Petek, 4. 12. 2015, 22.43
8 let, 7 mesecev
Opel corsa
Razred: B – nižji Predhodniki: 1. generacija (1982–1993), 2. generacija (1993–2000), 3. generacija (2000–2006), 4. generacija (2006–2014) Proizvodnja: Eisenach (Nemčija) in Zaragoza (Španija) Začetek prodaje: december 2014 in januar 2015 Cene: od 11.980 evrov naprej (Nemčija)
Poudarki: - popolnoma na novo razvito podvozje s pet milimetrov nižjim težiščem - kultivirana vožnja z zelo malo hrupa in tresljajev ter veliko udobja - širok nabor asistenčnih sistemov - tri ali pet vrat, športno podvozje - motorji Euro 6: trivaljni motor 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo (66 kW ali 85 kW; 170 Nm), - posodobljeni dizelski motor 1.3 CDTI z izpustom CO2 85 g/km in porabo goriva 3,2 l/100 km.
Drznejša, a kljub temu morda premalo drugačna
Po prvem zmenku na enem izmed pariških trgov, kjer smo novo corso spoznali predvsem z očmi in se o njeni podobi tudi osebno pogovorili s ključnim človekom Oplovega oblikovanja, ki se je preciznosti nemškega inženiringa odločil povezati s čustvi, smo tokrat v Frankfurtu damo tudi vzeli v roke.
Ni kaj, z adamovimi brčicami na nosu, pa zašiljenimi očmi z LED-trepalnicami (berite oblikovno poudarjenimi lučmi, ki zmorejo slediti volanu in tudi same nadzorovati svetlobni snop) in predvsem z novo horizontalno armaturno ploščo, ki s silhueto razprtih kril deluje zelo sodobno in veliko bolj elegantno kot vertikalni monolit, ki z aktualno generacijo odhaja v pokoj, je mestna dama iz Rüsselsheima pustila vtis sodobnosti in svežine. Res pa je tudi, da smo v njeni podobi hitro prepoznali že znano silhueto corse, ki je oplemenitena z bolj tekočimi linijami in veliko natančneje obdelanimi detajli.
Nas, zlasti z boka, v tri- in petvratni izvedbi močno spominja na aktualni model. Ali je to prednost ali slabost, v tem trenutku ne gre soditi. Na cesti je simpatična, a morda bo komu premalo drugačna.
Ima veliko potencialov, a naskok na vrh bo velik izziv
Realnost in predvsem uspešnost avtomobilskega življenja, ki pa ga že petič začenja corsa, seveda temelji na številkah. Kar 12,4 milijona cors je Opel naredil in prodal v 32 letih, kolikor je minilo od dneva, ko je uspešni kadett leta 1982 dobil mlajšo sestro s poslanstvom domiselnega majhnega avtomobila v funkciji vstopnega modela.
Ker corsa spada v segment, kjer boj za kupce v veliki meri temelji na racionalnosti, energijski učinkovitosti, praktičnem izkoristku prostora in vedno prepričljivejši tehniki, pa nas je kljub vsemu malce presenetilo dejstvo, da njena osnova pravzaprav ni narejena povsem na novo.
Corsa je namreč predvsem zaradi nove podobe zrasla za dobra dva centimetra in pri tem med osema centimeter celo izgubila. V prtljažniku je toliko prostora, kot ga je bilo, 285 litrov v petvratni in 280 v trivratni različici, pa čeprav recimo ob njej na sočasno trg prihaja mala čehinja fabia, ki grozi predvsem z razkošjem prostora, kar je sicer še vedno prav corsina vrlina.
Ne smemo pa pozabiti na njeno ekskluzivnost z vidika praktičnosti in uporabnosti – nosilec za kolesa flexfix, integriran v zadnji odbijač.
Pri Oplu pravijo, da v dimenzije niso posegali, ker naj bi rast pomenila dvig kilogramov. Da, corsa ni nič lažja, kot je bila, kašen kilogram je celo pridobila. Notranjost je sicer svetla in diha, v vrata gre liter in pol velika plastenka, svoje k zračnosti doda še panoramska streha. Ne razumite narobe, nikakor ji ne očitamo sodobnosti tehnike, a smo kljub temu pričakovali, da bo njena želja stopiti iz povprečja bolj goreča.
Čeprav ima nekaj zelo prepričljivih adutov, med katere nedvomno spada vozna uglajenost z zavidljivo nizko ravnjo hrupa in tresljajev v potniški kabini ter trenutno eden izmed najboljših litrskih trivaljnih motorjev, se bo nova corsa za resen naskok na vrh morala spopasti s številnimi izzivi. Konkurenca je res neizprosna in kupci vedno zahtevnejši. V luči tega dejstva so nam Oplovi inženirji pojasnili, da bo pri corsi veliko vlogo pri tem odigral tudi stalen nadzor kakovosti in ne nazadnje dostopne cene.
Z vidika voznega udobja, vodljivosti in uglajenosti podvozja spada v sam vrh
Če karoserija nove corse ni nastala povsem na novo, pa to ne velja za podvozje. Razvojni inženirji so nam v Frankfurtu zatrdili, da niti en del podvozja ni iz prejšnje generacije. Vse je novo. Od vpetja MacPherson z novo geometrijo pa do vzmeti in blažilnikov. Za pol centimetra so novi corsi tudi znižali težišče. Napredek je najočitnejši med dinamično vožnjo v ovinkih. Na tokratni testni trasi smo začutili manj nagibanja, več natančnosti in odzivnosti na volanu ter manjšo težnjo po zdrsu prek nosu. Corsa je bolj vzvojno čvrsta, lepše leži na cesti in se bolje obnaša ob ostrem zaviranju.
