Petek,
20. 6. 2014,
7.35

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša zapor Patria

Petek, 20. 6. 2014, 7.35

7 let, 3 mesece

Janez Janša: Na Dobu je več časti kot v slovenski politiki (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"V štirih letih sem neštetokrat ponovil vprašanje, kaj sem storil, kdaj in kje, štiri leta se nisem mogel braniti," je v govoru, preden je odšel v zapor na Dobu, povedal predsednik SDS Janez Janša.

19.50 Janez Janša je v spremstvu žene Urške in odvetnika Francija Matoza vstopil v prostore zapora na Dobu. Iz zapora je slišati žvižge in vzklike, medtem ko podporniki pred zaporom vzklikajo gesla v podporo Janši.

19.40 Podporniki so Janeza Janšo pospremili do zapornice zapora na Dobu.

19.25 Janša: "Skoraj natanko pred 25 leti sem bil na istem žalostnem kraju. Tudi takrat so režimski mediji vsak dan trobili, da je treba sodbo spoštovati. Ponavlja se ena in ista laž. Štiri leta so lažno poročali iz sodišča. V slovenski javni prostor moramo vrniti resnico. Poveličevati moramo ljubezen, ne sovraštva. Bojim se, da bom v teh žalostnih prostorih srečal več ljudi, ki vedo, kaj je čast, kot včeraj v predvolilnem soočenju."

Glede procesa Patria pa je poudaril, da ta po štirih letih še vedno ni končan. "V štirih letih sem neštetokrat ponovil vprašanje, kaj sem storil, kdaj in kje, štiri leta se nisem mogel braniti," je med drugim ponovil.

Kritičen je bil tudi do medijev, ki da so štiri leta lažno poročali s sodišč. "Že več let iz številnih zvočnikov in ekranov prihaja ena in ista laž," je dejal. Vsem se je zahvalil za podporo in pozval ljudi, naj 13. julija obarvajo v barve svobode in pravičnosti.

19.20 Urška Bačovnik Janša: "Dragi Janez, Črtomir je bil star ravno nekaj dni, ko se je začel cirkus na sodišču. Ukraden je bil ves naš prosti čas. Sodišče te je obsodilo malo pred Jakobovim rojstvom, da le ne bi mogel uživati v življenju. Če kdo, potem jaz vem, da se ti dogaja krivica. Nikoli ne bom sprejela te sramotne, krivične sodbe. Nihče nima pravice, da s prevaro tvojim otrokom jemlje očeta."

19.10 Milan Zver: "Janez, obljubljamo ti, da bomo naredili vse, da boš čim prej na svobodi. Prepričan sem, da se bo to kmalu zgodilo, takrat bomo začeli graditi drugo republiko. Takrat bodo tisti, ki so vse to skuhali, tudi odgovarjali."

19.01 Teolog Ivan Štuhec je zbrane povabil, da skupaj zmolijo očenaš. To so tudi storili.

18.45 David Tasič, ki je bil skupaj z Janšo v procesu JBZT: "Težko mi je, ne bi si mislil, da bom moral po 25 letih spet govoriti v takšnem trenutku. Verjel sem, da imamo demokracijo, a čutim, da smo na prelomu. Tukaj se bojujemo za boljšo Slovenijo."

18.35 Damir Črnčec, nekdanji šef Sove in predsednik društva Evropska Slovenija: "To ni evropska Slovenija, to je balkanska, nepravična Slovenija. Je to naša Slovenija? Hočemo in zahtevamo evropsko Slovenijo. V civilni družbi smo sklenili, da je napočil trenutek, ko moramo spet ustanoviti odbor za človekove pravice in temeljne svoboščine. Slovenijo so dali ob bok Koreji in Belorusiji. Tri tedne pred volitvami zapirajo vodjo opozicije. A je to normalno?"

18.30 Povezovalka programa: "Zgodovina se ponavlja. Z današnjim dnem bo naša država stopila nazaj v preteklost. Janša je žrtev političnega, montiranega procesa."

18.21 Janez Janša je prišel na govorniški oder. Podporniki prepevajo Zdravljico. Tone Kuntner recitira Majniško deklaracijo 2014. Nekateri podporniki jočejo.

18.17 Janez Janša je prišel med ljudi v družbi žene in vodstva stranke SDS. Pričakali so ga številni vzkliki podpore.

18.15 Podporniki še kar prihajajo. Pravkar je pripeljal tudi avtobus iz Maribora.

18.05 Janez Janša je prispel v Slovensko vas pri Dobu, kjer so ga pričakali podporniki.

17.56 Janšo je prišel podpret tudi Aleš Hojs iz NSi: "Prišel sem, ker sem bil tudi na Roški. Kdor je bil na Roški, ko se je lomila komunistična oblast, bi moral biti danes tudi tukaj. Kar se dogaja danes, ni daleč od tega, kar smo doživljali leta 88."

17.50 Politični analitik in profesor na FUDŠ Matevž Tomšič: "Tukaj sem zato, da izrazim nestrinjanje s to sramotno sodno odločitvijo. Gre za perverzijo pravne države in za politični konstrukt."

