Torek, 15. 11. 2016, 7.00
9 mesecev, 2 tedna
Slovenske ceste od voznikov zahtevajo veliko več kot grške
Ste kdaj pomislili, koliko več znanja in veščin potrebuje slovenski voznik v primerjavi z nekom, ki nikoli ne vozi po zaledenelih in zasneženih cestah? Na primer – grških, če se omejimo na bližnjo okolico.
Ko se slovenski voznik pripravlja na zamenjavo avtomobilskih pnevmatik in drgnjenjem jutranjega ledu na steklih avtomobila, se grški voznik še vedno ukvarja "le" s slabo cestno infrastrukturo in nepredvidljivimi udeleženci v cestnem prometu.
Ko zamenjamo garderobo, zamenjajmo tudi način vožnje
Vožnja v zimskih razmerah od voznikov zahteva veliko več zbranosti, sposobnosti predvidevanja in izkušenj ter poznavanja dinamike vožnje kot vožnja v dokaj nezahtevnih "kopenskih" razmerah.
November, ki nas počasi že pripravlja na neusmiljene razmere na slovenskih cestah, je zadnji čas, da se vozniki pripravimo na obdobje, ko bomo morali biti za volanom skrajno zbrani. To je sicer že tako ali tako nujno, a so razmere v zimskih mesecih še toliko bolj neizprosne.
DARS svetuje: Voznik, ki ga vremenske razmere zalotijo nepripravljenega, naj se iz prometa izloči sam. To velja zlasti za odseke cest pred klanci, kjer je že eno ustavljeno vozilo pogosto vzrok, da promet popolnoma obstane.
Ledena cesta, kaj pa zdaj? Brez panike.
Zimska vožnja ni tvegana le zaradi vožnje po zasneženih cestah. Veliko tveganje predstavlja tudi poledica, ki je nekakšna nevidna sovražnica varne vožnje (zato se poledici na cesti v angleščini reče tudi "black ice", črni led).
Trenje avtomobilskih koles na poledeneli cesti je zelo majhno in zaradi tega na poledeneli cesti hitro pride do prometne nezgode. Ko se temperature spustijo pod ledišče, se lahko cesta spremeni v drsalnico že zaradi visoke vlage v ozračju, megle ali rahlega pršenja. Za poledico veljajo enaki fizikalni zakoni kot za običajen vodni led.
Med vožnjo pri nizkih temperaturah bodimo pozorni na bleščeče zaplate ceste. Poledica nastaja v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah, na izpostavljenih delih cest, na mostovih, na senčnih delih in na manj prometnih cestah.
Oglejte si video: vožnja v megli in zimskih razmerah
Nekaj fizike: zavorna pot na zaledeneli cesti
Pri hitrosti 100 km/h:
- Vozilo se bo na poledeneli cesti zaustavilo na razdalji 394 metra od začetka zaviranja.
- Reakcijska pot znaša 27,8 metra.
- Pot ustavljanja znaša 421,5 metra.
Pri hitrosti 50 km/h:
- Vozilo se bo na poledeneli cesti zaustavilo na razdalji 98,42 metra od začetka zaviranja.
- Reakcijska pot znaša 13,9 metra.
- Pot ustavljanja znaša 112,32 metra.
Prehitimo snežinke
K varnejši vožnji v zimskih razmerah in pozimi pripomore tudi dobra priprava motornega vozila na zimo. Poleg pnevmatik, zavor, krmilnega mehanizma in luči je tu še vrsta drugih naprav in opreme, ki jih mora uporabnik vozila občasno preveriti.
Pametno je, da z zimsko opremo avtomobila prehitimo prve snežinke. Le z ustrezno opremljenim vozilom bomo varni v prometu ter nam bodo znanje in izkušnje lahko primerno koristile.
Pred zimo v avtomobilu naj mehanik preveri:
- obrabljenost pnevmatik, morebitne poškodbe in tlak,
- akumulator in kabelske priključke,
- gostoto, raven in odpornost hladilne tekočine proti zmrzovanju,
- sistem za dovod zraka v vozilo, kjer ne sme biti tujkov,
- ogrevanje, odroševanje in odmegljevanje stekel,
- napravo za odvajanje izpušnih plinov,
- gladino olja v motorju,
- sistem za dovod goriva in filter za gorivo, še posebej pri dizelskih motorjih in
- učinkovitost ogrevalnih sveč.
Skriti trik: glicerin in WD 40
Pozimi naj bo v vozilu vedno nekaj toplega – rokavice, odeja in seveda dobro strgalo za led ter manjša snežna lopata.
Ne pozabimo na nove metlice brisalcev, z drsanjem po zaledenelem vetrobranskem steklu jih bomo povsem izrabili.
Tesnila vrat lahko namažemo z glicerinom, da ne bodo vrata zamrznila, ključavnice na vratih in pokrovu prtljažnika pa občasno namažimo z WD 40.
Preverimo količino vode v posodi za močenje vetrobranskega stekla ter jo napolnimo s sredstvom proti zmrzovanju. Med vožnjo se temperatura še bolj zniža, zato s sredstvom proti zmrzovanju ne varčujmo.
Dovolj goriva je pozimi še posebej nujno
V vozilu naj bo pozimi ali v zimskih razmerah v posodi za gorivo najmanj 50 odstotkov goriva, da se lahko ogreva notranjost vozila tudi, če pride do zastoja in s tem do morebitnih težav z oskrbovanjem.
Vklopimo strpnost in se prilagodimo zimi
DARS svetuje: Na splošno pozimi vozimo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti in čim manj sunkovito.
Med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni. V zimskih razmerah so še posebej pomembne vozniška kultura, etika in solidarnost.Poleg visoke mere strpnosti med vožnjo v zimskih razmerah upoštevajmo osnovna pravila:
- rahlo in postopno zaviranje z večkratnim pritiskom na stopalko,
- hitrost vozila zmanjšamo in jo prilagodimo razmeram ter stanju vozišča,
- povečajmo varnostno razdaljo,
- ne spreminjajmo smeri vožnje sunkovito,
- izberimo ustrezno prestavno razmerje (premajhna moč na pogonskih kolesih lahko zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrsavanje pogonskih koles in zanašanje ali zdrs vozila),
- od doma se odpravimo prej kot običajno.
Aplikacija DarsPromet+
Na mobilni telefon si naložite aplikacijo, ki vam sporoča, kaj vas čaka na poti.
Z aplikacijo DarsPromet+ boste vedno na tekočem z aktualnim dogajanjem na vseh pomembnih cestah v Sloveniji. Aplikacija ponuja sveže podatke o gostoti prometa in potovalnih časih, prometne informacije, cestne kamere, seznam postajališč in njihovo ponudbo.