Ponedeljek, 5. 12. 2016, 19.00
7 let, 1 mesec
Sportalov zakaj, Sportalov zato
Zakaj Angleži nogometnim trenerjem rečejo menedžerji?
V Veliki Britaniji za trenerje, ki vodijo nogometne klube ali reprezentance, uporabljajo naziv menedžer, in ne glavni trener, kot je navada drugod po Evropi ali v Združenih državah Amerike. Zakaj?
Razlog za uporabo naziva, ki ga pri nas bolj kot ne povezujemo z gospodarstvom, je delno terminološki, pretežno pa je posledica zadolžitev. Angleški nogometni menedžerji so namreč veliko več kot zgolj trenerji, saj za ekipo ali reprezentanco, ki jo upravljajo, skrbijo celovito. Odgovorni so za vsakodnevne odločitve o tem, kateri igralec bo igral in kateri ne, skrbijo pa tudi za strategijo, prodajo in nakupe igralcev, trženje kluba, iskanje novih talentov …
Združeni funkciji glavnega trenerja in športnega direktorja
Angleški nogometni menedžerji vsaj v teoriji združujejo funkciji glavnega nogometnega trenerja in športnega direktorja kluba. Izraz trener v Veliki Britaniji uporabljajo za ljudi, ki skrbijo za fizično pripravljenost igralcev, bedijo nad trenažnim procesom, za specialiste, na primer trenerje vratarjev, vodje mlajših selekcij in podobno. Menedžerji svoje bolj nenogometne naloge lahko delegirajo strokovnjakom, a ti vseeno odgovarjajo menedžerju.
Legenda Manchestar Uniteda Alex Ferguson velja za sinonim pravega nogometnega menedžerja. Takšnih je danes vse manj.
Pravi nogometni menedžerji izginjajo
V zadnjih letih se je ta sistem razdelitve nalog tudi na Otoku nekoliko spremenil. Vse več tujih lastnikov klubov je prineslo tudi nekaj neangleških navad, pripeljali so svoje športne direktorje, ki vizijo in kadrovsko sestavo svojega kluba sicer uveljavljajo s sodelovanjem glavnega trenerja, ampak ta pogosto nima več zadnje besede. Ob omenjanju res pravih nogometnih menedžerjev se Otočani tako danes ozirajo v preteklost, sinonim za tovrstne "alfe in omege" so Don Revie, Brian Clough in Alex Ferguson.
Legendarni "graditelji klubov"
Revie, Clough in Ferguson v angleški nogometni mitologiji veljajo za graditelje klubov, v svojem obdobju so bedeli nad vsem, kar se je v njihovih organizacijah dogajalo, tako nad mladinskimi pogoni kot članskimi ekipami, med navijači pa so imeli status bogov.
Revie je z Leedsom konec šestdesetih in v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja osvojil dva naslova angleškega, prvaka, pokal FA, ligaški pokal in pokal charity shield, Clough je do naslova prvaka pripeljal dva takrat neugledna kluba, Derby County in Nottingham Forest, sir Alex Ferguson pa je v 27 letih vodenja Manchestra Uniteda z Rdečimi vragi osvojil vse, kar je v klubskem nogometu sploh mogoče.
Delitev dela v večjem delu sveta in tudi v Sloveniji je bolj izrazita, v Mariboru je športni direktor Zlatko Zahović, trener pa Darko Milanič. Glavno besedo ima prvi.
Zahović in Milanič
V ZDA so naloge direktorjev (general manager) in trenerjev (head coach) ločene, tudi v slovenskem klubskem nogometu imata najbolj izpostavljeni vodji NK Maribor, športni direktor Zlatko Zahović in glavni trener Darko Milanič, vsak svoje naloge. V Mariboru je bolj ali manj jasno, da je glavni Zahović, čeprav vodenje prve ekipe popolnoma prepušča trenerju.
Definicija v Slovarju slovenskega knjižnega jezika:
manager in menedžer -ja [ménedžer] m (ẹ̑) 1. v kapitalistični ekonomiki vodilni uslužbenec podjetja; direktor, ravnatelj: družbo upravljajo managerji; odločilna vloga managerjev 2. publ. voditelj, organizator zlasti v gospodarstvu: biti manager turistične agencije; dober, nesposoben manager / turistični manager // poslovni vodja moštva, skupine, posameznika v poklicnem športu, popevkarstvu: pevko je spremljal manager; manager boksarja; moštvo z managerjem in trenerjem
Takole sta angleški derbi med Chelseajem in Manchestrom Unitedom spremjala njuna menedžerja, Italijan Antonio Conte in Španec Josep Guardiola. Pa imata res vse niti v svojih rokah?
Izraz dodobra zasidran v angleškem nogometnem besednjaku
Glavni nogometni trener v Veliki Britaniji naj bi bil torej kot direktor podjetja, imel naj bi popoln nadzor in zadnjo besedo pri vseh dejavnostih kluba ali reprezentance. Čeprav se v zadnjih letih ta vloga vsemogočnega in za vse odgovornega vodje spreminja, se izrazu Britanci ne bodo odpovedali, saj je premočno zasidran v angleški nogometni terminologiji.