj spletnih strani.
Spletni razvijalci zasebni način uporabljajo za preizkušanje novih funkcij na spletnih straneh. "V navadnem oknu brskalnika sem vpisan kot administrator spletne strani, v zasebnem oknu pa kot uporabnik. Vse spremembe lahko vidim sproti."
"Moj sin je že skoraj dopolnil 15 let. Vprašal sem ga, ali ve, kaj je zasebni način, in namuznjeno je prikimal."
Zakrivati si oči pred dejstvom, da je zasebni način kot naročen za ogledovanje spletne pornografije, je nesmiselno. Še posebej je na kožo pisan uporabnikom z bolj eksotičnimi fetiši, ki ne želijo, da bi za to izvedeli še drugi uporabniki istega računalnika.
Preberite tudi, čemu zasebni način v spletnih brskalnikih NI namenjen.