Petek, 16. 10. 2015, 10.19
8 let, 7 mesecev
Opel Astra TCR – 95 tisoč evrov vredni dirkaški stroj s 330 "konjiči"
Tehnika: 1200 kilogramov, 420 njutonmetrov navora, krmiljena porazdelitev zavoren moči, stolitrski rezervoar
Srce nove astre TCR predstavlja dvolitrski prisilno polnjeni bencinski motor z 243 kilovati in 420 njutonmetri največjega navora. Zmogljivosti, definirane tudi z razmerjem med maso in močjo, so inženirji uravnovesili po doktrini Balance of Performace.
Dirkalnik tako tehta 1200 kilogramov, moč in navor pa se na kolesa prenašata prek dirkaškega, šeststopenjskega sekvenčnega menjalnika s prestavnimi lopaticami na volanu.
Večjim obremenitvam na stezi je seveda prilagojena tudi sklopka z dvema sintranima diskoma. Za večjo stabilnost ob prestavljanju navzdol je na voljo še samodejni sistem dvojnega odpiranja sklopke.
Veliko pozornosti je bilo jasno namenjeno tudi učinkovitemu zaviranju. Ostrino in natančnost pojemka tej astri zagotavljajo 378-milimetrski koluti s šestbatno zavorno čeljustjo spredaj in 265-milimetrski zavorni koluti zadaj. Dirkač pa lahko neposredno za volanom uravna razmerje zavorne sile oziroma razmerje moči delovanja med zadnjimi in sprednjimi zavorami.
Opel je s tem dirkalnikom želel moštvom ponuditi tudi kar najbolj univerzalno rešitev, ki brez večjih tehničnih posegov omogoča široko uporabo.
Dirkalnik je tako pripravljen in opremljen skladno z najnovejšimi predpisi mednarodne avtomobilske zveze FIA, ki bodo začeli veljati leta 2017 in med drugim že vključujejo tudi stolitrski rezervoar za gorivo.
Ljudski dirkalnik z bogato motošportno tradicijo
Oplovo sodelovanje v dirkaški seriji turnih avtomobilov (Touring Car Racing) je nadaljevanje dolge tradicije udejstvovanja v turnih avtomobilskošportnih prvenstvih. Tekmovanje samostojnih, neodvisnih ekip in voznikov je namreč vedno predstavljalo ključni steber Oplovega udejstvovanja v avtomobilskemu športu v številnih evropskih državah. Samostojni tekmovalci in moštva že dolgo nastopajo v družbi tovarniških voznikov v prvenstvih, kot je DTM (Deutsche Tourenwagen Masters), oziroma državnih prvenstvih, kot je STW (Super Tourenwagen Cup). Prav zaradi tega pri Oplu veliko priložnost vidijo v prvenstvu TCR, ki, kot pravijo, perfektno sovpada z dirkaško filozofijo znamke. Ključno pri tem je dejstvo, da so dirkalniki vidno povezani s serijskimi avtomobili, tehnika pa je moštvom z neodvisnimi dirkači na voljo po še vedno razmeroma dostopnih cenah, v primeru astre TCR torej 95 tisoč evrov brez davka.
Prav zato je prvenstvo TCR Opel izbral za predstavitev nove generacije, množično prodajanega in za znamko izredno pomembnega avtomobila v dirkaškem okolju, na trgih, kjer potekajo tekmovanja. Različna državna prvenstva namreč omogočajo dokazovanje in povezavo Oplovih dirkaških kupcev in njihovih moštev na vznemirljiv in odmeven način. Jasno je, da ugled in uspehi v motošportu prinašajo tudi uspehe v prodajnih salonih.
Tristopenjska zasnova državnih in celinskih prvenstev ob globalni dirkaški seriji TCR zagotavlja, da lahko moštva tekmujejo z enakim dirkalnikom na različnih koncih sveta.