Petek, 20. 11. 2015, 9.53
6 let, 11 mesecev
Kako trgamo gate (predvsem sebi)
Živimo v mentaliteti povišanega narcisizma, za katerega je značilno ravnovesje med tem, da se sami sebi zdimo neverjetno sposobni, in tem, da na tiho sumimo, da smo pod minimumom. Mogoče je čas, da pogledamo, kako življenje v takem okolju vpliva na politično-gospodarske odločitve.
Kolumni Zakaj smo najboljši na svetu? sem dodal tudi fotografijo iz začetka dvajsetega stoletja, ki prikazuje, kako slovenski izseljenec pride v Ameriko:
Fotografija je vrhunec narcisoidne podobe, saj, kot sem zapisal: "Kot vidite, Ameriki zadnji gumb visi na nitki, medtem ko je naš izseljenec popoln in s svojo prisotnostjo očitno dobesedno trga gate. Klobuk imperializma leži na tleh, v zastonjskem upanju, da bo naš rojak frcnil kak kovanček vanj. Takoj, ko ga je Striček Sam zagledal, je snel lovorov venec in ga ponižno izroča novemu vladarju sveta."
A to so daljni časi, porečete. Zdaj se ne odpravljamo v svet z mislijo, da smo nad njim; da nam preostali nekaj dolgujejo le zato, ker smo Slovenci. Zdaj načrtujemo in snujemo, zdaj imamo strategijo in vizijo.
Sprehodimo se torej skozi novejšo zgodovino.
Dokončno je spodbuditev opravil Milošević s svojimi grožnjami; če njega ne bi bilo, rezultat na referendumu ne bi bil tako visok.
Iz tistih let se spomnim človeka, ki je iz pritoževanja nad denarjem, ki nam odteka na Kosovo, prešel v opisovanje prizora, ki ga je tam videl – v napol podrti hiši brez uradne elektrike nov hladilnik Gorenje. Kaj pa oni to potrebujejo itd.
Naj povem tisto, česar gospod ni doumel sam: dajali smo posojila "južnjakom", da so jih zapravljali za neumnosti (za hladilnike Gorenje, aparate Iskra, Elanove smučke, sokove Fructal, Alpsko mleko, čevlje Alpina & Peko itd …). Posojali smo jim, da so lahko od nas kupovali.
Slovenca, ki vstopa na trg nekdanje Jugoslavije, smo si torej predstavljali kot kerlca, ki trga gate. Skratka tako, kot je prikazano na zgornji fotografiji.
In imeli smo prav! Če se spomnim, kako so cenili nas in naše izdelke … Z roke bi nam jedli! Prva, Peterletova vlada je šla takoj v akcijo: izbrisani, zaplenjene varčevalne vloge, škandal za škandalom, sledila je polomijada po celotnem Balkanu.
Glej čudo, veliki imperiji niso sklonili glave in spet smo na poti, ki jo že dobro poznamo: polomijada. Nenadoma smo sebe zagledali kot kmete na šahovnici velikih sil in ni nam jasno, kako je to mogoče.
Očitno se pripravljamo na vstop v Rusko federacijo. Vstopili bomo – ah, saj že veste, kako! In veste, katero fotografijo morate pogledati.
In ga tudi ne bo.
Če nas je iz Jugoslavije izgnal Miloševič in res ni bilo časa za strategijo, me je ob vstopu v EU šokirala odsotnost sleherne debate. Ne sanjarij, marveč pogovora o tem, kaj lahko storimo in kakšne so naše prednosti in slabosti. Slišali smo le narcisoidna onaniranja brez vdorov realnosti. Nič o strategiji majhne države, o naših malo prednostih in veliko slabostih. Zato je hrvaško kupovanje slovenskih podjetij taka bolečina našemu narcisizmu – saj smo stokrat boljši od njih! Kako je to mogoče?
Ker se iz zgodovine nismo ničesar naučili, je sto let stara fotografija še vedno aktualna. Ker vsakič mislimo, da se nam bo svet uklonil, ker smo taki carji. Tistemu, ki hoče z istim dejanjem venomer neuspešno nekaj doseči, v psihoterapiji pravijo nevrotik.
Nismo mi mali Nemci, Nemci so Slovenci z načrtom.
Nedavno sem bil na beograjskem knjižnem sejmu, katerega gost je bila Rusija. Ni manjkalo pravoslavne ikonografije in Putinovih fotografij. Po poročilih smo lahko spremljali demonstracije v Črni gori in ljudi, ki mahajo s Putinovimi fotografijami, medtem ko ga govornik proglasi za tistega, ki nas brani pred svetovnim satanizmom, karkoli že to pomeni. Na festival v Guči pride ogromno ljudi, tudi Slovencev, in letos je občinstvo najbolj kupovalo majice z naslednjimi junaki: Putin, Tito, Mihailović (vir).
Med turškimi volitvami smo lahko videli prizor iz Sarajeva, kjer so meščani korakali z Erdoganovimi fotografijami.
Pri nas so komentarji na portalu RTV pravi cvetober ljubiteljev Putina, čeprav smo Slovenci previdnejši in še ne korakamo z njegovimi fotografijami. Politiki pa se vsekakor silno radi fotografirajo z Angelo Merkel, kar ste gotovo že opazili.
Spremembe bodo opazne šele, ko bomo ugotovili, da moramo najprej skrbeti za svoje gate in ne za tuje. Vem, to pomeni, da bi se morali dogovoriti in ne kot hlapci iskati kritja pri tujih gospodarjih. To je tako težko. Ste kdaj videli posnetke iz Švice, kako parodirajo s fotografijami tujih vladarjev? Tam še s svojimi ne.