Torek,
18. 3. 2014,
14.27

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Balkanski bojevnik Dragan Tošić Darko Šarić

Torek, 18. 3. 2014, 14.27

5 let, 11 mesecev

Od ubitega šefa črnogorskega podzemlja Miše Vujičića do Dragana Tošića

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Darka Šarića v Sloveniji povezujejo s črnogorskim podzemljem, katerega največja predstavnika sta bila ubita Veselin Jovović Veso in Mišo Vujičić. Dragan Tošić naj bi prevzel Vujičićevo mesto.

Premoženje Darka Šarića – velik del so srbske oblasti zasegle – naj bi ocenjevali na debelih 4,5 milijarde evrov, kar naj bi si pridobil predvsem na račun svojih zvestih podanikov, ki naj bi jih družilo skupno poreklo. Po poročanju medijev naj bi si za svoje sodelavce omislil prekaljene kriminalce, ki jim je lahko zaupal. Njegove lovke tako segajo tudi v Slovenijo, pripisujejo mu namreč, da stoji za atentatom na Črnogorca Mišo Vujičića, ki naj bi v Sloveniji prevzel nekaj poslov s kokainom.

Vujičića ubili v tretjem poskusu Vujičić naj bi prevzel vlogo prvega moža črnogorskega podzemlja po tistem, ko je pod streli morilca 3. junija 1998 v Latino baru v Župančičevi jami v Ljubljani umrl Veselin Jovović – Veso. Medtem ko je igral karte, ga je morilec ustrelil v glavo in pobegnil. Storilca niso nikoli odkrili, čeprav je družina pokojnega ponujala velike denarje za prave informacije.

A če se vrnemo k Šariću. Vujičić naj bi začel delati po svoje, kar naj ne bi bilo všeč šefu Šariću, zato naj bi naročil njegov umor. Vujičića so poskušali eliminirati dvakrat, nikoli odkritemu plačanemu morilcu pa je v tretje uspelo sredi dneva septembra leta 2003, ko je Vujičić pod streli obležal v kavarni hotela Lev.

Ker je Šarić potreboval novega, zaupanja vrednega človeka, naj bi Vujičićevo mesto prvega moža črnogorskega podzemlja prevzel gostinec Dragan Tošić. O njegovih domnevnih poslih s prepovedanimi drogami naj bi se šušljalo precej pred aretacijo, preiskovalci pa na bi svoje sume potrdili, ko so od sodišča dobili potrebne odredbe za tajne preiskovalne ukrepe.

Tošić: Šarića poznam kot poštenega poslovneža Potem se je konec maja 2010 zgodila aretacija 17 osumljenih v tako imenovanem slovenskem delu Balkanskega bojevnika, vodja slovenskega dela pa naj bi bil prav Tošić. Tošić je prepovedane posle s kokainom v svojem zagovoru na sodišču zanikal, zanikal je še, da bi bil član kriminalne združbe, pa tudi, da bi bil znan kot slovenski kokainski kralj. Ni pa zanikal oziroma skrival poznanstva s Šarićem, ki naj bi ga poznal kot poštenega poslovneža, ki se ukvarja s kupovanjem in prodajanjem podjetij.

Kot je povedal na sodišču, pozna tudi Šarićevega brata Duška, mimogrede, tudi on je bil obsojen zaradi nezakonitih poslov s prepovedanimi drogami, a tudi njega pozna kot poštenega človeka, "za katerega ne bi verjel, da se ukvarja z nezakonitimi posli".

Tošić je v svojem zagovoru napovedal tudi, da bo na koncu oproščen. To se je pozneje tudi zgodilo, a kot je znano, je višje sodišče oprostilno sodbo za 13 od 17 obdolženih razveljavilo in vrnilo sodišču prve stopnje v ponovno presojo, medtem ko je za štiri od njih sodbe potrdilo oziroma zvišalo.

Štirje obsojeni in 13 obdolženih junija ponovno na zatožno klop Kot je znano, je namreč sodnik Gorazd Fabijančič tik pred koncem sojenja iz sodnega spisa izločil srbske dokaze, ker naj ne bi ustrezali slovenskim standardom, tako da so ostali le dokazi iz Italije. Na ta način so potem kazenske sankcije izrekli le četverici, in sicer Anesu Selmanu, ki ga je sodišče obsodilo na deset let zapora, ta pa je izkoristil nepazljivost tožilke Blanke Žgajnar, ki je v svoji končni besedi pozabila predlagati podaljšanje pripora, zato ga je sodnik izpustil na prostost, ta pa je tisti trenutek izginil. Marka Bubliča so obsodili na osem let zapora, Dejana Zupana na sedem in Sandro Udrih na štiri leta zapora.

Višje sodišče je po pritožbah presodilo, da to ni dovolj, in je Selmanu, Bubliču in Zupanu prisodilo kar po 15 let zapora, Udrihovi pa osem let zapora, za vse preostale, ki so bili na prvi stopnji oproščeni, pa zadevo vrnilo v ponovljeno sojenje. To se bo pred novo sodnico oziroma senatom začelo junija, po navodilih višjega sodišča pa mora še enkrat izvesti tudi dokaze iz Srbije. Sodnica Andreja Sedej Grčar si je že rezervirala po tri razpravne dneve na teden, 13 obdolženih pa bo na zatožno klop znova sedlo 2. junija.

Zagovorniki menijo, da aretacija Šarića na postopek v Sloveniji ne more vplivati "Kaj imamo mi z aretacijo Šarića, saj ni obdolžen v Sloveniji?" se je na naše vprašanje, ali lahko aretacija narkokralja kakorkoli vpliva na postopek v Sloveniji, odzval Tošićev odvetnik Luka Zajc. Podobno meni tudi drugi Tošićev zagovornik Marko Bošnjak, pa tudi zagovornica obdolženega Mirzeta Lucevića Martina Žaucer meni, "da samo dejstvo, da so ga aretirali, ne more vplivati na postopek v Sloveniji".