Ponedeljek, 17. 8. 2015, 17.07
8 let, 7 mesecev
To je bilo resnično poslanstvo Minolovca in Pasjanse
Minolovec (Minesweeper), Pasjansa (Solitaire), Srca (Hearts), pa tudi Kralj (FreCell) so morda najbolj igrane priložnostne igre vseh časov. Microsoft jih je, domnevno za oddih med drugimi opravili, priložil operacijskima sistemoma Windows 3.0 (1990, prvi pojav Pasjanse) oziroma Windows 3.1(x) (1992, debi preostale trojice). Pa so bile res namenjene le preganjanju dolgčasa ali je bilo njihovo poslanstvo veliko pomembnejše?
Microsoft je to želel spremeniti, zato je Windows 3.0 priložil digitalno različico igre Pasjansa (Solitaire), ki jo ljudje sicer igramo že več kot 200 let. Njen namen? Uporabnike navaditi na uporabo miške kot primarne metode za izpolnjevanje ukazov v operacijskem sistemu. Pasjansa uporabnika namreč spodbuja h klikanju z levim gumbom miške in držanjem gumba ter vlečenjem kart čez računalniški zaslon.
Minolovec (Minesweeper), ki je premiero doživel s priljubljenim operacijskim sistemom Windows 3.1, je interakcijo z miško popeljal še korak dlje. Za uspešno določanje kvadratkov, pod katerimi se skrivajo mine, je namreč treba uporabljati tudi desno miškino tipko. Microsoft je z Minolovcem dosegel, da je izmenična uporaba levega in desnega gumba miške uporabnikom zlezla pod kožo.
Kralj (FreCell), ki je bil izdan skupaj v zabavnem kompletu Microsoft Entertainment Pack Volume 2 za Windows 3.1, pa je bil tako igra kot preizkus nove Microsoftove programske infrastrukture. Bil je namreč v paketu s knjižico ukazov Win32, ki je na sicer 16-bitnih Windows 3.1 omogočala poganjanje 32-bitnih programov. Kralj je igral vlogo indikatorja – če je uporabnik knjižico Win32 namestil pravilno, je deloval, sicer ne.
Z Windows 10 se je Pasjansa v obliki zbirke Solitaire Collection, ki vključuje več različic te igre s kartami (Srca, Klondike, Pajek, Piramida) znova vrnila na namizje. Preostale igre je mogoče poiskati v Windows Store in prenesti brezplačno, a večina ponuja nakupe v aplikaciji.