Sobota,
5. 11. 2011,
12.29

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 5. 11. 2011, 12.29

9 let, 2 meseca

Svetovni dan romskega jezika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na 5. november 2008 so prvič predstavili romsko-hrvaški in hrvaško-romski slovar, tako je ta dan razglašen tudi za svetovni dan romskega jezika.

Na letošnjem simpoziju o romskem jeziku, ki bo prihodnji petek v Murski Soboti, bodo govorili o jeziku kot ključu za razumevanje zgodovine in kulture Romov.

V Makedoniji in na Kosovu je romščina tudi uradni jezik V številnih evropskih državah je romski jezik priznan kot manjšinski jezik, med drugim v Avstriji, Nemčiji, Sloveniji, na Švedskem in na Madžarskem. V nekaterih državah, kot na primer v Makedoniji in na Kosovu, pa je romščina tudi uradni jezik.

"V Sloveniji uporabljamo najmanj štiri različice romskega jezika, in sicer v Prekmurju t.i. prekmursko romščino, na Dolenjskem pa t.i. dolenjsko romščino. Potem so tukaj še narečja Romov, priseljenih iz bivših republik nekdanje Jugoslavije in narečje gorenjskih Sintov. Romski jezik se ohranja predvsem v naseljih, kjer živi več družin skupaj," je povedala novinarka in urednica romske oddaje na Radiu Slovenija Enisa Brizani. Zaradi asimilacije je romski jezik po njenih besedah ponekod že izginil.

Na nacionalnem radiu in televiziji želijo predstaviti pestrost romskega jezika v Sloveniji Kako ohraniti jezik in s tem identiteto naroda? Kot pravi, tudi s programi na nacionalnem radiu in televiziji, kjer želijo predstaviti pestrost romskega jezika v Sloveniji in spodbuditi predstavnike romske skupnosti k njegovi uporabi.

"Nenazadnje gre za nekakšen arhiv romskega jezika in romskih besed, ki bo morda kdaj komu, recimo avtorju romsko-slovenskega slovarja prišel prav," dodaja.

"Biti Rom in govoriti romsko še vedno ni enostavno, sploh javno" Ob intervjujih s predstavniki romske skupnosti Brizanijeva vse prevečkrat opaža, da ne želijo govoriti v romskem jeziku. Nekateri morda zaradi procesa asimilacije ne govorijo več romskega jezika, spet drugi morda menijo, da bodo razumljivi širši množici, če bodo odgovarjali v jeziku večinskega prebivalstva, tretje je morda celo sram uporabljati romski jezik. Kot pravi, se na žalost tudi to še vedno dogaja.

"Biti Rom in govoriti romsko še vedno ni enostavno, sploh javno. Romske oddaje na nacionalnem radiju in televiziji so vedno prevedene. Torej lahko rečem, da si kot novinarka in urednica na nacionalnem radiu želim, da bi čim več sogovornikov govorilo v romskem jeziku," še pove Enisa Brizani.

Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah, in sicer v Romuniji, na Slovaškem, v Grčiji, Turčiji, na Madžarskem in v Sloveniji. V Evropi jih živi med osem in deset milijonov.