Ponedeljek,
12. 5. 2014,
10.50

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša

Ponedeljek, 12. 5. 2014, 10.50

8 let, 9 mesecev

Prvak SDS Janša zaradi okvare avta ni sedel na zatožno klop, ker je obtičal na cesti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Danes bi se moralo začeti sojenje prvaku SDS Janezu Janši zaradi domnevne žaljive obdolžitve Francija Perčiča. Ta ga namreč kot zasebni tožilec preganja zaradi očitkov, da je sodeloval z Udbo.

A Janeza Janše na sodišče ni bilo. "Ob 7.15 mi je po telefonu sporočil, da se mu je pokvaril avto in da je ostal na cesti v Andražu nad Žalcem," je Janšev izostanek opravičil njegov pooblaščenec Franci Matoz. Sodišču je obljubil, da bo prinesel potrdilo vlečne službe. Sodnici tako ni preostalo drugega, kot da je razpisala novi datum glavne obravnave, ki bo 7. julija.

Kot je znano, je Franci Perčič, ki je bil takrat svetovalec takratnega predsednika države Danila Türka, pred tremi leti zoper Janšo vložil zasebno tožbo zaradi očitkov o sodelovanju z Udbo.

SDS mora preklicati trditve o Perčiču Kazenski postopek zoper predsednika največje opozicijske stranke je sicer tesno povezan s pravdnim postopkom, ki ga je Perčič sprožil zoper stranko SDS. Razlog je prispevek na spletni strani stranke 21. oktobra 2008 z naslovom Maske padajo, v katerem so Perčiča označili za "partiji najbolj zvestega vojščaka iz vrst Službe državne varnosti oziroma Udbe".

Po nepravnomočni sodbi mora SDS preklicati trditve o nekdanjem svetovalcu predsednika države Franciju Perčiču v osmih dneh pod izvršbo in mu izplačati štiri tisoč evrov odškodnine za duševne bolečine. Na to odločitev se je Janša oziroma njegov zagovornik pritožil.

Janša vztrajen v oznaki udbovec Ker je Janša po prvi glavni obravnavi v omenjeni pravdi 14. septembra 2010 novinarju Kanala A za oddajo Svet ponovil očitke o udbovcu, si je pridelal Perčičevo zasebno kazensko tožbo zaradi kaznivega dejanja žaljive obdolžitve.

Perčič namreč trdi, da mu je Janša s svojo neresnično in zlonamerno izjavo, ki so jo povzeli tudi drugi mediji, povzročil hude posledice. Oznaka udbovec ima namreč v slovenskem prostoru izrazito negativen pomen, Perčič pa ne dvomi, da je Janša v vlogi predsednika politične stranke izjavo dal zato, da bi škodoval njegovi časti in dobremu imenu. S to tožbo zato terja javno objavo preklica trditve o udbovcu, opravičilo in objavo pravnomočne sodbe v medijih na Janševe stroške. Sojenje prestavljeno na 7. julij, ko bo zoper Janšo še en predobravnavni narok

Kot je pojasnila sodnica Helena Vidic Bizjak, naj bi bil 7. julija za Janšo razpisan še en predobravnavni narok, sojenje v zgoraj omenjeni zadevi bo tako istega dne. Glede na to, da Janšo čaka še en kazenski postopek, ki ga je zoper njega in njegovega odvetnika Francija Matoza sprožila nekdanja državna tožilka Branka Zobec Hrastar, predvidevamo, da gre za to. S sodišča so nam namreč odgovorili, da bo sojenje v tej zadevi razpisano še pred sodnimi počitnicami. Tožilstvo jima v neposredni obtožnici očita kaznivo dejanje krive ovadbe in žaljive obdolžitve, ki naj bi ju zagrešil v škodo avtorice obtožnega predloga v zadevi Patria.

Zobec Hrastarjeva zoper Janšo in Matoza Tožilstvo je obtožbo vložilo po tem, ko je Zobec Hrastarjeva podala predlog za pregon v zvezi s kazensko ovadbo, ki sta jo Janša in Matoz predstavila na tiskovni konferenci 20. junija 2011. Očitala sta ji zlorabo uradnega položaja, češ da je ponaredila obtožni predlog, ki ga je kot višja tožilka vložila proti Janši in štirim soobdolženim v zadevi Patria, in da je "ključni dokaz" v njem – elektronsko sporočilo, ki da ga je 8. septembra 2005 dunajskemu posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu v imenu direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča poslala njegova žena – izmišljen in prirejen oziroma da je obtožni predlog plod njene domišljije in da je dobesedno prepisan iz medijev.