Jure Gregorčič

Sobota,
28. 9. 2013,
20.39

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Lamborghini Zgodbe strojev

Sobota, 28. 9. 2013, 20.39

8 let

Sanjski avtomobili izpod rok domačih mojstrov

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Kaj imajo skupnega 40-letni strojni tehnik, imenovani bosanski Šumaher, 53-letni kitajski kmet in 24-letni mehanik iz Kazahstana? Vsi so svoje sanjske avtomobile izdelali z lastnimi rokami.

Vsak ima svojega …

Najdražji, najbolj ekskluzivni in seveda ekstremno najbolj zmogljivi avtomobili so, roko na srce, dostopni le peščici Zemljanom. Vsi drugi pa lahko o njih v resnici le sanjamo in na spletu občudujemo njihov zvok, pospeške, dizajn, širino gum, premer izpuha … Vsako leto pride na trg kakšen nov model, nova omejena serija pregrešno drage pločevine oziroma v zadnjem času karbona, ki naravnost v srce zadene na milijone avtomobilskih sanjačev po vsem svetu.

Ja, tudi avtomobilski novinarji, čeprav mnogi na glas tega nikoli ne priznajo, nismo odporni, brez čustev do količine kilovatov, njutonmetrov, oprijema, pa umetnosti linij, ki signale iz vidnega živca v možgane pošljejo tako ojačene in z oznako urgentno, da še preden pljuča pridejo do zraka, že veš, da bodo ustnice narisal nasmeh.

Ko zagledamo kakšno božansko stvaritev, tako, ki ima na motorni glavi ploščico s podpisom inženirja, se še vedno tudi nam kdaj pocedijo sline, dobimo potne dlani in povišan utrip.

Tudi letos smo že videli nekaj takih avtomobilov. Laferrari, lamborghini veneno, porsche 918 spyder, mclaren P1, pa terenska zver, najdražji mercedes

Vemo. Sliši se patetično, čudno … Ampak tudi zaradi avtomobila se lahko zgodi ljubezen na prvi pogled. Upamo si celo trditi, da so avtomobili s pravo značko na nosu za marsikoga eden največjih predmetov poželenja. Vsak ima svojega.

Ste si ogledali naš pogovor s slovenskim oblikovalcem Robertom Lešnikom, ki riše mercedese? Kliknite in vedeli boste, kaj želimo povedati.

Ko se sanje srečajo z orodjem in pridnimi rokami, se zgodi tudi brez polnega kovčka denarja

Na svetu pa obstaja tudi drugačen ekstrem avtomobilskih sanjačev. Takih, ki ponavadi nimajo doma trezorja z meter debelimi vrati in bančnih računov v švicarskih bankah ali pa na Kajmanskih otokih, a kljub temu imajo in vozijo svoje sanjske avtomobile. Kjer je volja, tam je pot. Ideja, tudi najbolj bizarna, šteje. Silna želja, znanje, pogum, čas in volja, veliko volje pa ga boste naredili. Tako pravijo domači mojstri, ki nimajo milijonov, pa kljub temu vozijo svojo formulo 1, svojega lamborghinija, ki je pod obleko v resnici hyundai coupe, in svojo različico kraljevskega rolls-roycea phantoma, ki je zrasel na kolesih starega mercedes-benza.

Drži, da niso tako zmogljivi, drži tudi, da niso tako tehnično dodelani in dovršeni, a kljub temu so sanjski in predvsem njihovi.

Bosanski Šumaher oziroma prnjavorski Tesla vozi faraona

Majhno mesto Prnjavor v Bosni in Hercegovini (Republika Srbska) je denimo od Maranella, kjer domuje sloviti črni žrebec, oddaljen dobrih osem ur vožnje, dobrih 750 kilometrov.

Maranello je seveda svetovno znan kraj, nič manj kot Benetke. Prnjavor pa je pač tam nekje. Kljub temu pa se je tako kot Maranello znašel v Reutersovi bazi fotografiji in to - verjeli ali ne - zaradi formule.

Tam živi 40-letni strojni tehnik Mišo Kuzmanović, znan kot bosanski Šumaher oziroma prnjavorski Tesla. Ni član Scuderije, ima le delavnico, v kateri izdeluje kovinske konstrukcije in kovane ograje, a ima bujno domišljijo, pridne roke in je avtomobilski sanjač. Zato pa ima pa tudi svojo formulo. Faraona.

Njegov bolid sicer ni replika Schumacherjevega dirkalnika F1, a je z dvema sedežema, Porschejevim motorjem in šestmetrsko karoserijo, odeto v rdečo barvo, živ dokaz, kako močan sprožilec je lahko želja po sanjskem avtomobilu. Prnjavor res nikoli ne bo Imola in Mišo skoraj gotovo ne bo nikoli vozil pravega dirkalnika formule 1, a njegovo delo je doseglo svoj namen.

Mu je formula, prirejena za balkanske ceste, že odprla vrata v svet?

Po poročanju Reutersa naj bi Mišo že prihodnje leto odšel v Kanado, kjer bo svoje tehnično znanje in željo po oblikovanju avtomobilov poskušal resneje unovčiti. Namerava poiskati podjetje, ki bi bilo pripravljeno izdelovati vozila po njegovih načrtih. Pri snovanju svoje formule je pomislil na veliko podrobnosti, zato je tudi podvozje opremil z zračnim vzmetenjem, ki ga poganja kompresor.

"To je torej formula, ki je prilagojena slabšim voznim podlagam in se brez težav zmore kosati z vsemi tipi cest na Balkanu," je za lokalne medije povedal prnjavorski Tesla, podjetnik in avtomobilski zanesenjak Mišo Kuzmanović.

Domači mojstri so zelo aktivni na Kitajskem

Veliko najbolj uglednih avtomobilskih proizvajalcev že prešteva milijone z največjega in najbolj perspektivnega avtomobilskega trga na svetu – kitajskega. A tako kot vsaka velika dežela, je tudi Kitajska polna nasprotij. To se seveda še kako pozna na voznem parku.

Želje po sanjskem avtomobilu so seveda tudi v zmajevi deželi zelo aktualna tema. Kdor nima denarja, pa se pač znajde po svoje.

Na Kitajskem zato kar mrgoli mojstrov predelav in raznoraznih avtomobilskih inovatorjev. Kmetovalec iz province Jiangsu je kar celo desetletje na roke izdeloval repliko lamborghinija reventona, ki je nastala na osnovi rabljenega nissana santane.

V coni za pešce prodajal repliko lamborghinija

Pred kratkim je pozornost pritegnil še en kitajski mojster, ki je kar v cono za pešce pripeljal svojo repliko superšportnega lamborghinija aventadorja, da bi jo prodal. Pod karoserijskimi linijami tega superšportnika pa se je skrival hyundai coupe.

Mojster z območja Chongqing pa je zanj hotel 98.000 juanov (11.832 evrov).

Zhao Xiuguo pa je kar na cestah mesta Tangšan v provinci Hebei, ki se nahaja okoli 180 kilometrov vzhodno od Pekinga, že leta 2006 uprizoril pravi dirkaški šov.

Iz povsem recikliranih sestavnih delov je namreč naredil študijo dirkalnika, ki jo je predstavil kot prvi kitajski dirkalnik formule 1. Kdo ga je navdahnil, pa je tako ali tako razvidno s fotografije.