Srdjan Cvjetović

Torek,
5. 1. 2016,
11.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Las Vegas navidezna resničnost samovozeči avtomobili

Torek, 5. 1. 2016, 11.17

8 let, 7 mesecev

Kakšne tehnološke novosti bo razkril Las Vegas?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Samovozeči avtomobili, televizorji, nosljive naprave, navidezna resničnost - na teh področjih lahko pričakujemo največ novosti letošnjega dogodka CES, ki bo ta teden potekal v Las Vegasu.

Consumer Electronics Show, skrajšano CES, je največji tehnološki kongresno-sejemski dogodek najmanj v ZDA, če že ne na vsem svetu. Čeprav je CES, in pravzaprav tudi marsikateri podobni sejem po svetu, že videl svoje boljše dneve, ta dogodek, ki poteka takoj po novem letu, ostaja smerokaz za trende in izdelke potrošniške elektronike, ki bodo plenili pozornost tehnološko ogrete javnosti v prihodnjem letu ali dveh.

Svoje mesto na razstavnih prostorih Las Vegasa najdejo tudi izdelki, ki se potem ne pojavijo nikjer drugje, še najboljše, kar CES ponuja, pa so nepričakovana presenečenja, poroča spletni medij The Verge. CES bo svoja vrata uradno odprl v sredo, 6. januarja. Električnost in avtonomija Čeprav je CES nastal kot dogodek potrošniške elektronike in še vedno velja za takšnega, so avtomobilski proizvajalci na njem vedno bolj prisotni – že toliko, da ga nekateri vihravo poimenujejo avtomobilski sejem.

Letos ne bo izjeme. Avtomobilskih proizvajalcev, tako ameriških kot evropskih, ne moti niti, da se eden od največjih nedvomno avtomobilskih dogodkov NAIAS (North American International Auto Show) v Detroitu začne že prihodnji teden, natančneje 11. januarja.

V Las Vegasu bodo tako na ogled nekateri novi električni avtomobili, prav tako novi dosežki na področju samovozečih avtomobilov. The Verge omenja govorice, da naj bi v ta namen Ford in Google združila svoje moči in znanje.

Pogojno lahko v kategorijo električnih vozil uvrstimo tudi razna druga vozila – kolesa, deske, kolesa, ki bodo ali so že dobili električno nadgradnjo. Ni več pretirana misel, da bo skoraj vse, kar ima kolesa, dobilo (ali že ima) nekakšen električni motor, pri čemer si zdajšnji in prihodnji uporabniki želijo predvsem čim bolj zmogljive akumulatorje in s tem daljši doseg svojih prevoznih sredstev najrazličnejših oblik.

Televizorji: veliko novega, a malo konceptualnih premikov Televizorji bodo tudi letos med glavnimi zvezdami CES. Veliko bo novih modelov z ločljivostjo 4K, morda tudi nekaj z 8K, veliko med njimi jih bo že ponujalo razne priboljške za boljše doživetje, kot sta HDR ali Dolby Vision. Samsung bo predvidoma pokazal svoj koncept, v katerem bo televizor središče pametnega doma oziroma interneta stvari v domačem okolju, najbrž pa bo še kdo imel kaj pokazati s to zasnovo.

Zanimivo bo videti, kako bo z operacijskimi sistemi na teh televizorjih in ali se bo korejskemu proizvajalcu LG še kdo pridružil pri tehnologiji zaslonov OLED. Proizvajalci televizorjev (in ne samo oni) vedno iščejo nove načine, kako prepričati kupce v nadgradnjo njihovih zdajšnjih naprav, prav CES pa je, vsaj v Severni Ameriki, dogodek, za katerega upajo, da bo najbolj okrepil njihovo prodajo. Pri pametnih domovih hrepenimo po boljši povezanosti Pametni dom je že več let ena od glavnih tem CES, a če so tovrstni razstavni prostori Las Vegasa še do pred kratkim bili videti kot oddaljene sanje, so pametni domovi zdaj vedno bližje tudi končnim uporabnikom. Za zdaj še precej nepovezane rešitve pametnih domov želijo povezati v internet in z glasovnimi ukazi vse zaokrožiti v smiselno in do uporabnika prijazno celoto, pravijo predvsem Apple, Intel, Samsung in Google.

Internet stvari, kjer bodo vse naprave povezane in razumele isti jezik, je za zdaj še vedno nekaj oddaljenega, a bodo letos na ogled gotovo kakšni novi zametki ustrezne infrastrukture, na kateri se bo gradilo nadaljnje uresničevanje tega koncepta.

Nosilo se bo marsikaj Zato pa so veliko bližje srečnemu koncu razne nosljive naprave, ki so od zadnjega dogodka CES zelo napredovale: na trg je prišel Apple Watch, proizvajalci oblačil so začeli neposredno vgrajevati več tehnologije, naglavniki za navidezno resničnost so prav tako postali – resničnost.

Toda vse te naprave še imajo omejitve, ki jim preprečujejo, da bi bile še bolj prepričljive pri morebitnih kupcih. To seveda ne bo ovira za pestro ponudbo tovrstnih naprav, v svet pametnih ur pa se bodo odločneje podali tudi nekoč tradicionalni proizvajalci ur.

Senzorji bodo merili vedno več stvari in nameščeni bodo povsod: v zapestnice, oblačila (tudi modrčke), obutev in celo v slušalke. Takšne nosljive naprave, ki bodo postale pametne, pa bodo cenovno precej dostopnejše, kot so bile pred letom ali dvema. … in še vsi drugi Velika pričakovanja so tudi na področju navidezne resničnosti, proizvajalci pametnih telefonov, tablic, prenosnikov, fotoaparatov in celo dronov bodo prav tako prisotni, čeprav bo večina največjih svoje objave novosti prihranila za kak poznejši dogodek.

Zato bodo Las Vegas poskusili izkoristiti manjši in azijski proizvajalci, ki si želijo večje prisotnosti na severnoameriškem trgu, kot so Alcatel, ZTE in Huawei.