Torek,
1. 4. 2014,
18.26

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Boško Šrot sojenje Pivovarna Laško

Torek, 1. 4. 2014, 18.26

8 let, 7 mesecev

Na sojenju Šrotu o zavarovanjih posojil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se nadaljuje sojenje Bošku Šrotu, ki ga obtožnica bremeni zlorabe položaja. Pričala je nekdanja izvršna direktorica Dela in prokuristka Radenske Mojca Međedović.

Nekdanja izvršna direktorica Dela in nekdanja prokuristka Radenske Mojca Međedović je danes kot priča pojasnjevala, kako so izvajali finančne koordinacije, na katerih so se dogovarjali o posojilih odvisnih družb.

Šrot je namreč kot prvi mož Pivovarne Laško ter predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško.

Pozneje so podjetja znotraj skupine, domnevno po njegovih navodilih, sklepala posojilne pogodbe z družbama Infond Holding in Center Naložbe, povezanima s Šrotom, vendar posojila nikoli niso bila poplačana v celoti. Ta sredstva naj bi se namenila za financiranje delnic Pivovarne Laško.

Junija 2009 so se po njenih besedah pritiski za finančna sredstva stopnjevali, vse bolj pa se je kazalo, da so zagotovila o njihovem povračilu na trhlih temeljih. Kot je dejala, ji je postalo jasno, da želijo lastniki z denarjem odvisnih družb poplačati banke.

Međedovićeva: Šlo je za Šrotov zasebni projekt Temu je sledila kriminalistična preiskava, nato pa je Međedovićeva odstopila kot prokuristka Radenske. Pozneje naj bi ji takratna predsednica upravnega odbora Dela Andrijana Starina Kosem dejala, da je s "svojo varčnostjo ubila kreativnost".

Infond Holding in Center Naložbe sta posojila pri bankah zavarovala s svojim premoženjem, medtem ko so za posojila, ki so jih dale odvisne družbe, rekli, da nimajo dovolj premoženja in da drugega razen menic tudi ni potrebno, saj bodo posojila vrnili. "Šlo je za Šrotov zasebni projekt," je menila nekdanja prokuristka Radenske.

Tako je Šrot, kot je dejala, svoja tveganja prenašal na odvisne družbe. Po njenem mnenju so bila namreč zagotovila, da bodo Mercator prodali, dolgove pa poplačali, nerealna, česar naj bi se že takrat zavedal tudi Šrot. Menila je, da bi moral biti Infond Holding insolventen že konec leta 2008.

Međedevićeva , ki je sama podpisala več posojilnih pogodb, je še dodala, da bi z zdajšnjim znanjem in vedenjem takrat ravnala drugače. Da bi danes marsikaj storil drugače, pa je po koncu njenega zaslišanja dejal tudi Šrot.

Zevnikova: Najbrž je bilo dogovorjeno, da bodo menice zadostovale Zaslišali so tudi nekdanjo direktorico splošnega sektorja Pivovarne Union Marjeto Zevnik, zdaj članico uprave Pivovarne Laško, ki je bila v obravnavanem obdobju tudi članica nadzornega sveta Pivovarne Union.

Takrat je nadzornemu svetu Pivovarne Union predsedoval prav Šrot. O razlogih za posojila nadzorniki po njenih besedah niso razpravljali, dobili pa so zagotovila, da bodo vsa sredstva vrnili, ko bo prodaja Mercatorja končana. Na vprašanje tožilca Jožeta Kozine, ali je bila naložba v delnice Mercatorja pomembna, je dejala, da bi težko rekla, da je šlo za strateško naložbo.

Ta posojila so bila tudi po njenem mnenju zavarovana le z menicami, vendar z njimi niso dobili želenih zneskov. "Šlo je za posle znotraj skupine in najbrž je bilo dogovorjeno, da bodo menice zadostovale," je dejala Zevnikova.

Nekdanjemu direktorju Infonda Holdinga Matjažu Rutarju in nekdanji Šrotovi svetovalki Vesni Rosenfeld tožilec očita pomoč pri kaznivem dejanju zlorabe položaja. Zlorabo položaja pa očitajo tudi družbi Atka-Prima, prek katere je Šrot obvladoval laško pivovarno.