Četrtek, 16. 1. 2025, 10.41
6 ur, 17 minut
Je to res konec za TikTok? V ZDA bo deloval samo še do nedelje.
Če se kaj ne spremeni v zadnjem trenutku, bo družbeno omrežje TikTok v nedeljo, ko v veljavo stopi zakon o prepovedi platforme v ZDA, prenehalo delovati za vse ameriške uporabnike. Podjetje ByteDance, ki upravlja priljubljeno družbeno omrežje, ga namerava v Združenih državah Amerike namreč povsem onemogočiti, česar zakon sicer ne predpisuje. Nedostopnost TikToka v ZDA, kjer ima omrežje kar 170 milijonov uporabnikov, bi lahko vplivala tudi na delovanje TikToka drugod po svetu in na raznolikost vsebine na drugih družbenih omrežjih.
Zakon o prepovedi TikToka, ki so ga v predstavniškem domu ZDA podprli tako demokrati kot republikanci, aprila lani pa ga je podpisal predsednik ZDA v odhodu Joe Biden, lastniku družbenega omrežja kitajskemu podjetju ByteDance nalaga odgovornost, da mora do 19. januarja prodati ameriški del TikToka, če želi, da platforma še naprej deluje v Združenih državah Amerike.
Ker se to (še) ni zgodilo, bo v nedeljo, 19. januarja, TikTok v ZDA, kjer družbeno omrežje uporablja kar 170 milijonov ljudi, prepovedan.
Ameriški senator iz vrst demokratov Ed Markey je v sredo predlagal pobudo za podaljšanje roka za prodajo ameriškega dela TikToka za 270 dni, s čimer bi Američanom omogočil nadaljnjo uporabo TikToka, a je pobudo blokiral republikanski senator Tom Cotton.
Zakon o prepovedi TikToka v Združenih državah Amerike je nastal kot posledica večletne zaskrbljenosti ameriških odločevalcev, da TikTok igra dvojno igro in je na skrivaj tudi vohunska aplikacija Kitajske komunistične partije. TikTok oziroma njegov lastnik kitajski ByteDance je v skladu s kitajskimi zakoni namreč dolžan deliti podatke o uporabnikih, če to od njega zahteva uradni Peking. V podjetju ByteDance sicer nenehno zagotavljajo, da ne sodelujejo s kitajskimi oblastmi oziroma da niso prejeli nobene zahteve za dostop do podatkov o uporabnikih.
Kaj na papirju pomeni prepoved TikToka v ZDA
Zakon o prepovedi med drugim določa, da se nemudoma onemogočijo vse možnosti za prenos aplikacije iz uradnih virov, kot sta trgovini Applova AppStore in Google Play, in da aplikacija TikTok ne prejema nadaljnjih posodobitev.
To sicer pomeni, da bi obstoječi uporabniki aplikacijo TikTok lahko obdržali na svojih pametnih telefonih – zakon v tem primeru ne predvideva nobenih kazni ali drugih ukrepov –, a veliko vprašanje je, kako dolgo ali kako dobro bi aplikacija sploh še delovala.
Ne le da se s prekinitvijo posodobitev odpre tveganje za kolaps aplikacije zaradi do zdaj še neodkritih napak v programski kodi in tveganje za morebitne varnostne grožnje, konec TikToka v ZDA bi zelo verjetno lahko pomenil tudi odločitev družbe Oracle, TikTokovega glavnega ameriškega partnerja, da na svojih strežnikih ne bo več gostil podatkov o ameriških uporabnikih TikToka – tudi videoposnetkov, ki so jedro družbenega omrežja.
V začetku tedna so se pojavila namigovanja, da bi TikTok lahko kupil oziroma pri nakupu sodeloval Elon Musk, najbogatejši človek na svetu, v čigar lasti je že eno od velikih družbenih omrežij, X oziroma nekdanji Twitter.
Ameriško predstavništvo TikToka je hitro zanikalo kakršnekoli pogovore z Muskom za nakup TikToka.
