Sreda, 17. 6. 2015, 12.51
8 let, 7 mesecev
Novost na Trojanah: na petih kilometrih bodo merili povprečno hitrost (video)
Sektorsko merjenje hitrosti bodo izvajali le v smeri Ljubljane
Dars in policija želita po eni strani umiriti promet na tem avtocestnem odseku, z manj nesrečami in zaporami predorov pa tudi razbremeniti vzporedno regionalno cesto.
Gre za neprekinjeni šestmesečni pilotni projekt, ki bo v celoti končan v letošnjem letu. Policija, ki je pristojna za nadzor hitrosti in sankcioniranje kršiteljev, bo v okviru tega projekta izvajala meritve na približno petkilometrskem odseku med priključkom Trojane in izvozom iz predora Podmilj (oziroma prvim elektronskim portalom po izvozu iz navedenega predora). Sektorsko merjenje hitrosti vožnje bo potekalo zgolj v smeri Ljubljane, saj je analiza pokazala, da je z vidika večjih prekoračitev hitrosti in posledic prometnih nesreč (tudi smrtnih žrtev) na odseku prek Trojan problematična še zlasti smer Maribor–Ljubljana. Na avtocestnem odseku prek Trojan je sicer hitrost vožnje zaradi prometno-tehničnih razlogov (predori in premostitveni objekti) že vseskozi omejena na sto kilometrov na uro.
Sistem zajame registrsko tablico vozila, preračuna povprečno hitrost in fotografijo kršitelja posreduje policiji
V prvi fazi, ki bo trajala predvidoma nekaj tednov, se bodo meritve izvajale zgolj testno in morebitni kršitelji v okviru sektorskega merjenja hitrosti ne bodo kaznovani. V drugem delu tega pilotnega projekta, ko bo sistem testiran in ustrezno certificiran, pa bodo kršitelji kaznovani.
"V praksi bo sektorsko merjenje, poenostavljeno povedano, potekalo tako, da bo najprej prva kamera na portalu pred predorom Trojane zajela registrsko številko vozila, nato pa še druga, nameščena na portalu, po izvozu iz predora Podmilj. Kameri bosta nato poslali registrsko številko, ne fotografije vozila v pristojni nadzorni center. Ko bo prek ustreznega sistema ugotovljena hitrost vožnje na nekaj več kot petkilometrski razdalji med kamerama, bo zgolj pri kršiteljih kamera v center posredovala tudi fotografijo vozila. Ob tem velja poudariti, da ne gre za snemanje, ampak za fotografiranje: če ni kršitve, se fotografija takoj uniči, v nasprotnem primeru se fotografija posreduje na strežnik, ki je v pristojnosti policije. S podatki ne bo mogoče manipulirati oziroma jih brisati ali spreminjati," razlagajo na Darsu.
Ker gre za pilotni projekt, bo po šestih mesecih sistem sektorskega merjenja hitrosti odstranjen, Dars pa se bo o morebitnih prihodnjih aktivnostih glede tovrstnih sistemov odločal v sodelovanju s policijo. Oprema pilotnega projekta ostane v lasti izvajalca, tako da Dars in policija s tega vidika nimata stroškov.
Zakaj je bil izbran odsek prek Trojan
Analize hitrosti vozil v trojanskih predorih so pokazale, da je najvišjo dovoljeno hitrost sto kilometrov na uro prekoračilo skoraj tri petine voznikov. Gre za preveliko odstopanje v negativno smer v primerjavi z drugimi preučevanimi avtocestnimi odseki. V enem tednu je predora Trojane in Podmilj (smer Ljubljana) prevozilo skupaj skoraj 137 tisoč vozil, pri čemer je najvišjo dovoljeno hitrost sto kilometrov na uro prekoračilo kar 57 odstotkov voznikov, najvišja izmerjena hitrost pa je dosegla kar 218 kilometrov na uro. Tudi ob upoštevanju desetodstotnega odstopanja je dovoljeno hitrost presegla tretjina voznikov.
Odsek prek Trojan spada med devet odsekov, kjer so se zgodile prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Policisti so v obdobju 2011–2013 na tem odseku ugotovili eno smrtno žrtev in dva huje poškodovana. Tretji kriterij so pogoji za stabilno delovanje sistema. Med drugim v okviru šestmesečnega pilotnega projekta niso načrtovana dela, zaradi katerih bi morali za daljše obdobje dodatno omejevati predpisano hitrost, na odseku oziroma med merilnima napravama pa tudi ni priključkov.