Branka Grbin

Torek,
1. 5. 2018,
18.00

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,29

Natisni članek

Natisni članek

prehrana obrok priprava hrane hrana

Torek, 1. 5. 2018, 18.00

6 let, 8 mesecev

Vodič po ostankih hrane: kako jih shranjevati in kdaj jih zavreči

Branka Grbin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,29
prehrana, hrana | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Vsak Slovenec na leto zavrže povprečno 73 kilogramov hrane, v povprečju pa raje skuhamo (pre)več kot pa manj. Če je že tako, bi bilo dobro odvečno hrano primerno shraniti in se kar najbolje potruditi, da bi jo v celoti porabili.

Že priznani kuharski mojster Luka Jezeršek je v našem intervjuju dejal, da Slovenci kuhamo tako, da za vsak primer dodamo še eno pest, kar bi bilo čisto v redu, če ne bi odvečne hrane nato vrgli v smeti in tako na leto v povprečju zavrgli kar 73 kilogramov hrane na prebivalca.

Vsak Slovenec na leto zavrže povprečno 73 kilogramov hrane

Če bi vso hrano, ki jo kupimo, tudi pojedli, bi prihranili veliko denarja, pa tudi bolj zdravo bi se prehranjevali. Zato je vse bolj v trendu priprava obrokov za več dni vnaprej, saj s tem poskrbimo za malico v službi in preprečimo nepotrebne odpadke.

A koliko časa lahko določeno hrano hranimo v hladilniku in kakšen je najboljši način?

Shranjujte v primerne posodice in na samolepilne listke dopišite datum. | Foto: Thinkstock Shranjujte v primerne posodice in na samolepilne listke dopišite datum. Foto: Thinkstock

Napotki za čim boljše shranjevanje hrane

Najprej treba vedeti, da lahko hrano, ki jo skuhamo, na sobni temperaturi pustimo stati največ dve uri, saj se potem začnejo razvijati škodljive bakterije. Preden jo postavite v hladilnik, posodo označite z datumom, da boste natanko vedeli, koliko časa je že na hladnem. Poleg tega pa že pred pripravo razmislite, kako bi jo lahko uporabili v naslednjih dneh, saj s tem točno določite namen in preprečite, da bi se v hladilniku pokvarila.

Shranjujte v vakuumskih posodah in jih primerno označite. Odprto konzervirano hrano preložite v steklene kozarce ali posode, saj bo tako zdržala dlje.

Ko hrano primerno shranite, lahko v hladilniku počaka:

  • pica, od 3 do 4 dni,
  • pripravljena morska hrana, od 3 do 4 dni,
  • spečeno meso, od 3 do 4 dni,
  • juhe in enolončnice, od 3 do 4 dni,
  • skuhana zelenjava, od 3 do 4 dni,
  • solate z jajci, šunko in tuno, od 3 do 5 dni,
  • testenine, od 3 do 5 dni.

prehrana, hrana | Foto: Thinkstock Foto: Thinkstock

Kaj še treba vedeti

  • Hladilnika ne prenatrpajte, saj to preprečuje primerno kroženje mrzlega zraka, kar vpliva na temperaturo v hladilniku.
  • Ostanke hrane pogrejte na štedilniku, v mikrovalovni pečici ali v pečici do vročega, vsaj do 75 stopinj Celzija.
  • Izogibajte se počasnemu gretju hrane, saj to spodbuja tudi rast škodljivih bakterij.

Če ste v dvomih, hrano raje zavrzite

Skoraj vedno lahko presodite, ali je hrana primerna za nadaljnje uživanje. Če vam to ne pove pogled, pa vonj. Če še vedno niste prepričani, veste pa, da je bila v hladilniku res dolgo, jo raje zavrzite in ne tvegajte zdravja.

Priprave obrokov za vnaprej se bodo morali navaditi tudi tekmovalci šova The Biggest Loser Slovenija, saj bodo tako po vrnitvi v resnično življenje uspešno ohranjali fit postavo.

Nova epizoda šova je na sporedu že nocoj ob 21.05. Tekmovalci se bodo začeli zavedati, kako pomembno je, da trenirajo tudi sami. Edo bo deležen čustvenega presenečenja, kjer bodo tekle tudi solze. Nutricist Gašper Grom bo tekmovalcem razkril, zakaj se je njihova teža na tehtnici kljub treningom in pravilni prehrani ustavila. Več pa nocoj ob 21.05 na Planet TV!