Gregor Pavšič

Četrtek,
20. 7. 2017,
5.04

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,53

Natisni članek

Natisni članek

avtocesta avtocesta DARS

Četrtek, 20. 7. 2017, 5.04

7 let, 1 mesec

Angleži so odstavno nišo na avtocesti poskusno pobarvali oranžno

Okvara vozila in iskanje odstavne niše: kako varne so in ali jih bodo tudi Slovenci pobarvali?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,53

Četrtina slovenskih avtocest in hitrih cest nima odstavnega pasu. Če se vam tam pokvari avtomobil, morate poiskati odstavno nišo. So te po nedavni nesreči, ko je v naletu tovornjaka pri Uncu umrl voznik iz Romunije, dovolj varne? Angleži so eno izmed svojih niš poskusno pobarvali oranžno.

Prva rumeno označena odstavna niša na avtocesti v Veliki Britaniji. | Foto: Highways England Prva rumeno označena odstavna niša na avtocesti v Veliki Britaniji. Foto: Highways England

Se bo oranžno obarvana odstavna niša izkazala za pozitivno rešitev?

Britanci so pri Camberleyju na avtocesti M3 cestno podlago ene izmed odstavnih niš za umik vozil v okvari pobarvali oranžno. Prenovljena cestna podlaga je zdaj domnevno bolj vidna vsem voznikom. Tako jo lažje najdejo, obenem pa naj bi ta barva tam ustavljena vozila s potniki tudi bolje varovala. Po predvidevanjih Angležev bo namreč manj takih voznikov, ki bodo prostor za pomoč uporabili neupravičeno.

Če se bo novost izkazala za uspešno, bodo na podoben način nadgradili še več odstavnih niš. Na delih avtocest, kjer ni odstavnega pasu, so te niše postavljene v povprečju v razmaku 1,5 kilometra.  

Naleti tovornih vozil na avtocestah v Sloveniji niso povsem redki, težje nesreče pa se v odstavnih nišah zgodijo redkeje. | Foto: Naleti tovornih vozil na avtocestah v Sloveniji niso povsem redki, težje nesreče pa se v odstavnih nišah zgodijo redkeje. Nesreča v Sloveniji: voznik se je na (začasni) odstavni niši zaletel v tovornjak in umrl

Nedavno se je prav na eni izmed takih odstavnih niš v Sloveniji zgodila huda prometna nesreča. Tam je bilo ustavljeno tovorno vozilo, v njegov zadek pa se je nato z visoko hitrostjo (na odseku z omejitvijo hitrosti na 60 kilometrov na uro) zaletel voznik osebnega avtomobila iz Romunije, zaradi poškodb je umrl. Nesreče v takih nišah sicer niso pogoste, pravijo na Darsu. Nesreča se je zgodila na začasni odstavni niši, kjer je voznik tovornjaka neupravičeno počival, zato ga je policija oglobila.

Odstavna niša na pomurski avtocesti

Četrtina slovenskih avtocest in hitrih cest nima odstavnega pasu

Večina slovenskega avtocestnega križa ima urejen odstavni pas, kjer lahko pokvarjeno vozilo razmeroma varno ustavi. Četrtina avtocestnega sistema, ki trenutno obsega 610 kilometrov avtocest in hitrih cest, pa tudi v Sloveniji odstavnega pasu nima. To so na primer hitra cesta mimo Vipave, velika večina pomurske avtoceste, odsek gorenjske avtoceste med Vrbo in Hrušico, avtocesta med Grosupljim in Višnjo Goro v smeri Novega mesta in štajerska avtocesta med Slovenskimi Konjicami in Dramljami.

Dars: Pomembnejše kot barvna cestna podlaga so vertikalne oznake

"Na teh odsekih so odstavne niše v povprečju na vsakih tisoč metrov. Glede na primernost lokacije so mogoča odstopanja. Niše so narazen približno od 750 do 1.200 metrov. Znaki za odstavno nišo so postavljeni na razdalji približno 250 metrov pred nišo in dodatno še neposredno pred nišo. Menimo, da so niše z navedeno vertikalno signalizacijo ustrezno označene, saj je ta signalizacija vidna na bistveno daljšo razdaljo kot pobarvan del cestišča," se na angleški poskus z oranžno podlago odzivajo pri Darsu. Odstavne niše so sicer tudi v vseh predorih, ki so daljši od tisoč kilometrov. Te niše so opremljene tudi z blažilniki trkov. Pri Darsu niše gradijo tudi na odsekih, kjer izvajajo obsežne obnove.