Gregor Pavšič

Torek,
22. 12. 2015,
15.53

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nissan Družinski Avtomoto Terenski Avtomoto

Torek, 22. 12. 2015, 15.53

7 let, 3 mesece

Nissan X-trail 1,6 dCi 4WD

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kombinacija dizelskega motorja z ročnim in ne samodejnim menjalnikom nissana X-traila prerodi, dva dodatna sedeža pa le zasilno nadomeščata izbiro družinskega enoprostorca. Kaj pa štirikolesni pogon?

Manj robusten in drzen, a zato bolj trendovski

Nissanov športni terenec je v celotni avtomobilski industriji eden najbolj nazornih primerov, kako se danes tudi terenci vdajajo trendovskim linijam crossoverjev. To so avtomobili, za katere ni več dovolj, da so dobri le na brezpotju. Dovolj opazni morajo biti tudi v mestu, zanemariti ne smejo niti prostorske prilagodljivosti in tako nagovarjati tudi družinske uporabnike.

Saj veste, Nissan si želi v Evropi zasesti prestol med azijskimi znamkami, poleg že uveljavljenih juka in qashqaia pa je prav ta športni terenec eden njihovih pomembnejših adutov. Japonci so se celo odpovedali razvoju klasičnega družinskega enoprostorca, saj so prepričani, da lahko tako vozilo nadomestijo kar z X-trailom.

Pri splošni oceni X-traila lahko še enkrat ponovimo vse tisto, kar smo zapisali že pri prvem testu. Avtomobil je oblikovno privlačna mešanica stilov qashqaia in murana, ta na eni strani nagovarja voznike, ki jim je qashqai premajhen, pa tudi dozdajšnje stranke drugih znamk. Hvalili smo za ta razred nadpovprečno prilagodljivost in dostopnost prtljažnega prostora, ki s svojo velikostjo prav tako zadovoljuje.

Vse do zdaj v potencial novega X-traila nismo bili povsem prepričani

Že med prvo vožnjo na Portugalskem pa smo izrazili tudi pomislek, ali bo le 1,6-litrski dizelski motor resnično kos družinsko naravnanemu športnemu terencu, ki bi ga mnogi želeli uporabiti tudi kot vlečnega konja družinske počitniške prikolice. Dvomi so se izkazali za pravilne, ko smo na test dobili prvega X-traila s kombinacijo dizelskega motorja in samodejnega menjalnika Xtronic. V qashqaiu nas je ta povsem zadovoljil, v večjem in težjem X-trailu ne več. Moči je bilo premalo za popoln izkoristek avtomobila X-trailovih dimenzij in potenciala, tudi delovanje brezstopenjskega menjalnika je bilo prepočasno.

Ročni menjalnik avtomobil kar prerodi

Toda X-trail vendarle zmore več. Tokrat je bil v testni avtomobil nameščen klasični ročni šeststopenjski menjalnik in že po prvih kilometrih vožnje kar nismo mogli verjeti, da je v avtomobil nameščen enak dizelski motor kot pri predhodniku in da lahko takšno razliko v uporabnosti vozila prinese samo izbira menjalnika.

Težko bi rekli, ali samodejni menjalnik nekaj navideznih kilovatov skrije ali pa jih ročni menjalnik približno enako količino doda. Govorimo seveda samo o voznikovih občutkih, saj X-traile v vsakem primeru poganja motor s 96 kilovati moči. Toda podajanje moči, prožnost motorja in tudi izkoristek navora so bili bistveno izrazitejši.

Pravih slabih strani pa kombinacija z ročnim menjalnikom niti nima. Pretikanje je zgledno natančno, zato menjalniku tudi ničesar ne moremo zameriti. Navsezadnje je X-trail z ročnim menjalnikom od različice s samodejnim celo 1.700 evrov cenejši, skoraj enaka pa je tudi poraba goriva. Z avtomobilom, ki je torej cenejši, boste še bistveno bolj uživali v vožnji. Pri tem poudarimo, da je štirikolesno gnani X-trail na voljo le z ročnim menjalnikom.