Zanimanje za prevzem družbenega omrežja sta sicer izkazala tudi kanadski poslovnež Kevin O'Leary in zvezdnik YouTuba Jimmy Donaldson, bolj znan kot MrBeast.
Kitajci so se odločili: Če se do nedelje kaj ne spremeni, nič več TikToka za Američane
V podjetju ByteDance po navedbah portala The Information, ki jih je potrdila tudi tiskovna agencija Reuters, za nedeljo načrtujejo popolno zaustavitev dostopnosti TikToka za vse ameriške uporabnike.
Kdor se bo v nedeljo v ZDA poskusil prijaviti v TikTok, bo preusmerjen do sporočila, da je TikTok v Združenih državah Amerike od zdaj prepovedan. Imeli bodo tudi možnost, da si na napravo prenesejo vse svoje podatke iz aplikacije TikTok.
Posredovanje v zadnjem trenutku?
Kljub temu da je zakon sprejet in tik pred uveljavitvijo, podjetje ByteDance pa je domnevno že sprejelo odločitev, da v ZDA izklopi TikTok, je resnična usoda med Američani izredno priljubljenega družbenega omrežja pravzaprav še naprej neznanka.
Iz Bele hiše so po poročanju tiskovne agencije Reuters v sredo sporočili, da predsednik Joe Biden nima nikakršnega namena posredovati, če vrhovno sodišče ZDA do nedelje ne razveljavi zakona o prepovedi TikToka. Biden naj za to sploh ne bi imel zakonskih pooblastil.
Novembrski zmagovalec predsedniških volitev v ZDA Donald Trump je zakon o prepovedi TikToka sprva podprl, lani pa je večkrat izrazil namero, da bi aplikacijo rad "rešil". Decembra je dejal tudi, da ima TikTok v njegovem srcu posebno mesto, ker so zaradi aplikacije na volitvah zanj glasovali tudi mlajši volivci, in da bo "pogledal, kaj se da storiti".
Ameriški medij NBC pa je prav tako včeraj po drugi strani poročal, da v predsedniški administraciji vendarle pretehtavajo možnosti, kako bi družbeno omrežje v ZDA ohranili pri življenju tudi po nedelji, četudi ByteDance do izteka roka ne bi našel kupca za ameriški del TikToka.
Donald Trump, ki bo v ponedeljek znova postal ameriški predsednik, je medtem v zadnjem obdobju večkrat izrazil mnenje, da Američanom ne bi smeli vzeti TikToka. Iz njegove ekipe so za medij Fox News v sredo sporočili, da bodo našli način, da ga rešijo in hkrati zavarujejo osebne podatke ameriških uporabnikov.
Prepoved TikToka v ZDA ima lahko daljnosežne posledice
V podjetju ByteDance so že pred časom opozorili, da lahko prepoved TikToka v Združenih državah Amerike vpliva na delovanje družbenega omrežja za več deset milijonov uporabnikov v drugih državah, ki se za dostop do platforme zanašajo na ameriške ponudnike gostovanja podatkov. Ti po uveljavitvi zakona o prepovedi TikToka ne bodo več dolžni oziroma ne bodo več mogli zagotavljati dostopa do družbenega omrežja.
Izločitev Američanov iz globalnega kroga uporabnikov TikToka bi lahko pomenila tudi, da bi usahnil ogromen vir zabavnih vsebin, ki s TikToka prihajajo na druga družbena omrežja, kot so Instagram, Facebook in tudi platforma YouTube Shorts.
Uporabniki so že našli alternative
Nekateri ameriški uporabniki TikToka so zaradi prihajajoče prepovedi družbenega omrežja v zadnjih dneh začeli migrirati na druge platforme, ki so prav tako kitajskega izvora.
Levo ikona aplikacije Xiaohongshu oziroma REDnote, desno TikTok.
Med njimi prednjačita REDnote oziroma RED, na Kitajskem sicer poznan kot Xiaohongshu, ki velja za kitajsko alternativo Instagramu, in Lemon8, družbeno omrežje, ki je bolj podobno TikToku, ima pa tudi istega razvijalca oziroma lastnika, podjetje ByteDance.
Preberite tudi: