TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
25. 2. 2010,
12.07

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 2. 2010, 12.07

9 let

Berginc: Odzvali smo se prepozno in premalo odločno

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ob predstavitvi poslovnih rezultatov Skupine Telekom Slovenije za leto 2009 je predsednik nadzornega sveta mag. Tomaž Berginc poudaril, da je pred Telekomom leto optimizacije.

Po njegovih navedbah je pred podjetjem tudi leto konvergence, konsolidacije in večje usmerjenosti h kupcem.

Skupina Telekom Slovenije je dosegla 24,6 milijona evrov čistega dobička kar je le 29 odstotkov čistega dobička, ustvarjenega leta 2008. Ta vrednost je nekoliko nižja od napovedi ob polletju, kar gre pripisati nekaterim izrednim dogodkom ob koncu leta, kot so izdaja obveznic, odkupi manjšinskih deležev pri tujih naložbah in pravne poravnave, ki so še okrepile učinke globalne finančne in gospodarske krize, omejevalnih regulatornih ukrepov in zaostrenih tržnih razmer.

Rezultati v skladu z razmerami "Realno gledano so rezultati zelo dobri," je Mobitelove rezultate pospremil glavni izvršni direktor Klavdij Godnič, ki s 1. marcem prevzema vodstveno mesto Telekomove hčere in makedonskega operaterja One (nekdanji Cosmofone), največje slovenske prevzemne naložbe v tujini. Podobnega mnenja je tudi Berginc, ki je prepričan, da je lanski Telekomov dobiček še vedno eden večjih dobičkov slovenskih gospodarskih sistemov. Med spodbudnejše rezultate zagotovo šteje, da so se poslovni prihodki skupine v primerjavi z letom prej celo povečali in dosegli 856,1 milijona evrov.

Konsolidacija doma in v tujini Konsolidacijo znotraj skupine pričakujejo tako v Sloveniji kot tudi v drugih državah, kjer je skupina prisotna. V Makedoniji so, denimo, poenotili vse svoje aktivnosti pod blagovno znamko One, v Sloveniji pa so, denimo, družbi Najdi.si pripojili družbi Teledat in je tako nastala nova družba Najdi, informacijske storitve. Vrhunec konsolidacijskih procesov še sledi, so napovedali.

V celotni skupini Telekom Slovenije so leto 2009 sklenili z 2.770.804 fiksnimi in mobilnimi priključki, kar je za 25 odstotkov več kot leto prej (od tega 2.138.560 mobilnih priključkov in 632.244 fiksnih telefonskih priključkov) ter 320.865 širokopasovnimi priključki. Najhitrejšo rast števila priključkov beležijo družbe v jugovzhodni Evropi, zlasti One in Ipko. Opazno je nadaljevanje trenda upadanja stacionarnih priključkov, a te vedno bolj nadomeščajo storitve internetne telefonije.

"Usmerimo se v prihodnost" Berginc vzrokov za nižje dobičke ne vidi le v zunanjih razmerah, katerih del je Skupina Telekom Slovenije. "Velik del tega gre pripisati objektivnim okoliščinam in dogajanjem v gospodarski krizi, na katero nismo imuni, deloma pa so tudi posledica notranjih razlogov in ovir pri sprejemanju hitrih odločitev, ki so bile potrebne, kar je na splošno velika težava v tako velikih sistemih. Pomembno pa je, da se sedaj usmerimo v prihodnost, si začrtamo jasne cilje in aktivnosti ter z novo ekipo in aktivnejšim pristopom dosežemo zastavljene načrte za letošnje leto."

Zoran Janko na čelo Mobitela Nadzorni svet je na včerajšnji seji potrdil danes predstavljene poslovne rezultate in med drugim obravnaval dve kadrovski zadevi. Tako je na predlog prihajajočega prvega moža Telekoma Slovenije Ivice Kranjčevića, ki svoj mandat nastopi 13. marca, potrdil Zorana Janka kot glavnega izvršnega direktorja Mobitela. Zoran Janko je že štirinajst let zaposlen v družbi Mobitel, ves čas kot direktor področja financ, računovodstva in kontrolinga. Janko, rojen leta 1952, je tudi član nadzornih svetov družbe Rimske terme ter IEDC Poslovne šole Bled.

V družbi GVO pa bo dosedanjo direktorico Jožico Guzej, ki s koncem tega meseca zapušča družbo, nadomestil Edo Škufca. Univerzitetni diplomirani inženir gradbeništva, ki zaključuje magistrski študij na ljubljanski Ekonomski fakulteti, smer podjetništvo, je v GVO prišel leta 2008. Leta 1966 rojen novoimenovan direktor je v družbi opravljal funkcijo direktorja Operativne enote gradnje.

Ne spreglejte