Ponedeljek, 30. 12. 2024, 17.32
5 dni, 6 ur
Sporočilo Elonu Musku: "Ne vmešavaj se v stvari, ki te ne zadevajo"
V Nemčiji so se kritično odzvali na nedavne izjave ameriškega milijarderja Elona Muska o podpori skrajno desničarski stranki Alternativa za Nemčijo (AfD). V vladnih krogih so jih danes označili za poskus vplivanja na prihajajoče parlamentarne volitve v Nemčiji. Da gre za vmešavanje v nemške volitve, menijo tudi v največji opozicijski stranki CDU.
Musk je ta mesec na družbenem omrežju X, katerega lastnik je, zapisal, da lahko Nemčijo reši samo AfD. Svoje stališče je nato ponovil še v mnenjskem članku, objavljenem v soboto v nemškem konservativnem časopisu Die Welt, kjer je AfD opisal kot "zadnjo iskro upanja za to državo" in Nemce pozval, naj stranko volijo na prihajajočih volitvah, ki bodo 23. februarja.
Musk, ki velja za ključnega podpornika novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, je bil zaradi svojih stališč deležen kritik tako iz vlade kot tudi opozicije.
"O volitvah odločajo volivci na voliščih"
Musk lahko svobodno izraža svoje mnenje, je v Berlinu danes dejala namestnica tiskovnega predstavnika vlade Christiane Hoffmann. Hkrati je ob tem poudarila: "Elon Musk s svojimi komentarji dejansko poskuša vplivati na zvezne volitve."
"V Nemčiji o volitvah odločajo volivci na voliščih," je še dejala Hoffmann na redni novinarski konferenci in dodala, da so volitve stvar Nemcev.
Hoffmann je spomnila tudi, da stranko, ki ji je Musk izrazil podporo, preiskuje nemška varnostna služba zaradi suma desničarskega ekstremizma, poročajo tuje tiskovne agencije.
Stranko Afd je v zadnjem času tudi del nemške javnosti obtoževal, da podpira določene politike in stališča, ki bi jih lahko opredelili kot nacistične.
Musk kot Vladimir Putin?
Lars Klingbeil, sopredsedujoči vladajočih socialdemokratov (SPD) kanclerja Olafa Scholza, je v odzivu na Muskove izjave danes dejal, da poskuša Musk enako kot (ruski predsednik) Vladimir Putin. "Oba želita vplivati na naše volitve in podpreti AfD, ki je sovražna do demokracije," je dejal za medijsko skupino Funke.
Klingbeil je tudi menil, da je na evropski ravni potrebnih več ukrepov za omejitev politične moči velikih platform družbenih medijev, kot je X, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Muskovo podporo AfD je v nedeljo obsodil tudi glavni Scholzev tekmec na februarskih volitvah, vodja opozicijskih krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz, ki jo je označil za vmešavanje in predrznost. Kot je dejal, se ne spomni, da bi "v zgodovini zahodnih demokracij obstajal primerljiv primer vmešavanja v volilno kampanjo prijateljske države".
Nemško združenje novinarjev (DJV) pa je bilo kritično do objave Muskovega gostujočega članka v časniku Die Welt. "Nemški mediji ne smejo dovoliti, da se jih zlorabi kot glasilo avtokratov in njihovih prijateljev," je dejal predsedujoči DJV Mika Beuster.