17.45 V Slovenski vasi Janšo čaka množica podpornikov, po nekaterih ocenah okoli dva tisoč. V zraku vihrajo številne slovenske zastave in transparenti. Postavljen je tudi oder, na katerem nastopajoči prepevajo domoljubne pesmi in izražajo podporo Janši.

17.40 Shoda se je udeležila tudi Janševa sodelavka Vera Ban. Kot pravi, je prišla, da v zapor pospremi človeka, ki si je to najmanj zaslužil. "Tako so pred desetletji zaprli Jožeta Pučnika, danes že drugič zapirajo Janšo, tisti, ki bi morali biti zaprti, pa ostajajo zunaj," je dejala.

17.30 Na Dobu Janeza Janšo pričakuje večja skupina podpornikov. Odvija se kulturni program s petjem in nagovori zbrani množici.

17.02 Na nadvozih nad avtocesto na poti proti Dobu ljudje izrekajo podporo Janezu Janši s transparenti.

16.58 Na Dobu naj bi Janšo že čakalo med 500 in 600 ljudi. S seboj imajo slovenske zastave, zastave SDS in bele vrtnice, ki simbolizirajo nedolžnost Janeza Janše. Javnosti so dostop do varovanega območja zaradi zagotavljanja nemotenega dela onemogočili, a so podporniki postavili govorniški oder pred zapornicami, zato je mogoče pričakovati nekaj nagovorov.

16.40 Janeza Janšo spremljajo tudi člani stranke SDS, med njimi naj bi bili podpredsedniki stranke Milan Zver, Zvone Černač in Alenka Jeraj. Med podporniki je tudi Ivan Štuhec. Ta je dejal, da s svojo prisotnostjo sporoča, da je danes pogreb pravne države v Sloveniji. "In kot duhovnik Katoliške cerkve grem na ta pogreb," je povedal.

16.25 V Šempeter je prišel Janez Janša. Množica je bila navdušena. Skupaj nadaljujejo pot proti Dobu.

16.09 Za zdaj se je v Šempetru zbralo okoli 200 ljudi.

16.08 Podpornik: "To se ne bi smelo zgoditi. Človek je osamosvojitelj, danes pa postaja zapornik. Tega ni v nobeni demokratični državi."

15.54 Podpornik: "Tukaj sem, ker ne morem dopustiti, da bi bil pošten človek sam. Zasluži si podporo. Prišel bi ga podpret, tudi če bi bil edini tukaj." 15.50 Janšev podpornik: "Janši so storili veliko veliko krivico. V veselje nam je, da mu lahko izkažemo podporo." 15.46 V Šempetru se je zbralo nekaj deset Janševih podpornikov, ti s slovenskimi zastavami čakajo, da ga pospremijo na Dob.

Predloga za odlog izvršitve zaporne kazni ni podal Predsednik SDS Janez Janša na pristojno sodišče ni podal predloga za odlog izvršitve zaporne kazni. Takšen predlog bi v primeru odobritve omogočil tudi vsebinsko obravnavanje izrednega pravnega sredstva pred vrhovnim sodiščem v ustreznem časovnem okviru. Tako pa na vrhovnem sodišču ne morejo predvideti časovne dinamike obravnave Janševe zahteve.

Kot v sporočilu za javnost pojasnjujejo na vrhovnem sodišču, so zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil zagovornik Janše, odvetnik Franci Matoz, prejeli v sredo tik pred zaključkom delovnega dne. Skladno s sodnim redom in letnim razporedom dela je bila zadeva sodniku poročevalcu dodeljena naslednji dan.

Janša predstavil nova dejstva Janša je v pogovoru za Planet Siol.net povedal, da mu proces Patria uničuje življenje: "Proces poteka že šest let in mi uničuje življenje, prav tako pa škodi stranki in predvsem moji družini." Dodal je, da gre za proces, ki se na podlagi takšnega obtožnega predloga sploh ne bi smel začeti, kar so po njegovih besedah ugotovili tudi številni ugledni pravniki.

Prvak SDS in njegov odvetnik Franci Matoz sta pred dnevi predstavila nova dejstva oziroma listine, ki so bile na voljo slovenskim tožilcem, še preden je primer prevzel tožilec Andrej Ferlinc. Šlo naj bi predvsem za elektronsko pošto s strežnika finske Patrie, ki je tožilci po mnenju Janše namenoma niso vključili v sodni spis. Prepričan je, da so izbrali predvsem tiste dokumente, za katere so menili, da jim bodo omogočili uspeh na sodišču, zanemarili pa tiste, ki so bili za obdolžence razbremenjujoči.

Sodba aprila postala pravnomočna Ljubljansko okrajno sodišče je predsednika SDS Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo, ki je bil v času nakupa patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.

Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Po prejemu poziva na prestajanje kazni je Janša napovedal, da se bo na poziv odzval.

Vrhovno sodišče prejelo zahtevo za varstvo zakonitosti Hkrati je na ustavno sodišče vložil pritožbo, a so jo ustavni sodniki zavrgli, ker ni izčrpal preostalih pravnih možnosti. Zahtevo za varstvo zakonitosti so na vrhovnem sodišču prejeli v sredo in jo v četrtek dodelili sodnici poročevalki, ki pa je po poročanju medijev predlagala svojo izločitev.