Petek, 16. 3. 2012, 15.25
8 let, 7 mesecev
Spomladansko razstrupljanje z regratom
Regrat velja za eno najstarejših rastlin na svetu, njegove ostanke pa so našli v fosilih, starih 30 milijonov let. Zgodovinarji in biologi menijo, da so ga ljudje uporabljali tako v prehrani kot v medicinske namene, kjer je služil kot diuretik. Raba regrata se vse do danes skoraj ni spreminjala, najbolj pogosto ga uživamo v solati na sto in en način, poznamo pa tudi regratov med, sok in čaj, regratovo juho, pesto in celo smoothie. Zaradi zdravilnih snovi ga raje uživamo sveže nabranega kot kuhanega. Če ga sušimo, to najraje naredimo v senci in s koreninami.
Okus je odvisen od časa nabiranja
Ob prvih pomladanskih žarkih, vendar po obilnem dežju, se regrat pojavi na travnikih in takrat se začne tudi glavna sezona nabiranja, čeprav je regrat mogoče najti v vseh letnih časih (razen pozimi oziroma pod snegom). Od marca do maja regrat vsebuje največ zdravilnih snovi in je najmanj grenak. Po cvetenju se grenkoba preseli v liste, zdravilne snovi pa v korenine. Najbolj pogosto nabiramo liste pred cvetenjem in korenine, med cvetenjem pa lahko nabiramo cvetove, iz katerih naredimo med.
Čisti in zdravi
Regrat je neverjetno zdravilna rastlina, ki vsebuje veliko vitamina C, A in B, železa, kalija, holina, inulina in drugih snovi. Uživanje regrata vpliva na boljše odvajanje vode iz telesa, ker je regrat diuretik, čisti kri, izboljša presnovo, pospeši delovanje jeter, žolčnika in črevesja, krepi imunski sistem, popravi stanje problematične kože in celo zmanjšuje nastajanje celulita. Izjemno koristen je pri težavah s putiko in pri hujšanju ali postu (razstrupljevalni učinek), dobro vpliva na splošno počutje.