Četrtek,
5. 4. 2012,
10.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

zgodovina

Četrtek, 5. 4. 2012, 10.38

8 let, 7 mesecev

Imenitna znamka parnih avtomobilov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V ZDA so parne avtomobile, ki so veljali za tišje in preprostejše za uporabnika od bencinskih, izdelovali precej dlje kot v Evropi, izdelali pa so tudi precej razkošne primerke.

Tehnične inovacije

Med najimenitnejšimi primerki so bili izdelki znamke Doble. Ustanovil jo je Abner Doble iz Massachusetsa, ki je svoj prvi parni avtomobil razvil že leta 1911, ko je bil star šestnajst let, in ni nikoli izdeloval avtomobilov z drugačnim pogonom. Z denarno podporo svojih staršev je leta 1914 zagnal proizvodnjo in za prodajo izdelal štiri parne avtomobile modela A, petega pa je uporabil za razvoj modela B. V modelu B je vgradil tudi kondenzator vodne pare, zaradi katerega je zaloga vode menda zadostovala kar za 2400 kilometrov namesto dotedanjih 30 do 80 kilometrov. Model B je bil v primerjavi z bencinskimi sodobniki tudi skoraj neslišen, zaradi odličnega navora parnega motorja pa je hitrost 100 kilometrov na uro dosegel v vsega 15 sekundah, medtem ko je ford T denimo hitrost 80 kilometrov na uro dosegel šele v 40 sekundah.

Detroitski in kalifornijski doble

Abner je leta 1915 s pomočjo detroitskih finančnikov v Detroitu ustanovil podjetje General Engineering Company in skupaj s tremi brati razvil model C, ki so ga poznali tudi kot doble-detroit. Doble je zanj menda prejel kar 11 tisoč naročil, ki pa jih zaradi pomanjkanja jekla med prvo svetovno vojno ni mogel izpolniti, zato je projekt zbledel. Čez sedem let se je Doble spet pojavil v Kaliforniji in leta 1923 zagnal proizvodnjo parnih avtomobilov modela E, ki je bil na voljo kot štirivratni phaeton ali dvovratni de luxe runabout povsem konvencionalnega videza. Doble je z razvojem parnega motorja tudi premagal večino slabosti takšnega pogona. Spet se je zdelo, da je na dobri poti k uspehu, saj je bilo videti, da bo lahko izdelal do tisoč avtomobilov na leto, a je denar izgubil na borzi in je moral tovarno prodati, da je lahko plačal dolgove. Nazadnje je izdelal le peščico primerkov modela E in njegovega naslednika modela F.