Torek, 31. 1. 2012, 12.18
8 let, 7 mesecev
Prometni kaos Slovenske ceste: avtobusi, zamišljeni pešci, kolesarji z mobilniki …
Na prvi pogled kaos, a sobivanje pešcev, kolesarjev in avtobusov še brez posledic
Prenovljeni del Slovenske ceste je postal pravi prometni unikum, saj po prenovi predstavlja približek mešane prometne cone, ki ni več niti klasična mestna prometna ulica niti ne več cona za pešce. V slabi uri smo se na lastne oči prepričali, kako je videti sobivanje mestnih avtobusov, redkejših vozil, pešcev in kolesarjev.
Zdajšnja ureditev je najbrž najslabša za voznike mestnih avtobusov, ki morajo med počasno vožnjo paziti na številne druge udeležence, ki se na avtobuse največkrat bolj malo ozirajo.
Hitrost avtobusov je omejena na 30 kilometrov na uro, a kaj dosti hitreje največkrat vozniki niti ne morejo peljati. Mimo avtobusov švigajo kolesarji, pešci prav počasi stopajo čez cesto ali celo hodijo po vozni površini avtobusov, kolesarji vijugajo po cesti in medtem brskajo po svojem mobilnem telefonu, marsikdo se sredi ceste ustavi, da pokramlja ali preveri zadnji prejet SMS … Takšna prometna ureditev bo predvidoma veljala vsaj do konca leta, nato bodo v Mestni občini Ljubljana analizirali stanje, obravnavali predloge občanov in temu prilagodili prometni režim v prihodnje.
Dnevno po Slovenski cesti v vsako smer po 600 mestnih avtobusov
Prenovljeni del Slovenske ceste so v začetku septembra spet odprli za promet, vendarle pa je tam dovoljeno voziti le mestnim avtobusom, prebivalcem z dovolilnicami in ob omejenih urah še vozilom dostave. Kljub temu da morajo taksisti na stranke čakati pred začetkom zapore, po Slovenski cesti v povprečju dnevno še vedno vozi 600 mestnih avtobusov v eno in 600 v drugo smer. Ti avtobusi si torej zdaj delijo Slovensko cesto s pešci, kolesarji in rolkarji, kar na eni osrednjih ljubljanskih ulic, ki povezuje severni in južni del mesta, povzroča pravi živžav.
Zaprtje Slovenske ceste za ves promet bi ohromilo ljubljanski javni promet
Čeprav so se prebivalci med prenovo ceste že navadili na tamkajšnji nemotorizirani promet, ceste vsaj v bližnji prihodnosti v celoti ne bo mogoče zapreti. Po mnenju ljubljanskih strokovnjakov za urbanizem in arhitekturo je promet avtobusov po Slovenski cesti ključen za delovanje javnega prometa v prestolnici.
V ekipi župana Zorana Jankovića so že pred odprtjem prenovljene ceste poudarili, da je zdajšnji mestni režim le poskusni in da nas v začetku prihodnjega leta morda čakajo spremembe. Dodatno dimenzijo učinkovitosti ceste bo prinesla tudi zima, ko se še poveča uporaba javnega prevoza skozi središče mesta. Tudi nedelujoči semafor na prehodu za pešce med Čopovo in Cankarjevo ulico je v pripravljenosti, da bi v primeru prevelikega prometnega kaosa ali celo nesreč spet začel urejati promet.