Petek,
30. 5. 2014,
14.17

Osveženo pred

7 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 5. 2014, 14.17

7 let, 6 mesecev

Po elektriko bolj preprosto kot po bencin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predstavljate si, da se vozite z električnim avtomobilom povsem brez skrbi, kje in na kakšen način boste polnili baterije. Zdi se nemogoče, pa ni tako. Slovenija rešitev ponuja med prvimi v EU.

Gostovanja v električnem omrežju bodo pomagala reševati omejitve zaradi dosega

Na težavo dometa električnih vozil, ki je največkrat glavni očitek uporabnosti tovrstne alternative pri zagotavljanju osebne in gospodarske mobilnosti, seveda lahko blagodejno vpliva polnilna infrastruktura za oskrbo z energijo. Če bilo v tem trenutku baterijo torej mogoče napolniti kjerkoli in kadarkoli brez posebnih infrastrukturnih in poslovnih preprek (berite: standardiziranih priključkov in uporabniško prijaznih identifikacijskih postopkov odjemalca in ponudnika), bi bila energijska gostota baterij oziroma predsodki zaradi količine kilometrov, ki jih električno vozilo zmore prevoziti, bistveno bolj postranska tema pri elektrifikaciji cest. Povedano drugače: če bo voznik električnega vozila imel na voljo napreden paket polnilne storitve, ki poleg oskrbe z električno energijo prinaša na primer še predhodno rezervacijo priključka oziroma parkirnega mesta, "online" komunikacijo, podprto z ažurnimi informacijami o statusu polnjenja …, bo vsakodnevna uporaba električnega vozila bistveno manj vezana na domet baterije.

Uporabniška izkušnja gostovanja na polnilni infrastrukturi pa bo celo bolj preprosta kot polnjenje rezervoarja za gorivo na klasični bencinski črpalki, saj si bo voznik čas, namenjen oskrbi z energijo, lahko organiziral glede na svoj urnik, ne bo mu treba stati v vrsti, pa tudi vozilo se lahko polni brez fizične prisotnosti voznika. Sistem zaračunavanja bo lahko vezan na enotno mesečno položnico, kar bo omogočalo tudi bolj transparenten pregled stroškov prevoza.

Slovenski ponudniki energije so se načrtovanja polnilne infrastrukture lotili pametno

Slovenske ceste so že zdaj s svojo polnilno infrastrukturo bolj prijazne do voznikov električnih avtomobilov od večine drugih modelov evropskega polnilnega omrežja, celo norveškega.

Domači ponudniki storitev, povezanih z električno energijo, kot sta na primer Elektro Ljubljana d.d. in Elektro Maribor ter Dravske elektrarne Maribor, so namreč resno razmislil o pomenu in izzivih hitro razvijajoče se elektromobilnosti. Nujna povezava z visokotehnološkim podjetjem Etrel, ki se ukvarja z rešitvami za učinkovito rabo energije in razvija tudi pametne polnilne postaje za električna vozila, je prinesla enotno identifikacijsko kartico z možnostjo gostovanja pri večini ponudnikov storitve polnjenja. Slovenski pristop pri vzpostavitvi široko uporabne polnilne infrastrukture so podprli tudi partnerji v tujini (ICT4EVEU) – polnilno gostovanje že testirajo v Španiji.

V praksi to pomeni, da lahko voznik električnega vozila, ki ima identifikacijsko kartico Ponudnika storitve polnjenja – Dravske elektrarne Maribor, z isto kartico že danes polni tudi na polnilnih postajah Ponudnika storitve polnjenja – Elektro Ljubljana. Sistem je vzpostavljen do te mere, da omogoča pridobitev vseh podatkov za potrebe obračuna. Ko polnjenje ne bo več brezplačno, bo mogoče spremljati finančne tokove med porabnikom in več ponudniki storitve polnjenja.

Že ta primer kaže tudi razliko med gostovanjem na področju elektromobilnosti v primerjavi s tisto pri telekomunikacijah. Pri elektromobilnosti je dejansko mogoče gostovati tako v sosednji ulici kot tudi v drugi državi.

Dogovor z enim ponudnikom elektrike vozniku odklepa široko električno omrežje

Glavna prednost napredne polnilne storitve je omogočiti, da končni uporabnik, voznik električnega vozila, sklene pogodbo le z enim ponudnikom storitve polnjenja in s tem pridobi dostop do polnilnih postaj vseh operaterjev, vključenih v sistem polni.si. Polnjenje je trenutno brezplačno, vendar rešitev že omogoča naknadni obračun opravljenih storitev končnemu uporabniku in poravnavo med ponudniki storitev polnjenja za vse postaje v gostovanju.

Vsa strojna in programska oprema tega celovitega sistema je plod domačega znanja (Etrel) in se danes uporablja tudi v nekaterih drugih državah regije. S tem je postavljen temelj za mednarodno gostovanje.

