Nedelja, 24. 11. 2013, 0.30
2 leti, 10 mesecev
Prihodnost denarja ali virtualni finančni balonček, ki lahko vsak hip poči?
Popolnoma decentralizirano valuto, ki ni povezana z nobeno finančno institucijo ali katero od svetovnih vlad, temveč je v celoti odvisna od omrežja p2p, ki ga brez kakršnegakoli posrednika pri življenju držijo le (dandanes že številni) uporabniki, željni zaslužka, anonimnosti, priročnosti ali tehnološke prihodnosti, je pred petimi leti domislil nikoli zares identificirani vizionar, ki se je podpisoval s psevdonimom Satoshi Nakamoto.
Večina uporabnikov bitcoin vidi kot računalniški program oziroma aplikacijo za mobilne telefone in tablice, ki podobno kot Paypal omogoča raznovrstno upravljanje s sredstvi, v tem primeru so to bitcoini. Ta lahko posameznik pridobi na več načinov – kot plačilo za izdelke ali storitve, v spletni menjalnici (Mt. Gox, BitcoinCentral.net, BitStamp.net), menjavo z drugimi uporabniki in rudarjenjem.
V zgodnjih dneh Bitcoina je za nabiranje digitalnih kovancev zadostovala že povprečna enota CPU, a so uporabniki hitro ugotovili, da s številkami precej hitreje opravijo grafične kartice, namenjene zahtevnim igram. Zacvetela so polja treh in več GPU, a tudi ta s časom niso bila več dovolj dobra, saj so skrbniki sistema zaradi prevelikega navala in prehitrega izdajanja bitcoinov rudarjenje otežili. To še vedno počnejo približno vsaka dva tedna, saj so se naposled pojavili tudi komercialni sistemi, namenjeni izključno pridobivanju bitcoinov.
Novih bo nekega dne sicer zmanjkalo, saj je vsa kvota omejena na 21 milijonov enot. Nastajanje novih se upočasnjuje, hitrost generiranja se vsako leto samodejno prepolovi. Omejitev pravzaprav ne pomeni začetka konca, saj je posamezne bitcoine mogoče razdeliti na osem in več decimalnih mest. Povsem verjetno je, da bodo transakcije v prihodnosti tudi v milibitcoinih.
Bitcoin je popolnoma pregleden, saj so prav vsi podatki o izdajanju in trenutnem stanju virtualnega denarja dosegljivi na enem mestu, za nameček pa je protokol konkretno kriptiran, zaradi česar bi močno zaščito lahko obšel le nepridiprav s kvantnim računalnikom, teh pa te dni ni ravno na pretek (beri: jih ni).
Kaj pa zadeve, ki naložbo v Bitcoin postavljajo pod vprašaj? Najprej seveda velika ekskluzivnost – v lokalnem supermarketu z bitcoini ne morete kupiti pomaranč, a število ponudnikov storitev, ki jih obravnavajo kot valuto, povsem enakovredno dolarjem ali evrom, nezadržno raste (glede na katalog usebitcoins.info je število pravnih oseb, ki poslujejo tudi z bitcoini, že preseglo 1.300). Med njimi so znana imena, kot so WordPress, Amazonova knjigarna in Reddit. Bitcoin je prav tako precej nestabilna valuta – ker je v obtoku razmeroma malo bitcoinov (trenutno skoraj 12 milijonov), lahko na konkretno nihanje cene vplivajo že na videz nepomembni dejavniki. Volatilnost se bo sicer zagotovo umirila z nadaljnjim širjenjem bitcoinovske ozaveščenosti in nadgrajevanjem omrežja in obstoječe infrastrukture – ta je trenutno zadnji večji minus, saj je zelo očitno, da je Bitcoin še vedno globoko v fazi razvoja.
FBI je med preiskavo zasegel več kot 144 tisoč bitcoinov, vrednih približno 28 milijonov ameriških dolarjev, cena digitalnega denarja pa je za kratek čas upadla za dobrih 30 odstotkov na vsega 85 dolarjev. Propad Svilene ceste in posledično antagoniziranje bitcoina je temu naredilo medvedjo uslugo – priljubljenost valute je poletela v nebo, sledila pa ji je tudi vrednost – ob pisanju je menjalni tečaj enega bitcoina postavljen pri 832 ameriških dolarjih oziroma 612 evrih.