Sobota, 28. 5. 2016, 19.20
7 let, 1 mesec
Tehnologija, ki je današnji otroci ne poznajo (fotozgodba)
To so naprave in tehnološke rešitve, brez katerih si še do pred kratkim ni bilo mogoče zamisliti življenja in dela, danes pa jih večina spada le še v muzej.
Fiksni telefon
Ko želimo danes hitro stopiti v stik z nekom, ki ne stoji zraven nas, iz žepa potegnemo mobilni telefon in ga pokličemo, mu pošljemo sporočilo ali pa mu pišemo na Facebooku. Včasih je bila edina možnost, da smo dvignili telefonsko slušalko, vtipkali oziroma zavrteli pravo telefonsko številko in upali, da je prejemnik klica v bližini telefona.
Uporabnikov fiksnih telefonskih linij je danes vse manj. V Sloveniji je po podatkih statističnega urada uporaba fiksnega telefona leta 2015 glede na leto prej obsegala skoraj šestkrat manj minut kot uporaba mobilnikov. Glede na leto 2014 je število klicev prek fiksnih telefonov v letu 2015 padlo za četrtino.
Dekle, ki ne zna odložiti klasičnega telefona:
Disketa
Diskete so se kot prenosni medij za shranjevanje podatkov prvič pojavile v 70. letih prejšnjega stoletja, velike so bile kot manjša pica (počez so merile okrog 20 centimetrov, na fotografiji desno).
Z leti se je njihov premer zmanjšal in se v prvi polovici 90. let, ko so bile glavni medij za prenos podatkov med računalniki, ustalil pri 8,89 centimetra, kapaciteta pa pri 1,44 megabajta.
Ob prelomu tisočletja je disketo izpodrinil CD-ROM, na katerega je bilo mogoče shraniti 450-krat več podatkov, dokončno pa jih je upokojila vstaja ključev USB.
Vokmen in CD-predvajalnik
Japonski Sony je leta 1979 izdal Walkman, prvi prenosni predvajalnik avdiokaset, in povzročil revolucijo v svetu poslušanja glasbe. Walkman je kopiralo praktično vsako tehnološko podjetje, priljubljen pa je bil vse do začetka novega tisočletja, ko so ga uporabniki začeli zamenjevati s prenosnimi predvajalniki CD-jev.
Tudi predvajalniki CD-jev oziroma CD-playerji so že praktično izumrli. Zamenjali so jih prenosni predvajalniki digitalne glasbe iPod z notranjim spominskim modulom, na katerega nalagamo glasbene datoteke, in njegovi številni kloni.
Blagovna znamka Walkman živi še danes, Sony pod tem imenom izdaja prenosne predvajalnike glasbe s priključki USB.
Pisalni stroj
Ko še ni bilo Worda in Beležnice, je bilo alternativa pisanju z nalivnikom udarjanje po mehanski tipkovnici pisalnega stroja. Pritisk na tipko je premaknil ročico z ustrezno črko ali simbolom, ta pa je udarila po traku, na katerem je bilo črnilo, in ga pritisnila ob list papirja.
Pisalni stroji so bili nepogrešljivo orodje več kot sto let, v 80. letih prejšnjega stoletja pa so jih začeli izpodrivati osebni računalniki s pisarniškimi programi.
Videokasete
Filmi so včasih prihajali na kasetah VHS, ki so vsebovale magnetni film, predvajali pa smo jih s predvajalnikom, ki smo mu po domače rekli videorekorder. Kakovost videa je bila, če jo primerjamo z današnjimi standardi (Full HD, 60 slik na sekundo), katastrofalna.
Kasete so bile razmeroma krhek medij, saj jo je lahko nepazljiv gledalec po nesreči zlomil ali iz nje potegnil trak. Vsebino je bilo z videorekorderjem mogoče tudi presneti s televizijskim programom. Kasete VHS je izpodrinila vstaja DVD-ja.
Game Boy
Ročna igralna konzola, ki jo je leta 1989 ob spremstvu legendarne igre Tetris izdal Nintendo, je bila velikanska uspešnica, v naslednjih desetih letih je bilo prodanih več kot 64 milijonov enot. Čeprav ni bil prvi, Game Boy velja za pionirja mobilnega poganjanja videoiger.
Game Boy je tlakoval pot poznejšemu uspehu konzol Game Boy Color in Advance (na fotografiji), Nintendo DS in 3DS ter Sonyjevega PSP. Prodaja ročnih igralnih konzol danes sicer pospešeno pada, saj vse več ljudi igra na pametnih telefonih.
Diaprojektor
Ko želi učitelj svojim učencem danes nekaj pokazati na belem platnu, vklopi osebni računalnik in nanj priključi digitalni projektor. Ko je šolo obiskoval avtor tega prispevka, je učitelj iz omare potegnil diaprojektor in vanj ročno vstavljal diapozitive, podobice na fotografskem filmu. Diapozitivi so bili zelo krhki in občutljivi na dotikanje, diaprojektor pa ni bil imun proti pregrevanju, ker je sličice osvetljevala navadna žarnica.
2