V tej postavki si nedvomno zasluži pohvalo, saj omogoča precej zanesljivo lego, tudi ko si voznik zaželi malce iskrivosti na lepi podeželski cesti. Ob tem je treba poudariti, da se tudi aktualna generacija corse ne pelje slabo.
Blaženje kar dobro oziroma prav učinkovito duši cestne neravnine, tudi decibelov izpod koles je slišati manj, a to velja le za izhodiščno nastavljeno podvozje z oznako comfort. Če si omislite corso s 17-palčnimi platišči, boste serijsko dobili športno nastavljeno podvozje, ki je sicer pri manjših kolesih doplačljiva postavka.
Tega ne bi priporočili za vsak dan. Trše vzmeti prav pridejo pri vozniški telovadbi, na mestnih kockah, valovitem asfaltu, luknjah in razpokah pa ne, saj tako opremljena corsa preveč nazorno, skoraj vsiljivo potnikom sporoča, kakšna je cesta pod kolesi. V atletski različici OPC bi to še bili pripravljeni vzeti v zakup, pri zgolj športnem podvozju pa se zdi zadeva malce pretirana. Res pa je, da bodo mladci navdušeni, zlasti na črnih "litkah".
Pametna, pozorna in komunikativna, kot se za mestno damo spodobi
Nova corsa z vidika elektronske izobrazbe sledi trendom. Z drugo generacijo kamere Opel eye bere prometne znake, budno spremlja nenadzorovan prehod meje talnih označb, samodejno glede na nasproti vozeča vozila preklaplja med dolgim in kratkim svetlobnim snopom luči, nadzoruje varnostno razdaljo in voznika opozarja na nevarnost naleta.
Z ultrazvokom dosledno nadzira mrtve kote in pomaga oceniti velikost parkirnega prostora ter z aktivnim parkirnim pomočnikom samodejno vrti volan. Da je parkiranje povsem nestresno opravilo, poskrbi še z neposrednim prenosom slike izza zadnjega odbijača. Pozimi greje volan in vetrobransko steklo, pri speljevanju na klancu pa zna samodejno zadržati kolesa, da voznik v miru spelje.
Z že znanim informacijsko zabavnim sistemom IntelliLink omogoča popolno povezljivost s pametnim telefonom. Zadeva reagira tudi na glasovno vodenje in omogoča podporo številnim uporabnim aplikacijam. Dosegljivost kjerkoli in kadarkoli razume tudi s funkcijo branja SMS-sporočil in njihovega ustvarjanja po vozniškem glasovnem nareku. Razočarala pa nas je aplikacija za navigacijo BringGo. Prepočasi sledi spremembi lokacije in ne spada med najbolj zanesljive.
Pod motornim pokrovom blesti trenutni kralj "downsizinga"
Opel je sredi bencinsko-dizelske ofenzive , v kateri bo med letoma 2014 in 2018 predstavil kar sedemnajst novih strojev. Dva od njih smo v corsi preizkusili. V nosu se zdi najbolj prepričljiv bencinski trivaljnik 1.0 ECOTEC direct injection turbo. Prav nič ne pretiravamo, če ga označimo kot enega trenutno najbolj prepričljivih izdelkov dobe zmanjševanja prostornine. Ta hip je ta motor, ki smo ga podrobneje predstavili v adamu rocksu, z vidika zmogljivosti in uglajenosti delovanja pač kralj "downsizinga". Tudi corsi se odlično poda, saj njegova lahka zasnova vpliva na vodljivost, 66 ali 85 kilovatov in 170 njutonmetrov pa je tudi dovolj za veliko večino corsinih voznikov.
Poraba? Okoli Frankfurta in po njem se je gibala med 6,1 in 7,1 litra na sto kilometrov, ob tem naj poudarimo, da nismo upoštevali vseh načel varčne vožnje, saj je ta motor lahko celo malce pobalinsko razposajen. Sicer pa trije valji v corsi niso novost, saj so se v njenem nosu (B-model) prvič pojavili leta 1997. Preizkusili pa smo tudi novo različico 1,4-litrskega štirivaljnega prisilno polnjenega bencinarja. Tega so za corso prilagodili z zmernimi 74 kilovati in precej prepričljivim navorom. 200 njutonmetrov je vozniku na voljo med 1850 in 3500 vrtljaji na minuto. Je elastičen, cenili pa ga bodo predvsem tisti, ki jim dizelski zvok ne sede v ušesa, radi pa se vozijo na krilih navora, ki omogoča manj menjalniških posegov.
Skrajno varčnim corsa ponuja prenovljena dizla s 55 ali 70 kilovati. Strokovnjaki v Torinu naj bi ju temeljito posodobili, ob tem pri Oplu poudarjajo, da ne gre zgolj za nov programski zapis krmiljenja motorja, temveč tudi za nove strojne elemente v smeri nižanja hrupa in tresljajev ter boljše krivulje navora v nižjem območju delovanja. Obljubljena poraba pa je impresivna: 3,2 litra na sto kilometrov in zgolj 85-gramski izpusti ogljikovega dioksida na kilometer. Vsi motorji v corsi sicer izpolnjujejo normo Euro 6.
Pogonske kombinacije nove corse je mogoče kombinirati s kompaktnim šeststopenjskim ročnim menjalnikom, inženirji pa so pripravili tudi klasičen, s pretvornikom navora opremljeni šeststopenjski samodejni menjalnik in robotizirani mehanski menjalnik easytronic 3.0. Ta naj bi predstavljalo občuten preskok v odzivnosti prestavljanja tovrstnih menjalnikov.