V naslednjih petih letih bo že mogoče nemoteno potovanje z električnim avtomobilom

Po besedah direktorja podjetja Etrel Mihe Levsteka bo pristop v načinu polnjenja vozila vedno drugačen od točenja goriva v avtomobilski rezervoar, saj oba vira energije ločita dve bistveni razliki. Prva je energijski tok, druga pa je čas. Električna vozila se bodo polnila predvsem v času parkiranja ob odsotnosti voznika in potnikov ter predvsem pri polnjenju na izmeničnem električnem toku, ki bo predstavljalo veliko večino vseh polnjenj.

Ob tem pa je treba povedati, da bo ideja gostovanja polnilnih storitev v prihodnosti prinesla enako kakovost oskrbe z energijo, kot jo danes ponujajo klasične bencinske črpalke. Kaj vse mora biti postorjeno, da se bo voznik EV-vozila čez vso Evropo prepeljal brez skrbi glede priklopa vozila na polnilno postajo, pa Miha Levstek iz Etrela odgovarja:

"Sistem mednarodnega gostovanja se šele vzpostavlja in Slovenija je tu morda korak pred drugimi. Po Evropi je že danes mogoče tehnično vzpostaviti celovito rešitev gostovanja. Več težav je v dogovorih med različnimi operaterji, ki pa bodo prej ali slej prisiljeni pristopiti v shemo gostovanja. Po moji oceni se bo to zgodilo prej kot v petih letih."

Pogled v prihodnost: električni avtomobil bo sam našel polnilnico

Strokovnjaki Etrela so med drugim že preizkusili tudi prenos podatkov o razpoložljivosti in statusih polnilnih postaj s svojimi strežniki in strežniki informacijskega sistema Renaulta, ki nato podatke posreduje neposredno do komunikacijskih vmesnikov v svojih vozilih. Ta podatkovni most odpira novo poglavje v napredni polnilni storitvi:

"Na takšen način je mogoče izbrati najbližjo postajo na poti in jo tudi rezervirati kar neposredno z opremo v vozilu. V nekaterih projektih, kot je npr. mobincity.eu, pa gremo še korak dlje in poskušamo vožnjo z električnim vozilom in njegovo polnjenje povezati tudi z drugimi oblikami javnega prevoza. Na teh področjih se bo še veliko dogajalo," o možnosti razvoja storitve pojasnjuje Levstek, ki poudarja, da so se energetska in telekomunikacijska podjetja že začela tematsko povezovati.

Avtomobilska industrija seveda pospešeno vlaga v izgradnjo podatkovnih infrastrukturnih rešitev za aktivno komunikacijo v oblaku, v smislu povezan kjerkoli in kadarkoli. V to so vpeti tudi ponudniki mobilnih telekomunikacijskih storitev. Na teh sistemih gradijo temelje avtonomne vožnje.

V Sloveniji deset milijonov vtičnic čaka na električne avtomobile

Električno mobilnost uporabniki konvencionalnih vozil in goriv žal še vedno preveč pogosto povezujejo s predsodki o pomanjkljivi infrastrukturi. Zanimiva rešitev gostovanja, ki jo ponuja vizija slovenske energetike kot deležnika razvoja elektrifikacije cest, vsekakor daje vedeti, da so trdni temelji v tej smeri postavljeni. Slovenija ima unikatno storitev na področju trajnostne mobilnosti.

Zakaj smo torej v Sloveniji na strani mobilnosti še vedno odvisni od uvoza fosilnih goriv, če pa elektriko znamo delati sami, smo vprašali energetskega strokovnjaka Miho Levsteka:

"Vsi, ki se ukvarjamo s polnilno infrastrukturo, vemo, da infrastruktura ni težava. V Sloveniji je nekaj deset milijonov vtičnic, na katerih bi se lahko polnila vozila. Težavo predstavlja to, da trenutno teh vozil na slovenskih cestah ni, niti jih ni v salonih prodajalcev vozil. Glede dometa pa lahko rečemo, da se Andrej Pečjak danes vozi z enim polnjenjem tja do 700 kilometrov. Seveda sem izzive elektromobilnosti pravkar precej poenostavil. Kljub temu pa moramo vedeti naslednje – pred tremi leti so napovedovali ceno za kilovatno uro baterije in njeno energijsko gostoto. Rezultat je danes za približno 30 odstotkov boljši, in to pri obeh postavkah. Seveda so pri razvoju fizikalne omejitve, vendar je pri tem še kar nekaj prostora. Ko bo z enim polnjenjem pri sprejemljivi ceni baterije mogoče prepotovati 300 kilometrov, bo to popolna zmaga elektromobilnosti in prelomnica za celoten prometni sektor. Če se to ne bo zgodilo v Evropi, pa se bo v kratkem na Kitajskem, od tam pa se bo razširilo k nam. Pomislite tudi na to, da se boste potem vsako jutro odpeljali s polno baterijo, s katero bo mogoče prepeljati približno sedemkrat večjo razdaljo, kot je povprečna dnevna vožnja, in praktično nikoli ne boste izgubljali časa z dotakanjem goriva. To zadnje je treba razumeti v tem smislu, da se bo avto polnil, ko bo parkiran."

Vsebino omogočajo Dravske elektrarne Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Etrel.