Matic Tomšič

Ponedeljek,
23. 11. 2015,
17.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Google Android Matic Tomšič

Ponedeljek, 23. 11. 2015, 17.19

8 let, 7 mesecev

To je ena najboljših Googlovih domislic v zadnjem času

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Google namerava izboljšati spletno iskanje na mobilni platformi Android, zato bo uporabnikom omogočil poln dostop do določenih aplikacij, tudi če te ne bodo nameščene na napravi. Kako bo to pomagalo?

Da bi razumeli rešitev, moramo najprej razumeti vzrok iskanja rešitve Iskanje spletnih vsebin z Googlom na mobilni napravi z Androidom v grobem poteka tako, da uporabnik v iskalnik vnese (ali pa izgovori) želene ključne besede, Google pa mu v brskalniku nato pokaže rezultate. A uporabnik do številnih vsebin ali informacij pogosto ne more dostopati, ker jih vsebuje storitev oziroma aplikacija, ki je na napravi nima nameščene.

Google pri spletnem iskanju namreč prikaže le rezultate, ki se ujemajo tako pri spletnih straneh storitev kot v njihovih aplikacijah. To pomeni, da lahko do iste vsebine pridemo bodisi prek spletne strani (Facebooka, na primer) ali aplikacije. A ogromno vsebin najdemo izključno v aplikacijah. Eden takšnih primerov je Instagram, ki ima glede na mobilno aplikacijo zelo skopo spletno stran.

Kot so v podjetju zapisali v nedavni objavi na uradnem blogu, so pred dvema letoma za bolj natančne rezultate iskanj začeli indeksirati vsebino mobilnih aplikacij. Danes z Googla do nje vodi več kot 100 milijard povezav. Posledica tega je, da približno 40 odstotkov vseh mobilnih iskanj z Googlom na platformi Android prikaže rezultate znotraj aplikacij.

Rešitev - izposoja aplikacij Zdaj pridemo do Googlove nove domislice. Uporabnikom mobilnih naprav bo Google zdaj ponudil možnost, da do vsebine aplikacij dostopajo tudi, če jih niso namestili. Podobno kot video na zahtevo bo omogočil uporabo aplikacij na zahtevo, kar pomeni, da si bo aplikacijo uporabnik za ogled rezultatov iskanja za krajši čas preprosto "izposodil". Kot so zapisali pri Googlu, bo to aplikacijo mogoče uporabljati, kot bi bila nameščena na napravi. Storitev sicer ne bo na voljo za prav vse aplikacije s servisa Google Play, temveč le za peščico najbolj znanih.

Še ena noviteta, povezana z iskanjem vsebin po aplikacijah, je, da bo Google pri rezultatih iskanja začel prioritizirati podatke iz aplikacij. S tem želijo uporabnikom ponuditi še bolj ažurne in raznovrstne informacije.

Kot večina novosti tudi ta najprej samo v ZDA Pogoj za uporabo storitve izposoje aplikacij bo, da uporabnik živi v ZDA, saj bo tam na voljo najprej. Informacije o tem, kdaj in če se zadeva seli čez Atlantik, Google ni izdal.

Storitev bo imela tudi nekaj strojnih in programskih zahtev. Delovala bo le v mobilni aplikaciji za iskanje Google in brskalniku Chrome, najstarejša podprta različica Androida pa je slabo leto star Lollipop (Android 5.0). Naprava bo morala biti tudi povezana s hitrim brezžičnim omrežjem.