Gregor Pavšič

Sreda,
9. 3. 2022,
8.02

Osveženo pred

2 leti, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,36

48

Natisni članek

Natisni članek

gorivo Rusija shell

Sreda, 9. 3. 2022, 8.02

2 leti, 8 mesecev

Poslovanje v Rusiji, sledijo nacionaliziacije tovarn?

Shell si je premislil, Rusi zdaj grozijo

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,36

48

Shell bencin črpalka Rusija | Shellova bencinska črpalka v Sankt Peterburgu. Na njej ne bo več mogoče točiti goriva. | Foto Reuters

Shellova bencinska črpalka v Sankt Peterburgu. Na njej ne bo več mogoče točiti goriva.

Foto: Reuters

Naftni gigant Shell je najprej od Rusov še kupil poceni nafto, nato pa to označil za napako in zdaj napovedal umik iz Rusije. Tam bi nekateri vodilni politiki nacionalizirali tovarne, v katerih so v času vojne v Ukrajini nehali delati.

Shell je pred kratkim v Rusiji kupil večjo količino surove nafte, ki jo je dobil po močno znižani ceni. "Ali ima ta nafta vonj po ukrajinski krvi?" jih je prek Twitterja nagovoril Dmitro Kuleba. Pri Shellu so se zgovarjali na zagotavljanje potrebnih zalog, a nato so ta svoj nakup vendarle označili za napačno potezo.

Zdaj se bo ta naftni gigant povsem umaknil iz Rusije. Prenehali bodo kupovati nafto v Rusiji in tudi v prihodnje bodo nafto za svoje potrebe kupili pri drugih dobaviteljih. Shell bo v Rusiji tudi zaprl bencinske črpalke ter prekinil dobavo maziv in letalskega goriva.

ZDA želijo uvesti blokado nafte iz Rusije, kar pričakujejo tudi od evropskih držav. Uradna Moskva je že zagrozila z zaprtjem dovoda plina do Nemčije, je poročal The Guardian.

Rusi bi nacionalizirali tovarne, v katerih so ustavili delo

Vladajoče oblasti v Rusiji so prav tako že izrazile idejo, da bi vse tovarne ali bencinske črpalke, v katerih so tuji lastniki kot odgovor na rusko invazijo ustavili delo, preprosto nacionalizirali. Nekatere tovarne avtomobilov, tak primer sta tovarna Hyundaia in tudi Renaultov obrat AvtoVAZ, so morale nehati delati tudi zaradi pomanjkanja nekaterih sestavnih delov.

Že prejšnji teden je odmevalo pomanjkanje izdelkov za napeljave v vozilih, ki jih izdelujejo v tovarnah v Ukrajini.