Ponedeljek,
23. 9. 2013,
11.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

top 10 lestvica arhitektura

Ponedeljek, 23. 9. 2013, 11.24

8 let, 7 mesecev

Top 10 sodobnih islamskih arhitekturnih projektov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsaka tri leta podelijo eno vidnejših arhitekturnih nagrad, nagrado Aga Khana za humanitarne ali okoljske arhitekturne projekte, ki prinašajo dobrobit islamskim skupnostim po svetu.

Letos je v izbor prišlo 15 projektov, novogradenj in obnov, izbrali smo nekaj najbolj zanimivih.

1. Islamsko pokopališče, Avstrija

V avstrijskem mestu Altach, kjer je osem odstotkov prebivalcev muslimanov, so leta 2011 zgradili moderno islamsko pokopališče, ki združuje islamsko in alpsko arhitekturo, arhitekturni biro Bernardo Bader Architects pa je inspiracijo iskal v vrtovih islamskih palač. Projekt je bil nagrajen z nagrado Aga Khan za letošnje leto.

2. Center Mapungubwe, Republika Južna Afrika

Nenavadna struktura zgradbe ob vhodu v nacionalni park Mapungubwe je neposreden odsev okolice in gore Mapungubwe. Prostori za razstave in predavanja so kupolasti, največja med njimi je visoka 14 metrov. Stavba, zgrajena leta 2009, je delo biroja Peter Rich Architects iz Johannesburga.

3. Stanovanje št.1, Iran

V iranskem mestu Mahallata so zgradili večstanovanjsko hišo, ki se v celoti poklanja kamnoseški tradiciji mesta, hkrati pa je okoljevarstvena, saj so tako za notranjost kot zunanjost uporabili ostanke kamenja lokalnih gradbincev.

4. Kantana filmski inštitut, Tajska

V tajskem Nakhon Pathom so leta 2011 odprli filmsko šolo, ki je sestavljena iz serije opečnatih stavb, ki jih povezuje park, ki se razteza tudi zunaj kompleksa.

5. Šola Maria Grazia Cutuli, Afganistan

V čast v Afganistanu umorjene italijanske novinarke Marie Grazie Cutuli so v Heratu postavili šolo, ki je sestavljena kot kompleks znotraj zidov in spominja na manjšo vas. Osem učilnic in prostori za učitelje so pobarvani modro, saj pigment lapis lazuli uporabljajo za izdelavo lokalne keramike.

6. Muzej ročno izdelanega papirja, Kitajska

V kitajski provinci Yunnan, kjer je večina muslimanskega prebivalstva, so iz bambusa postavili muzej ročnega izdelovanja papirja. Muzej je sestavljen iz več stavb, tako da odseva vaško skupnost, v kateri negujejo to starodavno obrt.

7. Kardiološki center Salam, Sudan

V Khartoumu so italijanski arhitekti iz Studia Tamassociati projektirali bolnišnico, ki spominja na paviljon sredi vrta. Moderne operacijske dvorane obkrožajo nastanitvene sobe, ki so zgrajene iz predelanih in recikliranih zabojnikov. Projekt je dobil letošnjo nagrado za arhitekturo Aga Khana.

8. Met Tower, Tajska

Nebotičnik Met v Bangkoku so singapurski arhitekti zasnovali tako, da se zrači in hladi z naravnim pretokom zraka, tako da ne potrebujejo klimatskih naprav, stanovanja pa so strukturirana kot tropske hiše z vrtovi in balkoni. Uporabili so značilne tajske elemente keramike, tekstila in lesa.

9. Šola Umubano, Ruanda

V Kigali so ameriški arhitekti biroja Mass Design Group iz Bostona projektirali šolo, ki je zgrajena izključno iz recikliranega lokalnega materiala. Sestavlja jo sedem stavb z notranjimi in zunanjimi učilnicami, ki so zasnovane tako, da omogočajo naravno osvetljavo in zračenje.

10. Gimnazija Français Charles de Gaulle, Sirija

Francoski arhitekti so šolo v Damasku projektirali tako, da je prilagojena puščavskemu podnebju. Nizke stavbe so nanizane ob vrtovih, vsaka od njih pa ima zračni stolp, kakršne so včasih uporabljali za hlajenje hiš v puščavskih mestih. Tako omogoča nenehen pretok zraka in hlajenje stavb brez klimatskih naprav.