Petek, 30. 5. 2014, 13.41
8 let, 7 mesecev
Zaradi tobaka vsakih šest sekund umre ena oseba
Kot še kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), je več kot pet milijonov teh smrti posledica neposredne uporabe tobaka, umre pa tudi več kot 600 tisoč nekadilcev, ki so izpostavljeni pasivnemu kajenju. Pri omenjeni svetovni organizaciji svarijo, da bi lahko letno število smrtnih žrtev do leta 2030 naraslo na več kot osem milijonov, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi.
Ob 31. maju, svetovnem dnevu brez tobaka, katerega letošnje geslo je Dvignimo davke na tobak, zato SZO temu primerno državam svetuje šest ukrepov, najprej seveda dvig davkov na tobačne izdelke, pa tudi spremljanje uporabe tobačnih izdelkov in delovanje na preventivnih politikah, zaščito ljudi pred uporabo tobaka, pomoč pri odvajanju od kajenja, opozarjanje na nevarnosti tobaka ter uveljavljanje prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov, njihove promocije in sponzoriranja.
Če bi davek na tobačne izdelke povečali za 50 odstotkov, bi se število kadilcev zmanjšalo za kar 49 milijonov. Kot še pove vodja urada SZO za Slovenijo Marijan Ivanuša, bi to v globalnem merilu državam prineslo dodatno 101 milijardo ameriških dolarjev, ta sredstva pa bi lahko porabili za preprečevanje in zdravljenje raka, bolezni srca in ožilja ter drugih kroničnih nenalezljivih bolezni. Po njegovem prepričanju bi s tem lahko razbremenili finančno podhranjene zdravstvene sisteme.
Po priporočilih SZO naj davki znašajo najmanj 75 odstotkov maloprodajne cene najbolj prodajane znamke cigaret. "V evropski regiji SZO imajo takšno obdavčitev v 26 izmed 53 držav članic. V Turčiji so npr. po letu 2008 trošarine na tobak dvignili do 84,2 odstotka maloprodajne cene, ob tem pa uvedli tudi prepoved oglaševanja in kajenja v zaprtih prostorih. Do leta 2012 se je delež kadilcev zmanjšal za kar 13 odstotkov. V Franciji so od zgodnjih 90. let do leta 2005 zaradi dvigovanja davkov potrojili ceno cigaret. Prodaja je upadla za več kot 50 odstotkov. Temu je sledilo dramatično zmanjšanje umrljivosti mladih moških v starosti od 35 do 44 let zaradi pljučnega raka, saj se je v primerjavi z letom 1996 kar prepolovila," še pove Ivanuša.
"Pomembno je, da še naprej redno in znatno zvišujemo obdavčitev in cene tobačnih izdelkov, da bomo dosegli čim večje znižanje potrošnje in posledic uporabe tobaka ter cenovne dostopnosti tobačnih izdelkov. Zelo pomembno je tudi zmanjševanje razlik med cenami različnih izdelkov, ki so pri nas še vedno občutne. Če se ustrezno in primerljivo ne zvišajo cene različnih tobačnih izdelkov in zmanjšajo cenovne razlike med njimi, bo del kadilcev, namesto da se odloči za opustitev ali zmanjšanje uporabe, prešel na druge, cenejše tobačne izdelke," je prepričana Helena Koprivnikar iz NIJZ.
Na omenjenem ministrstvu in carinski upravi prav tako opozarjajo, da se je zaradi naraščajoče obdavčitve cigaret in posledično zviševanja cen cigaret v prodaji na drobno na račun zmanjševanja porabe cigaret začela povečevati poraba drugih tobačnih izdelkov. Med njimi najbolj narašča prodaja drobno rezanega tobaka.