Gregor Pavšič

Torek,
16. 9. 2014,
23.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Renault

Torek, 16. 9. 2014, 23.00

8 let, 8 mesecev

Renault eolab: hibridni clio bo čez 10 let porabil liter bencina na sto kilometrov

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Renault v desetih letih napoveduje hibrid dimenzij zdajšnjega clia, ki bo na sto prevoženih kilometrov porabil le liter bencina. Ključ do nizke porabe varčevanje pri masi in boljša aerodinamika.

Na sto prevoženih kilometrov naj bi porabil le 1,6 litra bencinskega goriva

Kot smo napovedali že pred tedni, bo Renault na avtomobilskem salonu v Parizu predstavil študijo svojega najbolj varčnega avtomobila do zdaj. To bo na eni strani dokaz uresničljivosti ciljev francoske vlade, da leta 2020 na ceste spravi avtomobil s (teoretično?) porabo liter goriva na sto prevoženih kilometrov, na drugi strani pa bo študija napovedala tudi prihodnji Renaultov hibrid za dimenzijski razred renaulta clia.

Eolab kar 400 kilogramov lažji in aerodinamično za tretjino učinkovitejši od obstoječega clia

Ključ do tako nizke porabe ne bo v klasičnem motornem "downsizingu", temveč v boljši aerodinamiki in predvsem nižji masi. Študija je z maso 955 kilogramov kar 400 kilogramov lažja od clia, s koeficientom 0,235 pa ima približno 30 odstotkov manj aerodinamičnega upora kot clio.

Nižjo maso so dosegli s številnimi zanimivimi potezami. Pokrova motorja ne bo mogoče dvigniti, zato avtomobil ne potrebuje pripadajočega mehanizma. Študija ima tudi tanjše vetrobransko steklo in streho iz magnezija, ki ima tehta le 4,5 kilograma.

Nov tristopenjski menjalnik za prenos moči

Pogonski sklop študije bosta sestavljala že znani Renaultov atmosferski litrski motor Sce, ki ga poznamo tudi iz novega twinga. Uporabili so močnejšo različico s 52 kilovati, dodali pa še električni motor z močjo 50 kilovatov.

Električni motor so pri Renaultu vgradili v ohišje kompaktnega tristopenjskega menjalnika, ki moč prenaša na sprednji par koles.

Prvi dve prestavi bosta namenjeni le električnemu motorju, tretja pa nato še klasičnemu bencinskemu motorju. Pri Renaultu trdijo, da novi menjalnik zagotavlja velik prihranek pri masi in stroških v primerjavi z uveljavljenimi menjalniki na dvosklopčni zasnovi in menjalniki CVT.

Prilagodljivi spojlerji in futuristična notranjost

Med aerodinamičnimi rešitvami pri Renaultu opozarjajo na prilagodljiva zakrilca in sprednji spojler, ki po potrebi spremenijo zračni tok in hladijo motor. Namesto klasičnih stranskih vzvratnih ogledal ima študija nameščeni dve kameri, slika pa se projicira na dva zaslona pred voznikom, ki sta nameščena blizu stebričkov A.

Notranjost študije eolab je pričakovano futuristična. Ima štiri sedeže in 11-palčno tablico, ki prikazuje funkcije infozabavnega vmesnika na osnovi Renaultovega R-linka, prikazuje pa tudi stopnjo učinkovitosti vožnje in stanja baterije. Voznik ima pred seboj digitalno in po višini nastavljivo armaturno ploščo, na kateri sta dva digitalna zaslona v velikosti pametnih telefonov.

Pri Renaultu poudarjajo, da je zasnova njihovega hibridnega pogonskega sklopa stroškovno sprejemljiva in da zagotovo omogoča serijsko proizvodnjo. Hibridne pogonske sklope lahko danes vidimo predvsem v vozilih višjega cenovnega razreda (izjema je toyota yaris), Renaultu pa naj bi uspelo tehnologijo uporabiti tudi v avtomobilih cliovega razreda.