Matic Tomšič

Četrtek,
10. 9. 2015,
14.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Uber Matic Tomšič

Četrtek, 10. 9. 2015, 14.24

8 let, 7 mesecev

Kdo kljubuje Uberjevi svetovni dominaciji?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Storitev za iskanje prevoza prek mobilne aplikacije Uber, ki taksiste spravlja ob živce in delo, ima na trgih, ki si jih zelo želi osvojiti - kitajskem, indijskem in brazilskem - precej tekmecev.

Uber, ki svojim uporabnikom omogoča iskanje in ponujanje prevoza prek pametnega telefona ter zelo preprosto plačevanje oziroma sprejemanje plačil, je v številnih mestih po ZDA in Evropi zelo priljubljen način potovanja. Ker delo odžira taksistom, njegova zakonitost pa je v mnogo državah vprašljiva, si je storitev prizadeval izkoreniniti že marsikdo, a večinoma neuspešno. Podjetje, ki ga je leta 2009 ustanovil zdajšnji direktor Travis Kalanick, je po nekaterih ocenah danes vredno že skoraj 45 milijard dolarjev.

A če si je Uber povsem podjarmil ZDA in utišal tamkajšnje nasprotnike – med drugim se je njegovemu pritisku julija vdal tudi župan New Yorka Bill de Blasio, ki je želel omejiti število prevozov prek Uberja in podobnih ponudnikov –, je na trgih, ki si jih trenutno najbolj želi osvojiti, stanje drugačno. Kitajska, Indija in Brazilija za Uber predstavljajo milijardni bazen potencialnih uporabnikov, a kljub prisotnosti v omenjenih državah Uber tam ni prva violina.

Kitajska storitev prepelje več potnikov kot Uber, ki ga tamkajšnji uporabniki za nameček še goljufajo Težko bi rekli, da je Uber na Kitajskem neuspešen, saj glede na lastne podatke tam vsak dan posreduje pri približno milijonu prevozov. Pet od dvajseterice mest na Kitajskem, kjer je Uber trenutno prisoten, spada med deset svetovnih mest, kjer ima Uber največ strank (in ustvari največ prihodkov).

A domača ponudba na največjem trgu zasebnih prevozov na svetu Uber glede na število prepeljanih potnikov gladko prekaša. Podjetje Didi Kuai, v katerega sta se februarja letos združila dva pred tem največja kitajska ponudnika iskanja prevozov prek mobilnih aplikacij, naj bi dnevno v povprečju naštelo šest milijonov voženj, piše Forbes.

Konglomerat Didi naj bi v kitajskih velemestih sicer nadzoroval kar 99 odstotkov taksi storitev in skoraj 80 odstotkov storitev ponujanja zasebnih voženj prek mobilnih aplikacij. Ob tem ima Didi Kuai tudi zelo močno finančno zaledje, saj sta glavna vlagatelja v podjetje velikan e-trgovine Alibaba in holdinška družba Tencent.

Uber se na Kitajskem sicer ne spopada le s tamkajšnjimi tekmeci, temveč tudi vozniki, ki sistem goljufajo z dvema pametnima telefonoma – z enim se predstavljajo kot potnik, z drugim kot ponudnik storitve. Ko se "pripeljejo" na cilj, poberejo bonus, do katerega so po opravljeni vožnji upravičeni kitajski vozniki. Uber v uradni izjavi navaja, da je na Kitajskem med vsemi vozniki takšnih približno tri odstotke, tamkajšnji mediji pa po poročanju Forbesa pišejo o precej višjem deležu, ki naj bi bil med 30 in 40 odstotki.

V Indiji Uberjev prihod pozdravili z združitvijo največjih tamkajšnjih tekmecev na področju zasebnih prevozov Že nekaj časa je znano, da je Indija trg, zaradi katerega Uber ne more spati. Država z več kot milijardo prebivalcev, kjer ima po raziskavi Credit Suisse osebni avtomobil le 19 odstotkov gospodinjstev, je namreč idealen poligon za ponudnike prevozov prek mobilnih aplikacij. Pametni telefon ima več kot sto milijonov Indijcev. A Uber je v Indiji nekdo že prehitel. Podjetje OlaCabs ima tri leta naskoka in v indijskih velemestih dnevno opravi trikrat več voženj kot Uber. Potem ko se je marca letos združilo s tekmecem TaxiforSure in tako pozdravilo prihod Uberja v Indijo, Ola obvladuje približno 80 odstotkov indijskega trga zasebnih prevozov. Kot piše Forbes, podjetju Ola uspeva tudi, da je ves čas korak pred Uberjem, saj je ta na drugih, predvsem zahodnih trgih javno na mizo že položil vse svoje karte.

Brazilska težava za Uber – taksi prevozi za drobiž Tudi Brazilija je s svojimi 200 milijoni prebivalcev in velemesti, kot sta Sao Paulo in Rio de Janiro, igrišče za Uber, ki pa se tam spoprijema z drugimi težavami kot v Aziji. Že res, da tudi v Braziliji deluje konkurenčna storitev Easy Taxi, a v velemestih Latinske Amerike je taksijev ogromno, za nameček pa so zelo poceni. S tamkajšnjimi taksisti se ob tem ne gre šaliti, saj svoje delo, ki ga ogroža Uber, jemljejo zelo resno – v zadnjih mesecih so v Sao Paulu in Belo Horizonteju že nekajkrat postavili zasedo voznikom Uberja.