Četrtek, 24. 12. 2015, 6.58
8 let, 7 mesecev
Citroën C4 exclusive e-HDi 115 – varčno razkošje
Z opremo meri visoko
Kljub dejstvu, da C4 nikakor ni več najmlajši oziroma najbolj svež obraz aktualne Citroënove modelne palete, je treba priznati, da njegova podoba še vedno deluje razmeroma konkurenčno.
K temu seveda pripomore tudi oprema exclusive, ki do neke mere temu avtomobilu res zagotavlja malce ekskluzivnosti. V njegovem razredu namreč tudi nekateri najbolj sveži modeli na primer ne ponujajo tako udobnih sedežev z izbranim usnjenim okrasjem, ki bi imeli še električno nastavljiv ledveni del z masažno funkcijo. Od te ne pričakujte preveč, ni tako prepričljiva kot v poslovnih limuzinah. Je pa.
K opisanemu dodajte še merilnike s spreminjajočo se barvno skalo in ne le intenziteto osvetlitve, pa integrirano navigacijo, senzor za dež, električno samodejno parkirno zavoro, uporabno 230-voltno vtičnico … Saj ne, da bi v resnici ponujal nekaj še nikoli videnega, a paket je kljub temu zajeten.
Po drugi strani pa na tem zajetnem spisku spet ni tistih najnovejših dobrin. Mislimo predvsem na varnostno asistenco v obliki aktivnega tempomata, pa sistema za preprečevanje naleta, izbira voznega programa …
Tu se opazi razliko med njim in najnovejšim konkurentom, nosilcem naslova evropski avto leta 2014, peugeotom 308, če seveda ostanemo v mejah francoskega oziroma koncernskega porekla.
Udoben in družinsko uporaben
S svojo opremo dejansko le še podčrta že v osnovi precej prepričljivo udobje. Vožnja v njem je res prijetna. Z zgledno uporabnim prtljažnikom in loputo v zadnji klopi za prevoz daljših predmetov k splošni družinski uporabnosti dodaja začimbo praktičnosti. Spada med najbolj prostorne v razredu, že zaradi tega si zasluži pozornost, če vozilo iščete v njegovem segmentu. Omeniti velja tudi voznikov položaj za volanom, ta je zelo univerzalen, saj bo z individualnimi korekcijami nastavitve volana in sedeža pokril zahteve velike večine voznikov.
Testni C4 je dejansko zelo korekten avtomobil, ki mu tako s tehnično-voznega kot tudi z uporabnega in oblikovnega vidika ne gre očitati nič konkretnega.
Splošen dober vtis dejansko nekoliko zmoti le končna cena.
A kdor zna živeti brez kromanih dodatkov in nekaterih drugih ekskluzivnih elementov v notranjosti, bo razmeroma hitro rešil tudi to postavko. Pa še popusti so dandanes obvezni dela nakupnega rituala.
Za verzijo exclusive HDi 110 ali 115 z navigacijskim sistemom MyWay in connecting boxom ter kovinsko barvo pri Citroënu v letošnjem poletju obljubljajo celo do 5.185 evrov popusta. Če torej upoštevamo poletno razprodajo, pa je testni C4 tudi cenovno zelo zanimiv in konkurenčen avtomobil.
Dizelski štirivaljnik ponudi dovolj, a ne zahteva veliko
Dizelski stroj v nosu je eden najbolj univerzalnih agregatov koncerna PSA in dober dokaz, zakaj so srednjeprostorninski dizli v družinsko naravnanih avtomobilih tako nadvladali dvolitrske dizelske stroje. 84 kilovatov in 270 njutonmetrov je v resnici povsem dovolj za vlogo, kot jo igra tak C4.
Najbolje pri tem motorju pa je, da za to, kar ponudi, ne zahteva veliko. Testni krog smo sklenili s povprečno porabo malce pod šestimi litri (5,8) na sto kilometrov.
Tovarniško obljubljeni porabi 3,8 litra se sicer prav zares nismo približali. A vendarle gre energijsko učinkovitost tega stroja pohvaliti, saj se da porabo v vsakdanjem mobilnem ciklu brez kakšnih posebnih ukrepov spustiti tudi pod pet litrov.
Ob 60-litrskem rezervoarju je med postanki na črpalki dejansko mogoče računati na tisočkilometrske etape.
Hišna motorna alternativa: C4 e-THP 130 s tremi valji in turbino
Res pa je, da na tej točki ne smemo pozabiti omeniti hišne alternative. Bencinska konkurenca po načelu zmanjševanja prostornine in turboprepiha vse bolj dozoreva. V to smo se prepričali, ko smo na testu vozili C4 s koncernskim trivaljnim bencinski turbomotorjem e-THP.
Avtomobil je z njim lažji, bolj iskriv, čistejši (Euro 6 in manj dušikovih oksidov ter trdih delcev), še bolj sodoben in ob identični opremi skoraj dva tisočaka cenejši.
O njem velja razmisliti, sploh če ne spadate med voznike z maratonskimi letnimi kilometrskimi izkupički. Sicer oba stroja v povprečju loči liter goriva in 12 gramov ogljikovega dioksida na kilometer v korist predstavnika e-HDi.