Sreda, 23. 12. 2015, 12.46
8 let, 7 mesecev
Opel corsa ecoflex
Posrečena kombinacija
Prostorsko sicer res ni najbolj funkcionalna, je pa vseeno dovolj zajetna, da celo v vlogi prvega avtomobila zmore pogojno zadovoljiti tudi kakšno nezahtevno tričlansko družinico, hkrati pa je še vedno dovolj kompaktna, da se tudi v ubranih središčih voznik v njej počuti sproščeno in lahkotno. Njena oblika resda ni več najbolj sveža, čeprav ji je "facelift" pridal nekaj več trendovske modernosti, a menimo, da ima avtomobil dovolj drugih potencialov, zaradi katerih se velja ozreti za njim. Eden takšnih je zagotovo posrečena varčno-dinamična kombinacija, ki združuje turbodizelski motor 1,3 CDTi z opremo ecoflex cosmo.
Več kot očiten vpliv znižanega podvozja na vozno dinamiko
Presenetljivo dinamična je bila tokratna testna corsa v zavojih. Z zgoraj navedenim paketom "eko" opreme avtomobil – kot je tudi v večini tovrstnih varčnih avtomobilskih verzijah navada – namreč dobi znižano in bolj čvrsto podvozje, ki ob povsem dovolj zmogljivem 70-kilovatnem in 1,3-litrskem dizelskem "mlinčku" zares več kot odlično opravlja svoje poslanstvo. Avtomobil je namreč suvereno in predvidljivo vodljiv, znižana in čvrstejša različica podvozja pa mu je odnesla tudi tisto običajno corsino mehkobo, ki pa jo kakšen kupec morda utegne celo pogrešati.
V umirjenem testnem ciklu motor zahteval le 2,8 litra …
No, varčni del prej omenjene posrečene kombinacije pa predstavlja najmočnejša različica najmanjšega corsinega prisilno polnjenega dizla v ponudbi, ki je podprta tudi z "eko" funkcijo start/stop, ki si sicer po jutranjem startu kar vzame svoj čas, preden začne delovati. Motor je s 190 njutonmetri navora dovolj prožen in odziven, da po potrebi zmore tudi malce višji avtocestni in magistralni tempo, a njegova glavna odlika je seveda nizka poraba. Eko paket pač tukaj tudi v praksi ponuja želene rezultate, saj smo med umirjeno vožnjo na našem testnem krogu dosegli zares majhno porabo, le 2,8 litra na 100 kilometrov. Celotna poraba goriva na testnem krogu pa je znašala tudi resnično varčnih 5,1 litra dizla na 100 kilometrov, kar tako motorizirano corso uvršča na sam vrh lestvice porabe goriva v naših testih.
Dosežek je boljši od neposredne "zelene" konkurentke fieste econetic, ki je na testu zahtevala pol litra več (5,6 l/100 km), pol litra več je zahteval tudi polo bluemotion, citroën C3 HDi 90 pa že skoraj slab liter več … Motorju corse gre dejansko zameriti samo glasnost in robatost ob hladnem zagonu.
Cena ni ravno "ljudskega tipa"
Dobrih 17 evrskih tisočakov, kolikor stane testni primerek, je za tovrstni avtomobilski razred in glede na konkurenčne, sodobnejše ponudbe v njem že kar zajeten zalogaj, še posebej, če upoštevamo dejstvo, da avtomobil ni ravno namenjen večstokilometrskim avtocestnim maratonom. Zato bo z evri, ki naj bi v denarnici ostali na račun nizke porabe, težko zares povsem uravnotežiti enačbo razreda "Ali se izplača?", ob realnosti, da eko avtomobili slovenskemu kupcu za zdaj še ne prinese občutnih davčnih olajšav, ki so praksa v nekaterih drugih evropskih državah.
Res pa je tudi, da se za ta denar sredi armature bohoti navigacijski sistem z zaslonom, občutljivim na dotik, tu pa sta tudi vhod USB in povezava Bluetooth. Velja razmisliti, ali se za slednje multimedijsko udobje, ki ni nič posebnega, splača odšteti 840 evrov, glede na dejstvo, da že sam paket cosmo opreme tudi brez te (pre)drage multimedije ponuja kar veliko. Če odštejete slabega tisočaka, je namreč ekološka enačba že bolj smiselna, a še vedno neuravnotežena.