Torek,
2. 4. 2013,
14.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Boris Pahor

Torek, 2. 4. 2013, 14.52

8 let, 7 mesecev

Iz centra PEN po Borisu Pahorju izstopil še Drago Jančar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Potem ko je iz centra PEN izstopilo kar nekaj vidnih članov, se tem zdaj pridružujejo še pisatelj Boris Pahor, lanskoletni Prešernov nagrajenec za življenjsko delo Jože Snoj in Drago Jančar.

PEN je pred dnevi izključil nekdanjega premierja Janeza Janšo. Upravni odbor je o izključitvi Janše iz Slovenskega centra PEN odločal na seji 25. marca. Janšo so izključil zaradi več javnih izjav, ki naj ne bi bile v skladu s temeljno listino mednarodnega PEN-a.

Podporo Janši pa je zdaj izrazil še najbolj priljubljen Slovenec na kulturnem področju in večkratni kandidat za Nobelovo nagrado. Tržaški pisatelj Boris Pahor je za portal slomedia.it povedal: "Prek medijev sem izvedel, da je PEN izključil Janeza Janšo. Ker menim, da PEN ne sme slediti politiki, ga zapuščam."

Janševo izključitev so obsodili že številni kulturniki. Nekateri pa so v podporo Janši tudi izstopili iz centra – najprej Tone Kuntner in Alenka Puhar, nato pa še Andrej Capuder, Anton Stres, Dimitrij Rupel, Brane Senegačnik ter Jože Snoj, ki je ob izstopu zapisal: "Zainteresirano javnost obveščam, da sem 29. 3. 2013 stopil iz Društva slovenskih pisateljev in slovenskega P.E.N., ker ta čas nista vredna svojega namena."

Danes pa je poleg Pahorja izstopil še pisatelj Drago Jančar, ki je mnenja, da izključevati nekoga zaradi njegovih izjav pomeni zatiranje svobode izražanja. V današnjem pripisu, poslanem Pogledom, je med drugim povedal: "Nečastno je častno razsodišče ravnalo tudi zato, ker obtoženemu članu ni dalo nobene možnosti zagovora ali pojasnjevanja svojih »izjav«. Doslej sem mislil, da različna mnenja v PEN razrešujemo z dialogom ali celo polemiko, ne pa z razsodbami."

Proti koncu pisma pa je še dodal: "Branim torej Bučarjevo in vse druge člane PEN, tudi Janeza Janše, pravico, da svoje stališče ali mnenje brez posledic artikulirajo in javno izrečejo. Branim mišljenje, nasprotujem sojenju."