Štirikolesni pogon za 2.500 evrov

X-trail se je v primerjavi s predhodnikom navidezno pomehkužil, a s tako oznako bi mu vendarle delali krivico. Novi je res manj primeren za pobege v gozd, saj je avto lep in z 17-palčnimi platišči tja spada manj od robatega nekdanjega X-traila. Toda avtomobil ima vseeno možnost preklopa med dvo- in štirikolesnim pogonom, v primeru blata, snega ali drugih terenskih ovir pa lahko na grebenu med sprednjima sedežema vseeno vključite pogon v stalno štirikolesno gnano izbiro. Ta do hitrosti 40 kilometrov na uro razmerje moči in navora med sprednjo in zadnjo osjo "zaklene" v razmerju 50 : 50, pri tem pa prek krmilne enote simulira delovanje sredinske zapore diferenciala.

O potencialu Nissanovih pogonov v preteklosti ni bilo treba dvomiti. Pri X-trailu ga je treba zato ocenjevati z vidika ciljnega uporabnika. Morda ga ne bodo več kupovali gozdarji ali lovci, ga pa bodo bolj aktivno usmerjeni posamezniki in družine. In tem zmogljivost štirikolesnega pogona več kot na brezpotju, ki pri Nissanu ostaja domena pathfinderja, pomeni z vidika cestne varnosti. Hvalimo sposobnost vozila, da na kombinaciji suhe in mokre ali kopne ter poledenele ceste hitro prenese navor na kolesa z boljšim oprijemom in prepreči zdrs vozila. Vektoriranje navora resnično dobro deluje.

Je X-trail lahko nadomestek enoprostorca?

Poleg ročnega menjalnika in štirikolesnega pogona pa je bila tokrat v X-trailu novost tudi dodatek dveh sedežev v tretji vrsti. Je torej X-trail dejansko lahko nadomestek družinskega enoprostorca? Dodatna sedeža staneta 1.640 evrov, pri opremski različici acenta pa ta cena vključuje tudi veliko panoramsko električno streho.

Dodatna dva sedeža sta pričakovano bolj zasilna rešitev, saj se na njiju sedi precej nizko (podobno kot tudi pri drugih primerljivih sedemsedežnih tekmecih) in sta tako še najbolj primerna za manjše otroke. Dodatna sedeža nimata sidrišč isofix (edina razpoložljiva imata stranska sedeža v drugi vrsti), zato je treba otroške sedeže pripeti s klasičnim varnostnim pasom.

Tretja vrsta sedežev je relativno lahko dostopna, saj so sedeži pred njo vzdolžno premični in zato omogočajo več prostora za noge potnikoma v zadku vozila. Če sedežev druge vrste ne pomaknemo naprej, je prostornost zadaj res zasilna. Brez kompromisov pričakovano ne gre in pri izbiri med enoprostorcem ali družinskim crossoverjem bodo na koncu odločale predvsem prioritete in družinske potovalne navade. Pri sedmih sedežih je treba v obzir vzeti tudi zelo majhen prtljažnik, saj se takrat osnovnih 550 litrov skrči le na 135 litrov. To pa je seveda prostornost mestnega malčka.

Dobra kombinacija vozila za 34 tisočakov

Paket vozila s srednjo stopnjo opreme acenta pri Nissanu ponujajo za 34 tisoč evrov, kar se zdi glede na prijaznost kombinacije motorja, menjalnika, štirikolesnega pogona in sedmih sedežev tudi sprejemljiva cena. V njej sicer ni celotnega Nissanovega paketa varnostno-asistenčnih sistemov, zato pa je imel testni X-trail sedempalčni digitalni zaslon, štiri kamere za 360-stopinjski pogled okrog vozila, strešne nosilce in pametni ključ.