Župan New Yorka Bill de Blasio je podpisal odlok, po katerem bo mestno šolstvo predvidoma čez deset let uvedlo računalništvo kot obvezni učni predmet.
Deset let naj bi bila po mnenju župana New Yorka Billa de Blasia enega največjih mest na svetu doba, v katerem bi se za poučevanje računalništva izurilo dovolj učiteljev. Teh mora biti veliko zato, da bo vsak newyorški učenec prejel vsaj osnovno izobraževanje s področja računalništva in računalniške znanosti, piše The New York Times.
Računalništvo v šolah za večjo enakopravnost
Tovrstna reforma šolska že poteka v dveh drugih ameriških metropolah - Chicagu in San Franciscu, vozlišču vsega tehnološkega v ZDA. Uvedba računalništva kot obveznega šolskega predmeta sicer ne bo služila le zgodnjemu iskanju potenciala za kasnejšo zaposlitev v IT industriji, najhitreje rastoči gospodarski panogi na svetu, temveč tudi večji enaokpravnosti in raznolikosti v tehnološkem sektorju. Ta se namreč pogosto sooča z očitki, da še vedno favorizira moški spol in pripadnike bele rase.
Lahko računalništvo zamenja matematiko?
Izobraževanje približno pet tisoč novih učiteljev računalništva pa za šolski sistem New Yorka ne bo edina ovira pri uvajanju tehnološke reforme. Učenci in dijaki v številnih ameriških šolah naj bi bili namreč že zdaj preobremenjeni, obvezen pouk računalništva pa bi jim na pleča naložil dodatno zadolžitev, še poroča The New York Times. Malo verjetno pa je, da bi kolateralna škoda računalniške reforme postal eden od danes standardnih predmetov.